EFI Pro 32r+ w ofercie Atrium Centrum Ploterowe
23 Mar 2020 10:20

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

EFI Pro 32r+ (PLUS) to następca wielkoformatowej, przemysłowej drukarki rolowej Pro 32r. Oprócz znacznego wzrostu wydajności do 265 m2/h, dodano kilka interesujących możliwości.

„Już podczas ubiegłorocznej premiery Pro 32r producent zapowiadał, że to maszyna typu „entry level” w segmencie maszyn produkcyjnych. Co więcej, że zmieni rynkowe „warunki gry”. I tak się stało. Teraz, po roku, do gry wchodzi jeszcze lepsza wersja „PLUS”. EFI nie spoczywa na laurach, podnosi poprzeczkę konkurencji, ale i sobie” - mówi Paweł Stania z działu marketingu Atrium Centrum Ploterowe.

Podwójny, dzielony wał na dwie rolki (Dual Roll Split Shafts) umożliwia założenie na tę 3,20 metrową maszynę dwóch rolek o szerokości do 160 cm. Co ważne, rolki te mogą mieć różne długości nawojów (do 40 cm średnicy), a ich ciężar może sięgać 200 kg.

Z kolei dla wymagających obsługi jumbo-rol producent Pro 32r+ przewidział taką możliwość. Dodatkowy zewnętrzny moduł Super Duty Winder pozwoli na założenie ról 3,20-m o masie do 793 kg. Ich średnica może sięgać 70 cm. Dzięki niemu można przenieść drukarkę 32r+ na wyższy poziom produktywności, eliminując potrzebę częstej zmiany materiału, pozwalając na nieprzerwany druk ciągły.

Przydatną nowością jest także nakładka chroniąca krawędź materiału (Media Edge Guard). Chroni ona głowice i karetkę przed uderzeniem w materiał, który ma tendencję do podwijania się na krawędziach. Finalnie ten mały dodatek pozwoli zaoszczędzić na ewentualnych stratach czasu i materiału podczas jego podwinięcia się.

Kolejna nowość to „kolor” dodatkowy – bezbarwny lakier (Clear Ink) – który pozwoli całościowo lub wybiórczo uszlachetnić wydruki, podkreślić kolory i wprowadzić wartość dodaną oraz przewagę konkurencyjną. Należy zaznaczyć, że wykorzystanie tego dodatkowego koloru nie wpływa na obniżenie prędkości drukowania.

Producent wprowadził w wersji PLUS także kilka nowych trybów druku: billboard, outdoor i indoor. Już same te nazwy oddają wszechstronny charakter maszyny mogącej obsługiwać zlecenia od billboardów, przez grafikę zewnętrzną, po aplikacje stosowane wewnątrz pomieszczeń.

Najnowszy EFI Pro 32r+ to ekonomiczne, wielofunkcyjne urządzenie, zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić wzrost konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstwa. Na początek oznacza to radykalne zwiększenie wydajności - do 265 m2/h (wersja 32r drukowała do 207 m2/h). Dodatkowo pozwoli zaoferować klientom bogatszy wybór zastosowań - włącznie z wydrukami atramentem białym, na tkaninach i wydrukami dwustronnymi - na znacznie bogatszej ofercie podłoży. A wszystko to przy niższych kosztach eksploatacji wynikających z niższego zużycia tuszu i niższych opłat za energię.

Druk kolorem białym jest możliwy w kilku trybach: tylko biały, poddruk, nadruk, aplikacje 2-stronne (kolor-biały-kolor). Wykorzystanie białej farby tak samo jak w przypadku lakieru nie spowalnia całego procesu drukowania.

EFI cechuje się najniższym zużyciem atramentu na rynku. Z litra atramentu można zadrukować 150 m2 materiału, co daje zużycie 6,66 ml/m2.

Opracowana przez firmę EFI technologia UltraDrop zapewnia jeszcze mniejszą objętość kropli i jeszcze większą kontrolę precyzji druku.

Głowice drukujące Ricoh Gen-5 w EFI Pro 32r+ wystrzeliwują krople o objętości 7 pikolitrów oraz umożliwiają nakładanie się wielu kropel na siebie (technologia zmiennej wielkości kropli w skali szarości). Przekłada się to na wygładzenie cieni, gradientów i przejść kolorów. Mała kropla 7 pl i natywna rozdzielczość 847 dpi pozwalają na druk czytelnego tekstu o wielkości 4 pt, bez tzw. satelitów.

Technologia utrwalania atramentu „na zimno” światłem LED pozwoli osiągnąć znacznie więcej przy mniejszym nakładzie zasobów i jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko.

Technologia LED-UV umożliwia druk na materiałach klasycznych, a także na materiałach wrażliwych na wysoką temperaturę i o różnej elastyczności. Wydruki są gotowe do użycia bezpośrednio po wydrukowaniu.

Po pierwsze przekłada się to na rozszerzenie obsługiwanego zestawu podłoży, w tym tańszych i wysokiej klasy nośników specjalnych. Po drugie: zapewnia zwiększenie wydajności i czasu nieprzerwanej pracy dzięki błyskawicznemu uruchamianiu i wyłączaniu oraz zmniejszeniu potrzeby konserwacji. Po trzecie: obniżenie kosztów operacyjnych dzięki znacznemu zmniejszeniu zużycia energii (1,8 kW zamiast 10 kW) oraz mniejszej liczbie części zamiennych. Po czwarte: usprawnienie kontroli nad poziomem połysku lub matowości. Po piąte: zmniejszenie strat dzięki spójnemu odwzorowywaniu kolorów i łatwej obsłudze. Po szóste: wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą korzystać z przyjaznych dla środowiska rozwiązań charakteryzujących się niską emisją LZO czy mniejszym zużyciem energii.

Szereg dodatkowych modułów pozwala na jeszcze większy poziom automatyzacji. Wymieńmy więc: moduł do druku siatek (mesh) o strukturze otwartej, moduł podświetlający backlit w czasie druku, moduł wykrywający marszczenie się materiału, moduł automatycznego druku dwustronnego blockoutów czy moduł półautomatycznego druku dwustronnego backlitów. Mamy jeszcze opcję wbudowanego trymera rozcinającego wydruki w osi pionowej w czasie druku (brak potrzeby inwestycji w systemy rozcinające).

Autorskiego oprogramowania FIERY proServer Core z technologią przyspieszonego ripowania „FASTRIP” nie trzeba nikomu przedstawiać. A dodatkowa funkcja nadrukuje liczbę pozostałych metrów na rolce po zakończonej pracy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium