Heidelberg prezentuje nową cyfrową maszynę Versafire EV
20 Mar 2018 13:22

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dzięki Versafire EV (elektrofotografia i wszechstronność) firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) oferuje wszechstronny cyfrowy system produkcyjny, przeznaczony zarówno dla początkujących użytkowników, jak i dla doświadczonych dostawców usług druku cyfrowego. „Versafire EV zapewnia naszym klientom elastyczny system produkcyjny, który został specjalnie zaprojektowany tak, aby idealnie odpowiadać wymaganiom branży poligraficznej i który może być wykorzystany do dalszego udoskonalania cyfrowego modelu biznesowego w wyniku dywersyfikacji i optymalizacji” - wyjaśnia Stephan Plenz, członek zarządu odpowiedzialny za technologię cyfrową w firmie Heidelberg.

Dzięki nowemu tonerowi „niewidoczna czerwień” Versafire EV oferuje 5 kolorów specjalnych. Wraz z białym, tonerem bezbarwnym, neonowym żółtym i neonowym różowym „niewidoczna czerwień” zapewnia dodatkowe możliwości. W świetle dziennym ma lekko błyszczący efekt, a w świetle ultrafioletowym toner świeci jasnoczerwono. Użycie „niewidocznej czerwieni” zapewnia ochronę przed kopiowaniem i jest szczególnie odpowiednie dla aplikacji istotnych dla bezpieczeństwa. Pięć kolorów specjalnych umożliwia m.in. drukowanie świecących plakatów, zaproszeń, biletów wstępu, opasek na rękę, jaskrawych broszur reklamowych i elementów zabezpieczających.

Nowy Versafire EV jest w stanie najpierw kłaść biel, a następnie kolory CMYK, tworząc mocne, luminescencyjne obrazy podczas drukowania na kolorowych podłożach i uzyskując nowe, niezwykłe efekty. Tam, gdzie wcześniej wymaganych było kilka procesów, wszystko odbywa się teraz za jednym razem.

Nowa automatyczna kalibracja w linii i pasowanie zapewniają wysoki stopień stabilności, precyzji oraz jakości. Bezpośredni pomiar koloru i automatyczna kalibracja odbywają się przed procesem drukowania i zapewniają stałą stabilność koloru całego nakładu. Najwyższą jakość obrazu uzyskuje się dzięki rozdzielczości zwiększonej do 4800×2400 dpi.

Versafire EV drukuje z prędkością 85 lub 95 str. A4/min i przetwarza podłoża o gramaturze do 360 g/m2. System może też drukować banery do długości 700 mm (dupleks) i 1260 mm (simpleks).

Prinect Digital Frontend (DFE) opracowany przez Heidelberga umożliwia inteligentną integrację z procesami druku cyfrowego i offsetowego. Korzystając z DFE, system Versafire EV można łatwo zintegrować z istniejącym procesem produkcyjnym w drukarni, jednocześnie znacznie szybciej przetwarzając zmienne dane drukowania.

Ponadto dostępny jest nowy 17-calowy ekran dotykowy, który umożliwia przegląd wszystkich danych maszyny i rodzajów papieru.

Klienci otrzymują również oprogramowanie do sterowania ustawieniami mediów - Media Management Tool. Wspomagany przez asystenta interfejs użytkownika umożliwia znaczne ograniczenie czasu i pracy niezbędnej do ustawienia podłoża. Wszystkie ustawienia można zapisywać, eksportować i importować, a także ładować na inne maszyny z serii Versafire.

JD Druck GmbH w Lauterbach testuje nową maszynę Versafire EV. Drukarnia istnieje od ponad 125 lat, zatrudnia 65 pracowników i koncentruje się na druku reklamowym, ale wykonuje także mniejsze zlecenia z segmentu opakowań i displaye POS. Działa na terenie Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Luksemburga. „Wkroczyliśmy w sektor druku cyfrowego bardzo wcześnie i wierzę w możliwości, jakie niosą ze sobą personalizacja i indywidualizacja” - potwierdza dyrektor zarządzający Jörg Göttlicher. Przejął drukarnię od ojca w 1991 r. i systematycznie rozwija firmę. W dziale druku cyfrowego można znaleźć różne modele Heidelberg Versafire. Pod koniec stycznia JD Druck rozpoczął testowanie nowego Versafire EV i jest w stanie bezpośrednio porównać wydajność z poprzednimi modelami. „Versafire EV zmierza we właściwym kierunku i już po tym krótkim czasie możemy dostrzec bardzo pozytywne rezultaty” - potwierdził Jörg Göttlicher. Zapytany o najlepsze nowe funkcje, operator Steffen Möller wskazał na poprawioną łatwość obsługi dzięki nowemu podajnikowi z klapką, co oznacza, że wkładanie banera jest teraz znacznie łatwiejsze. Jest również zadowolony z automatycznego pasowania inline i dobrej stabilności kolorów zapewnianych przez nowe wbudowane czujniki.

Możliwość drukowania białego koloru jako pierwszego jest super. Oszczędza nam to operacji drukowania oraz tworzy wspaniałe efekty i jakość na kolorowym papierze” - mówi entuzjastycznie Möller.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg