Podróbki zdominowały rynek materiałów eksploatacyjnych do drukarek
15 Jul 2019 14:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma HP przedstawiła wnioski z sondażu przeprowadzonego na zlecenie amerykańskiego producenta przez agencję badawczą Harris Interactive. Zgodnie z wynikami analizy, ryzyko zakupu podrobionych materiałów eksploatacyjnych do drukarek jest dziś wyższe niż kiedykolwiek przedtem.

Jak informuje organizacja Imaging Supplies Coalition, wskutek obrotu podróbkami każdego roku światowa gospodarka traci blisko 3 mld dolarów. Wśród przyczyn wskazywane są: coraz więcej dostawców, brak pewności nabywców co do oryginalności i pochodzenia produktów oraz niska świadomość zagrożeń związanych z kupowaniem i użytkowaniem nielegalnych zamienników.

Każdy z monitorowanych przez nas kluczowych wskaźników rynkowych potwierdza znaczący wzrost ryzyka zakupu podróbek – podkreśla Glenn Jones, dyrektor Globalnego Programu Zwalczania Podróbek w HP. – Z perspektywy firm takich jak HP materiały te niweczą dekady badań oraz testów, których celem jest tworzenie najlepszych atramentów i tonerów oraz niezawodnych wkładów wysokiej jakości. Dla użytkowników podrabiane materiały oznaczają niższą wydajność i jakość druku, większą liczbę nieudanych kopii, problem z wyciekaniem tuszu oraz zatykaniem się dysz, aż wreszcie w przypadku awarii ryzyko unieważnienia gwarancji na urządzenie drukujące.”

Jak wskazują wyniki sondażu Harris Interactive, w ciągu 4 ostatnich lat o 30 proc. spadła liczba przedsiębiorstw, które współpracują na co dzień z zaufanym, sprawdzonym dostawcą. Jednocześnie o 27 proc. wzrosła grupa kupujących dokonujących wyboru materiałów eksploatacyjnych wyłącznie na podstawie dostępności produktu.

Szeroka sieć dostawców sprawia, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą mieć trudność ze zweryfikowaniem autentyczności oferowanych im wkładów. Problem ten dotyka dziś wielu regionów świata. W szczególności dotyczy on jednak firm zlokalizowanych na Bliskim Wschodem, w Afryce czy Europie Wschodniej – niemal trzy czwarte respondentów z tych regionów ma wątpliwości co do oryginalności kupowanych materiałów.

Mimo niepokojących trendów rynkowych producenci urządzeń oraz rozwiązań do druku nadal wkładają ogromny wysiłek w walkę z nielegalnymi zamiennikami, m.in. poprzez aktywną współpracę z władzami. W ciągu ostatnich 5 lat w regionie EMEA lokalne służby wspierane przez firmę HP skonfiskowały około 12 mln podróbek i komponentów. Amerykański producent przeprowadził ponad 4,5 tys. kontroli asortymentu dostępnego u dystrybutorów oraz podejrzanych zamówień wysyłanych do klientów. Lokalne inspekcje dostaw prowadzone są także w sytuacjach, w których partner firmy przegrywa z nieautoryzowanym partnerem spoza kanału sprzedaży.

W ramach Programu Zwalczania Podróbek i Oszustw (Anti Counterfeiting and Fraud, ACF) firma HP aktywnie edukuje klientów i partnerów, aby ułatwić im identyfikowanie podrobionych materiałów eksploatacyjnych. Rezultatem tych inicjatyw są sukcesy, które producent odniósł w kilku regionach EMEA. Jednym z nich jest ujawnienie działalności rosyjskiego konsorcjum zajmującego się sprzedażą podrabianych wkładów pod marką HP. W wyniku interwencji skonfiskowano 215 tys. nielegalnych zamienników.

Opracowano na podstawie informacji firmy HP