Kodak Prosper 1000 w drukarni First Model
21 Jan 2015 09:31
W ostatnim czasie najstarsza rosyjska drukarnia – First Model – podjęła decyzję o zakupie cyfrowej maszyny drukującej Kodak Prosper 1000. Rozwiązanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do produkcji niskonakładowych książek. Obszar ten – zdaniem kierownictwa firmy – stanowi obecnie w Rosji niezagospodarowaną niszę rynkową.
„Historycznie rzecz ujmując, zastosowanie tradycyjnego offsetu do nakładów książek nieprzekraczających 2 tys. egzemplarzy było nieopłacalne. Dopiero przejście na druk cyfrowy sprawiło, że produkcja tego rodzaju wydawnictw stała się zyskowna” – przekonuje Boris Gorelik, dyrektor ds. druku cyfrowego Chekhov Pechatny Dvor, marki należącej do drukarni First Model. Inwestycja umożliwiła jej stworzenie nowoczesnego, zdywersyfikowanego modelu biznesowego, który – poza drukiem w technologii cyfrowej – obejmuje też pełną gamę usług w zakresie zwojowego druku offsetowego, offsetowego druku pełnokolorowego oraz różnego typu wykańczanie i uszlachetnianie.
Obecnie Chekhov Pechatny Dvor obsługuje ponad 200 klientów, głównie z Moskwy i okolic. Są wśród nich zarówno małe firmy, zlecające produkcję jednego tytułu, jak i duże koncerny wydawnicze, specjalizujące się w profesjonalnych publikacjach, m.in. o charakterze technicznym. Firma realizuje zamówienia na książki w oprawie twardej i miękkiej (zarówno klejonej, jak i szytej), kalendarze i fototapety. Dzięki inwestycji w cyfrowe rozwiązanie firmy Kodak wyspecjalizowała się m.in. w produkcji niskonakładowych książek w oprawie twardej. Co miesiąc realizowanych jest tutaj ponad 700 tytułów książkowych oraz broszur, co przekłada się na ponad 3 mln egzemplarzy. Połowa z nich jest drukowana w technologii cyfrowej. 70-80 proc. książek powstaje z udziałem maszyny Kodak Prosper 1000, co oznacza, że jest ona ważnym ogniwem w całym łańcuchu produkcyjnym.
Przejście na cyfrowy druk książek szefowie First Model rozważali już kilka lat temu, zdając sobie sprawę, że ich wymaganiom od strony przemysłowej mogą sprostać jedynie maszyny zwojowe bazujące na technice inkjetowej. Mówi Boris Gorelik: „Finalnie wybraliśmy system Prosper 1000, gdyż firma Kodak jako jedyna wówczas oferowała maszyny o oczekiwanej przez nas szerokości wstęgi, wynoszącej 660 mm. Co więcej, model Prosper 1000 ma jedną niepodważalną przewagę nad konkurencją: prędkość sięgającą 200 m/min. Technologia w nim zastosowana umożliwia nam drukowanie przy pełnej wydajności z rozdzielczością 600x900 dpi, czego nie jest w stanie zaproponować żaden inny dostawca”.
Wysoka prędkość oferowana przez maszynę Prosper 1000 przekłada się na krótki czas realizacji zlecenia, który wynosi tu średnio godzinę. Oznacza to, że Chekhov Pechatny Dvor może zagwarantować swoim odbiorcom wykonanie każdego tytułu w ciągu 10 dni roboczych. W szczególnych przypadkach czas realizacji zostaje skrócony nawet do 2 dni. Maszyna Prosper 1000 spowodowała, że opłacalne stało się drukowanie nawet bardzo niskich nakładów z przedziału 100-1000 egzemplarzy (zdaniem przedstawicieli firmy w offsecie granica opłacalności to 1500-2000 egz.). To zaś wpłynęło na zacieśnienie współpracy z wieloma klientami. Jak zaznacza Boris Gorelik, przejście na druk cyfrowy oznaczało też utrzymanie wysokiej jakości realizowanych tytułów: „Maszyna Prosper 1000, nawet przy wysublimowanych ilustracjach o wysokiej liniaturze rastra, umożliwia produkcję z jakością typową dla offsetu, w dodatku z wyjątkową prędkością”.
Anton Kodinskij, pre-sales consultant ds. rozwiązań druku cyfrowego w firmie Kodak, dodaje: „Dzięki inwestycji w nasze rozwiązanie First Model jest w stanie drukować książki w dwóch najpopularniejszych formatach: 15x22,5 cm i 13,5x21 cm. Od chwili uruchomienia maszyny firma odnotowuje stały wzrost zamówień, m.in. od wydawców specjalizujących się w literaturze branżowej i technicznej. Inwestycja w system Prosper 1000 umożliwiła jej wejście na zupełnie nowe dla tego przedsiębiorstwa rynki, m.in. kolorowych książek i druku „na życzenie”.
Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak