EFI dołącza do projektu inteligentnego drukowania na tekstyliach
11 Feb 2020 08:35

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma EFI uczestniczy w projekcie o wartości 1 mln EUR, mającym na celu znalezienie bardziej efektywnych sposobów drukowania na tekstyliach za pomocą atramentów grafenowych, które są podstawą wielu drukowanych elementów elektronicznych i materiałów inteligentnych.

Firma EFI zostanie dołączona do projektu Green Tex przez grupę konsultacyjną IBS Consulting i Directa Plus, która produkuje grafen G+. Grafen jest ultracienką formą węgla okrzykniętym cudownym materiałem. Wykorzystując przewodnictwo węgla, grafen można wykorzystać do tworzenia obwodów elektronicznych przy użyciu różnych technologii drukowania.

W ramach tego projektu Directa Plus dostarczy zmodyfikowaną wersję produktu grafenowego, którą będzie można połączyć z kompatybilnym atramentem EFI na bazie wody. EFI Reggiani będzie odpowiedzialny za dostarczenie sprzętu drukarskiego, początkowo do wykonania wydruków próbnych w celu demonstracji koncepcji. IBS Consultancy wybierze i dostarczy tkaniny odpowiednie do zadrukowania.

Przełomem jest zastosowanie druku cyfrowego w procesie drukowania na tekstyliach i zastąpienie sitodruku rotacyjnego, a tym samym otwarcie drogi do produkcji małych partii, minimalizując koszty konfiguracji i tworząc produkty o niszowych zastosowaniach, których nie można uzyskać przy użyciu konwencjonalnych procesów.

Tkaniny będą pozyskiwane z materiałów naturalnych lub materiałów syntetycznych uzyskanych w drodze recyklingu. Nadzieją są tkaniny, które można zastosować w produkcji odzieży, tapicerki i do bardziej technicznych zastosowań, w tym do poprawy przewodności cieplnej i elektrycznej wybranych tkanin oraz wprowadzenia efektu bakteriostatycznego, hamującego rozwój bakterii.

Projekt jest finansowany z dotacji UE i wkładów każdego z partnerów. Początkowy czas trwania projektu określono na dwa lata. Uzasadnieniem jest to, że uważa się, iż obecne metody drukowania grafenu mają szkodliwy wpływ na środowisko. Druk cyfrowy przy użyciu atramentu na bazie wody i odpowiednich tkanin ograniczy to przez zmniejszenie ilości odpadów, energii, zużycia wody i powstawanie odpadów chemicznych.

Giulio Cesareo, założyciel i dyrektor generalny Directa Plus, mówi, że ulepszone ubrania „oferują wyraźne, wymierne korzyści użytkownikom końcowym na wielu różnych polach, od sportów wyczynowych po siły zbrojne i personel ratunkowy, a także pracowników fizycznych zarówno w gorącym, jak i zimnym klimacie.”

Na podstawie informacji portalu Print Business opracowała AP