Nowa KBA Rapida w Białostockich Zakładach Graficznych
16 Aug 2017 15:08

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W lipcu br. w Białostockich Zakładach Graficznych została oddana do użytku nowa, 8-kolorowa offsetowa maszyna drukująca z systemem odwracania arkusza KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC. To czwarta już maszyna z serii KBA Rapida zakupiona przez BZGraf.
„Nasza firma jest zdecydowanym liderem w sprzedaży średnio- i wielkoformatowych maszyn offsetowych, dedykowanych produkcji opakowaniowej. Kontrakt podpisany z Białostockimi Zakładami Graficznymi potwierdza z kolei rosnącą pozycję KBA w segmencie długich maszyn z systemem odwracania arkusza, wykorzystywanych przy produkcji wielobarwnych książek czy materiałów komercyjnych – mówi Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu KBA CEE. – Co więcej, wdrożenie maszyny KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC w BZGraf miało miejsce zaledwie dwa lata po uruchomieniu tu – na początku 2015 roku – modelu KBA Rapida 105-4, także w formacie B1”.
Nowy nabytek zastąpił wysłużoną, 4-kolorową maszynę pełnoformatową KBA Rapida 105 pracującą w BZGraf od 2001 r. Mówi Halina Samotik – dyrektor ds. produkcji i członek zarządu BZGraf: „Obecnie nasz park maszynowy składa się z rozwiązań dwóch dostawców, w tym z 12 zespołów drukujących KBA. Zwiększyliśmy zatem nasz potencjał produkcyjny o 4 agregaty, przy czym nowa maszyna oferuje szereg zalet: najwyższą jakość wydruków, krótki czas narządzania czy wysoki komfort obsługi. W efekcie liczymy na ponad 40 proc. zwyżkę mocy produkcyjnych w druku wielobarwnym”.
Uruchomiona w lipcu br. – po zaledwie 3-tygodniowym montażu i etapie rozruchu – KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC to wysoko zautomatyzowana, 8-zespołowa maszyna z systemem odwracania arkusza po 4. zespole drukującym. Maksymalna prędkość przez nią oferowana wynosi 18 tys. ark./h w trybie jednostronnym i 15 tys. ark./h – w dwustronnym. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: pakiet do zadrukowywania cienkich podłoży, system w pełni automatycznej zmiany form drukowych, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS, wysprzęglanie zespołów wodno-farbowych, tkaninowe systemy mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych CleanTronic, a także zaawansowane rozwiązania kontrolno-pomiarowe, w tym wielkoformatowy ekran z systemem ErgoTronic ColorDrive.
W nowej maszynie będą realizowane przede wszystkim wielobarwne zlecenia dziełowe, stanowiące gros produkcji wykonywanej przez Białostockie Zakłady Graficzne. Ta działająca od ponad 70 lat drukarnia (od 2011 r. należąca do grupy Kompap SA) specjalizuje się bowiem w wielokolorowych pracach w oprawie złożonej, choć nie stroni też od zleceń jednobarwnych i oprawy prostej. Produkowane są tu m.in. książki, albumy, katalogi i komiksy. „W większości przypadków są to trudne do wykonania prace wielobarwne, wymagające wysokiej jakości wykonania. Dlatego też zakup perfekcyjnie drukującej maszyny offsetowej stał się niezbędny” – dodaje Halina Samotik.
BZGraf obsługuje przede wszystkim klientów z Polski, chociaż w ostatnim okresie udział produkcji eksportowej wzrósł tu do 20 proc.
Podobnie jak w przypadku wcześniejszej, zrealizowanej w 2015 r. inwestycji, za wybór dostawcy kolejnej maszyny odpowiedzialny był zarząd BZGraf. Jak zapewnia Halina Samotik, o finalnej decyzji zdecydowały m.in. wieloletnie, owocne doświadczenia z rozwiązaniami marki Koenig & Bauer: „Pracowaliśmy już na kilku różnych modelach tego producenta: Planeta P44, Rapida 72, Rapida 104, Rapida 105 – tak że z obsługą nowo zainstalowanej maszyny Rapida 106 radzimy sobie bardzo dobrze. Maszyny KBA cieszą się u nas bardzo dobrą opinią. Są solidne i stabilne w pracy. Nowo zakupiona Rapida 106-8 SW4 FAPC oferuje ponadto liczne, innowacyjne rozwiązania pozwalające na bezproblemowe zadrukowywanie najróżniejszych gatunków papieru. Dodatkowy atut KBA CEE to fakt, że firma skutecznie rozbudowuje zespół fachowców odpowiedzialnych za obsługę serwisową. Mamy jednak nadzieję, że nie będziemy musieli zbyt często korzystać z ich usług” – mówi z uśmiechem Halina Samotik.

Opracowano na podstawie informacji firmy KBA CEE