Intergraf sprzeciwia się nowym sankcjom dla produktów drukowanych
11 Oct 2019 10:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Amerykański organ handlowy opublikował listę produktów podlegających dodatkowym cłom w następstwie sporu handlowego dotyczącego Airbusa między USA a Unią Europejską. Produkty drukowane należą do produktów, które będą podlegały dodatkowej 25 proc. przywozowej należności celnej. Produkty drukowane zdefiniowane przez administrację USA obejmują produkty drukowane w pojedynczych egzemplarzach i te importowane przez USA z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

USA są kluczowym partnerem handlowym UE, jeśli chodzi o produkty drukowane, podobnie jak Unia Europejska dla Stanów Zjednoczonych. Bilans handlowy między dwoma partnerami jest neutralny, a ponad 50 proc. sprzedawanych produktów drukowanych to książki. UE importuje z USA produkty o wartości 928 mln EUR i eksportuje do USA produkty o wartości 919 mln EUR.

Dwa kraje docelowe - Wielka Brytania i Niemcy - są głównymi partnerami handlowymi UE w USA: aż 70 proc. europejskich drukowanych produktów eksportowanych do USA pochodzi z ww. krajów. W sumie proponowane dodatkowe cła przywozowe wpłyną na 14 proc. całkowitego wywozu produktów drukowanych z UE do USA.

Oznacza to nie tylko skutki gospodarcze dla Europy, ale także wpływa na jej wartości kulturowe. Organizacja Intergraf uważa, że ​​handel produktami drukowanymi między UE a USA jest oznaką silnej wymiany kulturalnej między naszymi kontynentami. Szczególnie drukowane książki są ważnym nośnikiem kultury i edukacji na świecie. Rządy powinny unikać stosowania instrumentów ekonomicznych w celu ograniczenia handlu i użytkowania.

Oprócz druków i transferów towarów, europejski przemysł poligraficzny zostanie dodatkowo dotknięty w zakresie produktów tego sporu handlowego. Wiele wymienionych produktów jest eksportowanych z zadrukowanymi opakowaniami i etykietami, w szczególności w branżach żywności i napojów, które są znaczącymi rynkami dla europejskiego przemysłu poligraficznego.

Do czasu wejścia w życie dodatkowych ceł przywozowych, w dniu 18 października br., Intergraf będzie wspierał wysiłki swoich członków, aktywnie sprzeciwiając się tym szkodliwym sankcjom.

Intergraf wspiera również wysiłki Komisji Europejskiej zmierzające do rozwiązania tego sporu handlowego i wzywa administrację USA, aby nie umieszczała produktów drukowanych na liście dodatkowo oclonych produktów.

Na podstawie informacji organizacji Intergraf opracowała AP