Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT)
18 Jul 2019 09:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

17 lipca sejmowa Komisja Finansów Publicznych i Budżetu przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa (druk sejmowy 3255), a także rozpatrywany wspólnie projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 3206).

Nowelizacja wprowadza wiele zmian, w tym te implementujące dyrektywę 2018/1713, która dała państwom członkowskim możliwość stosowania dla e-książki i e-prasy takiej samej stawki podatku VAT jak dla wydań drukowanych, o ile nie składają się one w całości lub w przeważającej mierze z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki. Jest to zrealizowanie wieloletnich starań Izby Wydawców Prasy oraz wydawców w innych krajach UE.

Odnośnie do stawek VAT dla prasy drukowanej, Ministerstwo Finansów w swoim pierwotnym projekcie zakładało wyrównanie stawek i ustalenie ich – dla wszystkich tytułów i wersji – na poziomie 8 proc. (załącznik nr 1 projektu, poz. 73).

Dzięki staraniom IWP  udało się zachować dla czasopism lokalnych i regionalnych w wersji drukowanej stawkę 5 proc. (załącznik nr 2 projektu, poz. 19).

Pomimo starań Izby, rząd nie zgodził się obecnie na zachowanie 5 proc. stawki podatku dla drukowanych wersji innych tytułów specjalistycznych (fachowych i naukowych), które dotychczas mogą – przy spełnieniu odpowiednich warunków – stosować 5 proc. stawkę. Po wejściu w życie nowelizacji będą one objęte stawką 8 proc. Jednak w trakcie obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych i Budżetu, wskutek ponawianych wniosków Izby w tej sprawie, wspartych przez część posłów – członków Komisji, udało się uzyskać deklarację przedstawicieli Ministerstwa Finansów o gotowości powrotu do rozmów na ten temat w okresie do przewidzianego projektem wejścia w życie pełnej matrycy VAT, czyli przed 1 kwietnia 2020 r.

Jeśli parlament  przyjmie nowelizację zgodnie z aktualnym brzmieniem projektu, wyżej wymienione przepisy zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku, przy czym na podstawie przepisów przejściowych (art. 4 projektu nowelizacji) dotyczące prasy stawki w nich zawarte –  czyli: 8 proc. na wydania online dla całej prasy, 5 proc. dla wydań drukowanych czasopism lokalnych i regionalnych oraz 8 proc. dla wydań drukowanych pozostałych gazet i czasopism – zaczną obowiązywać już od 1 września 2019 roku.

Opracowano na podstawie informacji IWP