Nowy antybakteryjny lakier wodny dla branży poligraficznej
6 Nov 2019 10:50

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Printline, polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej, wprowadziła do swojej oferty Varcotec Lock 3. Jest to pierwszy – jak podkreśla dostawca – lakier wykazujący właściwości antybakteryjne, dedykowany produkcji poligraficznej bazującej na różnych technikach drukowania. Jego producentem jest niemiecka firma Varcotec, reprezentowana w naszym kraju na zasadzie wyłączności przez Printline.

„Varcotec Lock 3 to unikatowe w skali globalnej rozwiązanie, którego największą zaletą jest skuteczne oddziaływanie antybakteryjne w kontekście różnych druków, zwłaszcza tych wielokrotnego użytku, przechodzących przez wiele rąk – mówi Grzegorz Sobczyński, będący – obok Krzysztofa Rajkowskiego i Wojciecha Wolskiego – współwłaścicielem firmy Printline. – Wyobraźmy sobie, jak zanieczyszczone mogą być produkty poligraficzne wielokrotnego użytku: karty menu, magazyny pokładowe linii lotniczych, książki dziecięce dostępne w przedszkolach i innych instytucjach, opakowania spożywcze i farmaceutyczne czy banknoty. Chłonne podłoża, z jakich są one wykonane – papier czy karton - to prawdziwy „raj” dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Lock 3 to odpowiedź na wynikające z tego problemy i zagrożenia. Jak pokazały badania, jego zastosowanie skutecznie (bo aż w 99,5 proc.) eliminuje bakterie z wydruków oraz ryzyko pojawienia się kolejnych drobnoustrojów czy wirusów. Tym samym zapobiega on ich przenoszeniu się i rozprzestrzenianiu, a co za tym idzie chroni zdrowie korzystających z nich osób”.
Lock 3 to owoc ścisłej współpracy firmy Varcotec i jednej z niemieckich klinik medycznych, w której narodziła się koncepcja receptury tego specjalistycznego środka. „Mówimy tu o lakierze wodnym, który może być aplikowany w zespole lakierującym, w jaki wyposażona jest maszyna drukująca (na takiej samej zasadzie jak lakier dyspersyjny), bądź też w dedykowanym urządzeniu uszlachetniającym – lakierówce czy też systemie wielofunkcyjnym wyposażonym w tego rodzaju moduł. Nie ma zatem żadnych ograniczeń technologicznych w kontekście jego powszechnego wdrożenia” – dodaje Krzysztof Rajkowski.
Jak podaje producent Varcotec Lock 3, proces sterylizacji wydruków uzyskiwany przy jego zastosowaniu odbywa się na zasadzie fotokatalizy, czyli współdziałania światła (dziennego lub sztucznego) i aktywowanego przez nie tlenu, który niszczy bakterie, wirusy i grzyby. „Warto podkreślić trwałość powłoki generowanej przy jego aplikowaniu i powstałą dzięki temu ochronę przed drobnoustrojami – mówi Grzegorz Sobczyński. – Co więcej, cały proces fotokatalizy jest nietoksyczny i neutralny dla kolorów. Nie ma więc ryzyka, że barwy wydruków pokrytych lakierem Lock 3 stracą na intensywności. To bardzo istotne, gdyż mówimy również o produktach z założenia mających przyciągać wzrok i uwagę konsumenta, np. kolorowych magazynach czy opakowaniach”.
Po fazie testowej lakier został wdrożony w kilku europejskich zakładach poligraficznych. Jak podaje firma Varcotec, z powodzeniem użytkują go w codziennej produkcji m.in. dwie drukarnie specjalizujące się w opakowaniach kartonowych dla branży farmaceutycznej – Kroha z Niemiec i Dunav Press z Bułgarii. Inny niemiecki zakład poligraficzny – ABC Druck – stosuje go z kolei przy aplikowaniu na produkty komercyjne, wykonane z udziałem papieru kredowego. „Z informacji uzyskanych od firmy Varcotec wynika, że we wszystkich przypadkach lakier zachowuje się znakomicie, co świadczy o jego uniwersalności. Wziąwszy pod uwagę szerokie możliwości Lock 3 i spektrum wydruków, na których można go aplikować, mówimy o produkcie na swój sposób rewolucyjnym, także w kontekście zdrowia i higieny konsumentów. Mamy nadzieję, że spotka się on z dużym zainteresowaniem także ze strony polskich producentów różnego rodzaju dóbr oraz współpracujących z nimi drukarń. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – chętnie przybliżymy ten temat, przeprowadzimy testy produkcyjne; oferujemy również wsparcie przy wdrożeniu lakieru na skalę produkcyjną” – podsumowuje Krzysztof Rajkowski.

Opracowano na podstawie informacji firmy Printline