Drukuj maseczki ochronne na drukarce Mutoh
23 Apr 2020 06:02

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rośnie na całym świecie, w tym w Polsce popyt na maseczki ochronne. Sublimacja to najdoskonalsza i jednocześnie najprostsza metoda ich zdobienia, dlatego warto wykorzystać popyt na ten towar i rozwinąć biznes o cyfrowy druk maseczek ochronnych. 

RJ-900 XG to najpopularniejsza w Polsce drukarka sublimacyjna japońskiej marki Mutoh. Liczbę instalacji nad Wisłą można już liczyć w kilku setkach. Cena powoduje, że mogą sobie na nią pozwolić zarówno startupy, małe firmy, jak i agencje reklamowe. Te drukarki sublimacyjne jako „farmy produkcyjne” instalują także duże drukarnie-fabryki.

„Dobre i tanie” w teorii nie istnieje, a jednak inżynierom japońskiej firmy Mutoh udało się zaprojektować drukarkę, która znajduje zastosowanie w start-upach i potężnych fabrykach. Dodatkowo nie trzeba być poligrafem, aby w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia. Drukarki sublimacyjne Mutoh RJ-900 XG są bardzo łatwe w obsłudze i codziennym użytkowaniu” -  mówi Paweł Stania z działu marketingu polskiego dystrybutora.

Drukarka sublimacyjna Mutoh RJ-900 XG daje szerokie możliwości zastosowania w wielu branżach: reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Sprawdzi się więc w produkcji: koszulek, odzieży sportowej, smyczy, tkanin dekoracyjnych i reklamowych. W procesie sublimacji grafikę można przenosić także na kubki, sprzęt sportowy, płyty, szkło, drewno, metal, tworzywa, gadżety i wiele, wiele innych.

Drukarka Mutoh RJ-900XG znajdzie zastosowanie także w trudniejszych czasach koronawirusa. W momencie, kiedy popyt na inne produkty może być niższy, warto wykorzystać jej możliwości do druku indywidualnych i powtarzalnych produktów higienicznych, jakimi są maseczki ochronne.

Mutoh RJ-900 XG charakteryzuje się szerokością zadruku 107,4 cm. Na system rolowy można założyć materiały rolowe, a także docięte już arkusze o szerokości 108 cm. Odległość karetki z głowicą od powierzchni druku można ustawić na 2 poziomach. Dzięki temu maksymalna grubość materiału może mieścić się w dwóch zakresach: do 1,2 mm lub do 2 mm. Na system rolowy można założyć media na gilzie 2-calowej lub, po zastosowaniu adaptera, na 3-calowej.

Model XG posiada 1440-dyszową głowicę piezoelektryczną. Jej konstrukcja pozwala na osiągnięcie rozdzielczości druku od superszybkiej 360 dpi do ultraprecyzyjnej 2880 dpi.

Głowica drukuje w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Ich wielkość mieści się w zakresie od 3,4 do 49,5 pikolitra. Jest to proces zautomatyzowany a jego efektem są ostre detale, subtelne gradienty i gładkie aple.

Drugą technologią na pokładzie RJ-900 XG jest Intelligent Interweaving. Przeplot kolejnych warstw eliminuje paskowanie atramentu i różnice kolorystyczne. W porównaniu do urządzeń innych producentów wyeliminowano paskowanie oraz pozostałe niepożądane efekty występujące podczas drukowania takie jak np. koalescencja atramentu.

Urządzenie osiąga maksymalną prędkość zadruku do 39,6 m2/h. Tak więc format A0 zadrukowywany jest w 91 sekund (360 dpi), a format A1 w niespełna 44 sekundy. W zależności od typu aplikacji i parametrów druku produktywność urządzenia sięga 18,5 m2/h.

Drukarka sublimacyjna Mutoh RJ-900 XG odróżnia się od konkurencyjnych rozwiązań m.in. tym, że głowica piezo jest na stałe zamontowana w karetce. Każdy z kolorów CMYK dostarczany jest w litrowych opakowaniach. Zużycie atramentu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2 przy założeniu pokrycia powierzchni w 67 proc. w rozdzielczości 720 dpi.

Drukarka korzysta z wodnych atramentów sublimacyjnych Mutoh DS2 z certyfikatem ÖKOTEX STANDARD 100. Są to bezzapachowe tusze (100 proc. VOC FREE), nieemitujące zapachów zarówno w czasie drukowania, jak i procesu transferu. Można je stosować do zadruku bezpośredniego na poliestrze i pośredniego na papierze transferowym. Atramenty te gwarantują szeroki gamut kolorystyczny i nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże. Ich zalety to także odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są do drukowania nawet w wysokich prędkościach. Zużycie tuszu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2 na papierze sublimacyjnym.

Obsługa drukarki sublimacyjnej nie sprawia problemów nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Media są ładowane od góry, przez co RJ-900 XG nie zajmuje dużo miejsca. Wyposażony jest w systemy wciągające materiał, nie ma więc potrzeby ich ręcznej korekcji. Zadrukowane medium jest odbierane przez bezobsługowy, automatyczny system nawijający.

Drukarka jest gotowa do użycia praktycznie po rozpakowaniu i podłączeniu poprzez interfejs USB lub Ethernet. Urządzenie korzysta z dedykowanego, rozbudowanego sterownika, więc druk może się odbywać z dowolnego oprogramowania pracującego pod kontrolą systemu Windows. Można także skorzystać z oprogramowania RIP.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium