Najmniejsza na świecie drukarnia książek
21 Mar 2019 10:20

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po wynalezieniu ruchomych czcionek przez Johannesa Gutenberga 550 lat temu obecnie otwiera się nowy rozdział w historii druku: wynalazek mobilnej drukarni.

Hubert Pedurand, dyrektor grupy Laballery, zaanonsował 14 marca br. podczas Targów Książki w Paryżu światową premierę robota Gutenberg One, zdolnego do wyprodukowania dowolnej książki w kilka minut. Robot z pomocą swego ramienia odtwarza tradycyjne gesty drukarza i introligatora. Maszyna jest w całości produktem francuskim i zapewnia takie korzyści jak eliminacja kosztów logistycznych oraz problemów z terminami.

W celu komercjalizacji tego opatentowanego wynalazku powstała spółka Gutenberg & Co. Dzięki niemu książka stanie się dostępna w każdej chwili, drukowana na żądanie. Wychodzi to naprzeciw potrzebom rynku, ponieważ – jak ujawniono 18 marca podczas konferencji poświęconej nadprodukcji książek we Francji – 740 000 tytułów sprzedaje się we francuskich księgarniach tylko w 1 egzemplarzu.

Podczas czterech dni paryskich Targów Książki (13-18 marca) zwiedzający mogli podziwiać działanie tej najmniejszej na świecie drukarni książek. Poradnik wydawniczy był drukowany w ciągu 5 minut na bazie zabezpieczonych danych przetwarzanych przez oprogramowanie OhmyCode firmy Sobook, będącej partnerem Gutenberg & Co. Publiczność mogła również zapoznać się z tym, co Hubert Pedurand nazwał Printcastem, czyli papierowym odpowiednikiem Podcasta.

Dzięki robotowi Gutenberg One programy radiowe i telewizyjne, wideo, konferencje itp. mogą stać się dostępne na żądanie w formie książki. Rozpoczęto już rozmowy z grupą FranceTV.

We wrześniu w mieście Nevers we Francji zostanie otwarta nowego typu kawiarnia literacka 4.0 Gutenberg & Co, oferująca m.in. animacje i warsztaty związane z pisarstwem, gdzie robot Gutenberg One będzie produkował dla klientów książki na życzenie.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ