Tysiące książek na czwartym Festiwalu Książki Opole
31 May 2019 14:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W drugi weekend czerwca Opole już po raz kolejny będzie stolicą polskiej książki. W dniach 7-9 czerwca na Placu Wolności będzie gościć kilkudziesięciu pisarzy, wielu muzyków i artystów. W Miasteczku Literackim swoją ofertę przedstawi 80 wydawnictw. Targi książki, spotkania autorskie, koncerty i po raz pierwszy slam poetycki – czyli Turniej poetów amatorów. Fundacja Fabryka Inspiracji PL i drukarnia Opolgraf z partnerami zapraszają! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Na Placu Wolności w Opolu powstanie wielkie Miasteczko Literackie z licznymi namiotami wydawnictw i sceną, która będzie sercem wydarzenia. W tym roku oferta wydawnicza jest bardzo bogata, począwszy od literatury dziecięcej, poprzez reportaż, kryminały, aż po literaturę obyczajową. W targach książki bierze udział prawie 80 wydawnictw, m.in.: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Muza, Agora, Czarna Owca, Fronda, Foksal, Czarne, Media Rodzina, Wydawnictwo Poznańskie, Publicat, Sonia Draga, SQN i wiele innych. W Miasteczku Festiwalowym będą specjalne namioty z animacjami i konkursami dla dzieci – namiot PKO BP (sponsora wydarzenia) oraz Galerii Handlowej Karolinka (partner festiwalu). Fabryka Inspiracji i wolontariusze będą inicjować gry i zabawy w strefie relaksu. Przygotowane będą również strefy do pamiątkowych zdjęć i punkt pakowania książek „Książka na prezent”.

Targi książki będą czynne codziennie od godziny 10:30 do 19:00.

W piątek na scenie plenerowej gościć będą: Tomasz Organek, Jakub Małecki, Jakub Żulczyk, Bartek Dobroch, Nadia Szagdaj. Będą miały miejsce dyskusje dotyczące BookTube’a oraz mediów społecznościowych.

Piątkowe zajęcia będą skierowane również do dzieci.

W sobotę spotkania na scenie plenerowej rozpoczną się od spotkania autorskiego z Beatą Pawlikowską, później z Agnieszką Maciąg, ks. Adamem Bonieckim, Karolem Bieleckim, Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem, Blanką Lipińską, Wojciechem Kuczokiem, Eustachym Rylskim. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu będzie miało miejsce spotkanie w ramach spotkań z Mamą i Tatą wokół książeczek „Kicia Kocia”.

Niedziela rozpocznie się czytaniem interaktywnym aktorów Opolskiego Teatru Lalki z Wydawnictwem Zakamarki, a później spotkaniami autorskimi z: Markiem Krajewskim, Katarzyną Puzyńską, Magdaleną Tulli, Marcinem Mellerem, Marcinem Wilkiem, Magdaleną Grzebałkowską z muzycznym akompaniamentem Leszka Kułakowskiego. W Miejskiej Bibliotece odbędą się warsztat kreatywny Loesje oraz opolska scena literacka: Agnieszka Wójtowicz, Agata Suchocka, Stanisław Sławomir Nicieja oraz Maciej Siembieda. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim i Emilią Krakowską.

W sobotę i niedzielę organizatorzy zapraszają na festiwalowy after do Probierni Matecznik; w sobotę odbędzie się slam poetycki, a w niedzielę spotkanie Macieja Marcisza z Marcinem Mellerem.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.festiwalksiazki.pl. Wydrukowany program Fabryka Inspiracji będzie dystrybuować w licznych punktach informacyjnych w mieście oraz podczas wydarzenia w Miasteczku Literackim.

Festiwal Książki Opole to jedyny w Polsce festiwal literacki, który promuje czytelnictwo poprzez muzykę. W tym roku Fabryka Inspiracji zaprosiła trzy gwiazdy muzyczne, które zwieńczą każdy festiwalowy dzień. W piątek będzie miał miejsce koncert Tymona Tymańskiego z projektem Tymański/Ciechowski. Koncert to intrygujący powrót do muzyki i tekstów kanonu polskiego rocka w interpretacji Tymona. W sobotę, czyli 8 czerwca będzie miał miejsce koncert zespołu Kwiatu Jabłoni. W licznych wywiadach i recenzjach debiutanckiej płyty można przeczytać, że duet Kwiat Jabłoni odkrywa Krainę Łagodności dla pokolenia YouTube'a. Pierwszy klip zespołu – „Dziś późno pójdę spać” – doczekał się już blisko 5 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Natomiast w niedzielę będzie miał miejsce koncert Barbary Wrońskiej, wokalistki i zdolnej kompozytorki. Utworu „Nie czekaj” słuchało już ponad 1,5 mln internautów.

W ramach Festiwalu Książki organizowane są liczne warsztaty zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można wziąć udział w warsztatach w kryminalnym klimacie prowadzonych przez Joannę Opiat-Bojarską i Ryszarda Ćwirleja. Po warsztatach istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach z pisania reportażu historycznego z Urszulą Glensk. W niedzielę wszystkich kreatywnych organizatorzy zapraszają na warsztaty z kreatywnego pisania, czyli Loesje. Charakterystyczne teksty, które są zamieszczane na drukach, będą tworzone podczas Festiwalu Książki, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.

Na warsztaty obowiązują zapisy: festiwalksiazkiopole@gmail.com

W piątek, 7 czerwca o godzinie 12:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała miejsca konferencja drukarni Opolgraf dotycząca trendów i przyszłości książki. Prelegentami będą: Mirosław Szewczyk – prezes Drukarni Opolgraf i Fundacji Fabryka Inspiracji PL, Jacek Hamerliński (dyrektor COBRPP), prof. dr hab. Dariusz Kuźmina (prodziekan ds. finansowych WDIiB UW), Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”) oraz reprezentanci firm Igepa, Antalis i Europapier.

Tematyka będzie dotyczyła przyszłości książki, analizy, jak wygląda czytelnictwo na świecie i czy w porównaniu z innymi krajami Polacy mało czytają. Poruszona zostanie tematyka wyzwań pomiędzy książką drukowaną a książką elektroniczną. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego taką popularnością cieszą się książki w sklepach spożywczych czy na poczcie i gdzie się podziały księgarnie kameralne. Wstęp wolny.

Slam poetycki to publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury odgrywa publiczność. To połączenie poezji i performance’u w niezobowiązującej atmosferze. Slamerzy mają po 3 minuty na wygłoszenie autorskiego tekstu. Nie mogą używać instrumentów ani rekwizytów. Publiczność decyduje, kto wygrywa pojedynek. Dla zwycięzcy slamu poetyckiego przewidziane są nagrody książkowe i gadżety festiwalowe.

W ramach organizowanego slamu poetyckiego Fabryka Inspiracji zaprosiła Mistrzów Ogólnopolskich Turniejów slamowych, którzy przedstawią pozakonkursowo swoje utwory.

Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału i wystąpieniem na scenie zapraszani są do zapisów: festiwalksiazkiopole@gmail.com, w treści należy podać imię, nazwisko oraz dołączyć swoje 2-3 autorskie teksty. Liczba uczestników turnieju jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.festiwalksiazkiopole.pl. W razie niepogody wydarzenia ze sceny plenerowej zostaną przeniesione do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Osobami do kontaktu są: w kwestiach organizacyjnych, programu i promocji - Natalia Ciecióra, natomiast szczegóły dotyczące zaproszonych wydawnictw i targów - Judyta Gralka. Organizatorzy - Fundacja Fabryka Inspiracji PL oraz drukarnia Opolgraf - zapraszają również na profil na Facebooku i Instagramie.

Opracowano na podstawie informacji organizatorów