Agfa Graphics PSO
19 Dec 2017 14:31

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ofercie polskiego oddziału Agfa Graphics znajduje się pakiet usług umożliwiających kompleksową standaryzację drukowania offsetowego. Bazuje on na wytycznych, sformułowanych w ramach standardu PSO (Prozess Standard Offsetdruck), zatwierdzonych przez szwajcarską organizację UGRA.

„Podstawowym założeniem PSO jest kontrola procesu, a docelowo – jego efektów – mówi Maciej Baur, product manager w polskim oddziale Agfa Graphics, posiadający od 2016 r. status certyfikowanego eksperta UGRA. – Mamy tu zatem do czynienia ze swego rodzaju „zbiorem dobrych praktyk”, ułatwiających przełożenie wielu formalnych norm ISO (w tym ISO 12647-2, odnoszącej się do drukowania offsetowego) na codziennie funkcjonowanie zakładu poligraficznego. (...)”.
Ich implementacja przynosi też inne korzyści: wymianę wiedzy i doświadczeń pracowników firmy (tzw. cross-training), lepszą komunikację między nimi, optymalizację procesów, zwiększenie jakości produkcji, jednolitość odbitek próbnych i nakładowych, a także ich podobieństwo w przypadku, gdy nakład drukowany jest w różnych lokalizacjach oraz redukcję strat materiałowych i czasowych.
Oferta Agfa Graphics w zakresie usług standaryzacji jest elastyczna i skierowana do jak najszerszego grona drukarń offsetowych. Wdrożenie może mieć charakter kompletny bądź też częściowy. „Mamy za sobą działania związane z kalibracją maszyn i standaryzacją procesów produkcyjnych w drukarniach o różnym profilu, pracujących zarówno na arkuszowych, jak i zwojowych maszynach offsetowych – kontynuuje Maciej Baur. – Ich wspólną cechę stanowią wytyczne normy ISO 12647-2. Zakres procesów, a w efekcie objętych standaryzacją obszarów produkcji, może być różnorodny i dopasowany do indywidualnych potrzeb danego zakładu poligraficznego”. Niezależnie od przyjętego wariantu, oferta Agfa Graphics obejmuje szkolenia, wdrożenie procedur i pomoc techniczną.
W najbardziej rozbudowanej wersji, tj. gdy firma ubiega się o certyfikat UGRA, wdrożeniu odpowiednich procedur, a finalnie – audytowi podlegają następujące elementy działalności drukarni: organizacja i dokumentacja, procesy sprzedażowe, przyjmowanie zleceń i gotowych plików, tworzenie prac, kreacja i DTP, proofing i soft proofing, oświetlenie, produkcja form drukowych, drukowanie, obróbka po druku i dostawa do klienta. Firma musi udowodnić, że pracuje w oparciu o zdefiniowane procedury oraz standardy, a także stosuje kalibrowane urządzenia. Agfa Graphics ma już za sobą premierowe na polskim rynku wdrożenie kompletnych wytycznych PSO w drukarni db Print Polska z Grodziska Mazowieckiego. Ten zakład poligraficzny stał się pierwszym w Polsce (175. w skali świata) posiadaczem certyfikatu UGRA, który uzyskał na okres 2 lat.
Drukarnia Wydawnictwa Bernardinum jest przykładem standaryzacji druku arkuszowego. Proces kalibracji dwóch arkuszowych maszyn offsetowych i standaryzacji realizowanego w nich druku został rozłożony w czasie. Zakres wykonanych prac był zawężony w porównaniu z procedurami wymaganymi w kontekście certyfikacji UGRA i objął: linearyzację płyt w studiu CtP, analizę stosowanych papierów pod względem zgodności z zaleceniami normy ISO 12647-2, wyznaczenie optymalnych wartości gęstości optycznej dla ustalonego celu kolorymetrycznego z ww. normy dla danego rodzaju podłoża, przygotowanie krzywych kalibracyjnych, weryfikację efektów przy drukowaniu z optymalną ilością farby i krzywymi kalibracyjnymi orz ich ewentualną korektę. Standaryzacji podlegało kilka rodzajów papierów, skonfigurowany został również system proofingu z myślą o symulacji odpowiednich standardów stosowanych podłoży.
Agfa Graphics ma też za sobą pierwsze na polskim rynku wdrożenie procedur związanych z kalibracją i standaryzacją przeprowadzone w drukarni zwojowej – Media Magazines w Bydgoszczy. Cały proces również został rozłożony w czasie i objął dwie pracujące tu maszyny heatsetowe. Zakres prac był zbliżony do tego, jaki przeprowadzono w drukarni Wydawnictwa Bernardinum, a jego efektem końcowym było stworzenie krzywych kalibracyjnych dla obu maszyn z myślą o trzech rodzajach stosowanych w nich papierów: LWC, SC oraz SNP. Pierwsza z maszyn została poddana całej procedurze w grudniu 2016, druga w – lipcu 2017. Kierownictwo firmy jest bardzo zadowolone z efektów jej przeprowadzenia.

Więcej – w grudniowej „Poligrafice”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics