„Dni Otwarte” z ploterami Mutoh
19 Sep 2017 12:07

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod koniec sierpnia w Opolu, w siedzibie firmy Atrium Centrum Ploterowe miały miejsce „Dni Otwarte”. Przybyło na nie kilkadziesiąt osób zainteresowanych japońskimi technologiami firmy Mutoh.

W opolskim demo roomie pracowało 7 urządzeń Mutoh z serii ValueJet. Uczestnicy „Dni Otwartych” mieli też możliwość przedpremierowego sprawdzenia drukarki LED-UV Mutoh ValueJet 626 UF.

Nowość, Mutoh ValueJet 626UF to kompaktowa drukarka LED-UV przeznaczona do druku na nośnikach i przedmiotach w formacie A2+. Stół roboczy pozwala na bezpośredni zadruk materiałów o rozmiarze do 594x483 mm, grubości do 15 cm i ciężarze do 6 kg. Producent doposażył także urządzenie w laserowy wskaźnik umiejscowienia zadrukowywanego przedmiotu, automatyczną regulację wysokości stołu oraz dodatkowy moduł obrotowy (do obiektów walcowatych, np.: szklanka, termos, wazon). Z uwagi na gabaryty drukarka może być posadowiona zarówno na stole, jak i na dodatkowej podstawie na kółkach.

Urządzeniem steruje zaawansowane oprogramowanie pod Windows (można plotera użyć jak „zwykłej” drukarki). Mutoh ValueJet 626UF proponowany jest w konfiguracji CMYK lub CMYK + kolor biały + lakier, co umożliwia druk wielowarstwowy w różnych kombinacjach.

VJ-626 obsługuje atramenty do bezpośredniego zadruku przedmiotów twardych oraz atramenty do zadruku nośników elastycznych.

Oprócz premierowego modelu 626 Atrium zaprezentowało model VJ-426, którego liczba instalacji w Polsce przekroczyła już kilkadziesiąt sztuk. Jest to „biurkowa drukarka” LED-UV, która umożliwia druk na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym A3+. VJ-426 wyposażona jest w stół z podsysem. Ta 6-kolorowa drukarka o obszarze druku 483x329 mm umożliwia zadrukowywanie materiałów i obiektów 3D o grubości nieprzekraczającej 70 mm i ciężarze do 4 kg, takich jak: ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC czy szkło. Przeznaczona jest więc do druku na gadżetach reklamowych i upominkach, foto-gadżetach, obiektach 3D, posłuży też do personalizacji produktów, paneli sterowania, nagród, grafik POS, małych elementów wyposażenia wnętrz, elementów budowy maszyn itd. Ta „mała” drukarka pozwoli na zadrukowanie w ciągu jednego 8-godzinnego dnia pracy: kilkudziesięciu tysięcy fidget spinnerów, 112 plansz w formacie A3, 2600 obudów telefonów, 7800 piłeczek golfowych lub 5600 długopisów przy zadruku pełnokolorowymi atramentami CMYK z białym podkładem i lakierem uszlachetniającym. Bezbarwny lakier umożliwia nadrukowywanie wypukłych znaków Braille’a czy też innych wyczuwalnych w dotyku faktur.

Prezentowano także plotery Mutoh ValueJet 1626 i 1638 UH, umożliwiające druk zarówno na materiałach sztywnych, jak i giętkich. Do tego celu producent przygotował 2 rodzaje atramentów, tzw. rigid oraz roll. Te drugie cechują się wysoką rozciągliwością, tak ważną przy zadruku materiałów giętkich, np. folii wylewanych.

Urządzenia oferują najwyższą jakość druku na takich materiałach jak: ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC, szkło. Dzięki zastosowaniu lakieru można dodatkowo uzyskać efekt uszlachetniający lub 3D.

ValueJet serii UH to plotery 6-kolorowe. Oprócz wspomnianego już lakieru dochodzą standardowe kolory CMYK oraz biały.

W trybie druku z roli maksymalna szerokość materiału wynosi 1625 mm. W zależności od wybranej nawijarki można założyć role o ciężarze do 30, 80 lub 100 kg.

W stołowym trybie „flatbed” ploter może zadrukować płytę o maks. szerokości 1625 mm i długości 1200 mm, przy ciężarze nieprzekraczającym 15 kg. Grubość materiału w obu trybach może wynosić 15 mm.

Uczestnicy mieli też możliwość sprawdzenia, przetestowania i porównania kilku wielkoformatowych ploterów żywicznych (seria X) o szerokości 1,37 i 1,62 m. W opolskim demolabie drukowały następujące modele: VJ-1324X, VJ-1638X, VJ-1624X oraz VJ-1604X. Drukują one ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS bazującymi na żywicach. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika ich prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h. Wszystkie wykorzystują japońskie technologie: Mutoh Intelligent Interweaving i Mutoh DropMaster.

W ploterach ValueJet serii X zastosowano takie unikalne rozwiązania jak: stalowy pasek posuwu karetki, pozłacana płytka głowicy, rolki dociskowe na całej szerokości stołu roboczego, zmienna wielkość kropli atramentu, oprogramowanie Onyx 12, szczelny, hermetyczny i bezpieczny system atramentów w workach.

Kolejne „Dni Otwarte” Mutoh odbędą się jesienią 2017. Więcej informacji na stronie dystrybutora.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium