Ubrani w miazgę drzewną
11 Jul 2019 13:44

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Prawie połowa ankietowanych millennialsów przed zakupem rozważy kwestię zrównoważonego rozwoju i etyki – podaje badanie przeprowadzone przez Deloitte w USA. Z kolei według raportu „EKOświadomość Polaków” zainicjowanego przez VIVE Textile Recykling ponad 55 proc. badanych uważa, że nasza świadomość ekologiczna zmienia się na lepsze. Czy podobną tendencję możemy zaobserwować w branży odzieży roboczej i ochronnej?

2,5 mln ton odpadów tekstylnych wytwarza się w Polsce każdego roku. Jak podaje raport Naturativ „Slow life w Polsce 2018”, przemysł odzieżowy jest drugim największym trucicielem planety. Chociaż wciąż wiele ubrań szybko kończy na wysypiskach śmieci, to równolegle wzrasta świadomość ludzi w zakresie recyklingu. Według wspomnianego już raportu „EKOświadomość Polaków” 78 proc. badanych posiada wiedzę na temat recyklingu odzieży i tekstyliów, a 64,2 proc przynajmniej raz oddało nieużywane lub niepotrzebne ubrania do przetworzenia. Jednocześnie recykling wciąż pozostaje tematem, w którym przemysł odzieżowy ma jeszcze dużo do zrobienia. Na szczęście w zakresie ekologii marki odzieżowe nie pozostają w tyle – jak podaje raport opracowany przez Greenpeace, aż 80 z tych, które zobowiązały się do bardziej przyjaznych dla środowiska systemów produkcyjnych, poczyniło znaczące postępy w realizacji swoich celów.

Przykładem innowacji na rynku odzieży roboczej jest materiał TenCate Tecawork Ecogreen, w 100 proc. składający się z komponentów przyjaznych środowisku: 65 proc. to poliester pozyskany z recyklingu butelek PET i odpadów przemysłowych, zaś pozostałe 35 proc. to włókna Lyocell wyprodukowane z odnawialnej miazgi drzewnej. Chociaż mogłoby się wydawać, że ubranie powstałe z takiej mieszanki będzie niewygodne, to w rzeczywistości ma ono o 50 proc. wyższą zdolność absorpcji wilgoci względem klasycznej mieszanki bawełny z poliestrem; ponadto jest bardzo delikatne i przyjemne w dotyku, a zarazem wytrzymałe. Spełnia również wymogi Rozporządzenia 2016/425.

„Byliśmy pierwszym producentem, który zdecydował się na przygotowanie kolekcji odzieży ochronnej kategorii I, która w 100 proc. bazuje na ekologicznych rozwiązaniach. Wtedy to było wielkie wyzwanie, ale teraz już wiemy, że był to milowy krok na rynku odzieży roboczej w Polsce. Kolekcja Krystian ProEco bazująca na materiałach ekologicznych wpasowała się w potrzeby naszych klientów, a także została uznana przez specjalistów, o czym świadczy złoty medal MTP w kategorii „Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej” na Międzynarodowych Targach Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2018 przyznany za bluzę i ogrodniczki z kolekcji” – mówi Elżbieta Rogowska, wiceprezes zarządu w PW Krystian, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez WWF dokładnie 200 tys. litrów wody jest zużywanych do uprawy bawełny niezbędnej do wyprodukowania jednego T-shirta i pary jeansów. Ponadto szacuje się, że jej uprawy pochłaniają nawet 10 proc. wszystkich wyprodukowanych na świecie pestycydów. „Jesteśmy świadomi tego, jak bardzo produkcja bawełny eksploatuje naturalne zasoby, nawet bawełna z kontrolowanych upraw, której obróbka nieodwracalnie dewastuje środowisko” – mówi Ewa Gawrysiak, menedżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Rosję w firmie TenCate Protective Fabrics, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Właśnie dlatego zastąpiliśmy bawełnę włóknem drzewnym, które pochodzi z kontrolowanych upraw, a jego obróbka odbywa się w zamkniętym cyklu, dzięki czemu żadne chemikalia nie wracają do środowiska.”

Producenci odzieży powinni nieustannie podążać za globalnymi zmianami, z jednej strony w zakresie wzrostu gospodarczego i wynikającego z niego wysokiego konsumpcjonizmu, a z drugiej coraz większej świadomości ekologicznej. Zmniejszanie ilości odpadów poprzez wykorzystanie plastików oraz zastępowanie bawełny celulozą drzewną – miejmy nadzieję, że niedługo będzie to norma na rynku odzieży roboczej w Polsce i na świecie.

Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.

Ciekawostki na temat kultury bezpieczeństwa w pracy można znaleźć również na portalu Facebook www.facebook.com/bezpieczniwpracy oraz LinkedIn https://www.linkedin.com/company-beta/17927028/?pathWildcard=17927028.

Opracowano na podstawie informacji Koalicji Bezpieczni w Pracy