Akcja Sprzątanie świata – Polska 2019
20 Sep 2019 09:37

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Już w ten weekend (20-22 września) w całej Polsce tysiące wolontariuszy ruszą, aby sprzątać i edukować dla nieśmiecenia i poszanowania środowiska. To będzie już 26. Akcja Sprzątanie świata – Polska, prowadzona przez Fundację Nasza Ziemia. Zainicjowała ją w 1994 r. Mira Stanisławska-Meysztowicz.

Temat tegorocznej edycji to „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!”

I do tego szczególnie właśnie zachęcamy: podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotychczas zużywać i niszczyć środowiska. To będzie stosowana w praktyce filozofia Zero Waste.

Inicjujcie sprzątanie tam, gdzie należy posprzątać, ale także wyszukujcie zanieczyszczone miejsca i zgłaszajcie ich lokalizacje do swoich urzędów gmin.

„I rzecz trzecia, równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie: zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików). Pytajcie także kandydatów w tegorocznych wyborach parlamentarnych o ich podejście do rozwiązywania największych problemów środowiskowych - wszak to oni będą tworzyć prawo w naszym kraju i wpływać na politykę środowiskową Państwa. Niech kandydaci do parlamentu czują i wiedzą, że nas, wyborców, obywateli, bardzo interesuje to, aby Polska dobrze radziła sobie z przeciwdziałaniem zaśmieceniu, z gospodarką odpadami, zmianami klimatycznymi, ochroną zasobów wodnych, ochroną lasów i mokradeł, z produkcją czystej energii i by stawała się coraz bardziej zasobooszczędna i energooszczędna... To także bardzo ważna i potrzebna, i oby prawdziwie dobra zmiana” – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji i założycielka Fundacji Nasza Ziemia. – Bardzo ważna jest też edukacja, i dlatego zachęcamy do promowania nieśmiecenia. Może na przykład promocja wielorazowych produktów lub lokalna kampania propagująca używanie toreb wielorazowych? Zapraszam do sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych, do akcji, konkursów czy festiwali promujących segregację odpadów. Znając inwencję i konsekwencję uczestników Akcji - na pewno "będzie się działo".

W Warszawie Fundacja Nasza Ziemia zaprasza dziennikarzy do wspólnego sprzątania:

• w piątek 20 września, godz. 10:00 pod mostem Poniatowskiego po praskiej stronie – z ambasadorami akredytowanymi w Polsce, udział potwierdziło już prawie 20 ambasad;

• w niedzielę, 22 września, na godz. 12:00 nad Jeziorko Szczęśliwickie, gdzie razem z nurkami i Urzędem Dzielnicy Ochota będzie sprzątnie jeziorka i jego brzegów, warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych oraz zbiórka elektroodpadów.

W tym roku, dzięki wsparciu grantem z BNP Paribas Bank Polska, dla uczestników Akcji zostało przygotowane i rozesłane ponad 30 000 worków, plakaty – dla których specjalnie grafikę honorowo przygotował znakomity artysta Andrzej Pągowski, a także 3000 toreb wielorazowych, sfinansowanych dzięki wsparciu firmy KappAhl w ramach jej programu promocji toreb wielorazowych One Bag. Częścią tegorocznej Akcji jest również pilotażowy projekt sprzątania w Parkach Narodowych, #skutecznieposprzątane, realizowany w partnerstwie i z inicjatywy firmy Tefal. A od 23 września ruszy nabór do konkursu dla szkół z zadaniem promocji zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin, prowadzony przez System Zbiórki PSOR. Do tej chwili udział w Akcji zgłosiło ponad 1000 gmin, instytucji, organizacji i grup. Mapa lokalnych akcji, plakat do pobrania oraz inne informacje o tegorocznej akcji znajdują się na stronie www.naszaziemia.pl. Zapraszamy także na Facebook do „polubienia” profilu naszaziemia i wydarzenia „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski”.

Tegoroczna Akcja prowadzona jest pod honorowym patronatem Ambasadora Australii oraz wszystkich 16 Marszałków Województw.

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia obchodzi także swoje 25-lecie. Z tej okazji inicjatorka Akcji i założycielka Fundacji, Mira Stanisławska-Meysztowicz, rusza w specjalną podróż – eko eskapadę, podczas której odwiedzi wiele miejsc, w których Fundacja z lokalnymi partnerami przez ćwierćwiecze prowadziła działania na rzecz poszanowania środowiska.

Zachęcamy do włączenia się w tegoroczną Akcję i serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim lokalnym organizatorom, partnerom i dobroczyńcom.

Więcej informacji:

Akcja Sprzątanie świata – Polska 2019 – Sławek Brzózek, prezes Zarządu, koordynator akcji, 501 535 032,

slawek@naszaziemia.pl

eko eskapada – Beata Butwicka, wiceprezes zarządu ds. PR, 668 678 988; beata@naszaziemia.pl

Opracowano na podstawie informacji Fundacji Nasza Ziemia