Odszedł Reinhard Ulbrich, „Król Europejskiego Flekso”
27 May 2020 07:28

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dr Reinhard Ulbrich, były dyrektor ds. biznesu w europejskim dziale fleksograficznych płyt drukowych firmy DuPont, zmarł w wieku 89 lat.

Dr Ulbrich był doskonale znany w globalnej branży druku i opakowań i odgrywał kluczową rolę w rozwoju druku fleksograficznego od chwili, gdy był jeszcze niszową technologią, do czasów współczesnych, gdy stał się wysoce zaawansowaną techniką. Wielu nadal uważa go za „Króla Europejskiego Flekso”.

Po zatrudnieniu w szwajcarskim dziale folii Mylar w DuPont we wczesnych latach 60. XX w. Reinhard rozpoczął wspinaczkę po drabinie korporacyjnej. W 1969 r. przeniósł się do Düsseldorfu i został kierownikiem ds. folii na terenie Niemiec. Po krótkiej przygodzie w amerykańskiej centrali korporacji DuPont w Wilmington (stan Delaware) powrócił do oddziału Fotoproduktów w niemieckim Frankfurcie, by ostatecznie w 1982 r. objąć stanowisko dyrektora ds. biznesu w Cyrel.

W tamtych czasach druk fleksograficzny uchodził za „przybrane dziecko” branży poligraficznej, a płyty flekso firmy DuPont były produkowane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Po okresie intensywnego lobbowania, przymilania się i perswadowania dr Ulbrich przekonał zarząd DuPont do uruchomienia nowej linii produkcyjnej płyt Cyrel we Frankfurcie i zatrudnienia młodych, pełnych entuzjazmu inżynierów druku oraz zespołu sprzedaży w celu agresywnego rozwoju tego biznesu.

O umiejętnościach zespołu Ulbricha krążą legendy. Jego samego podziwiano i szanowano. Jako dostawca dla sektora druku był zawsze gotów wsłuchać się w potrzeby klientów, którzy uwielbiali jego towarzystwo oraz ciepło i koleżeństwo, które wniósł do branży. Dla wielu kolegów w firmie DuPont był mentorem i przyjacielem, z którym doskonale się pracowało. Zawsze miał wiele nowych pomysłów, a jego podejście „klienci są najważniejsi” motywowało otoczenie do szukania nowych sposobów, by ich zadowolić.

Przykładem myślenia koncentrującego się na klientach był konkurs druku flekso Cyrel Grand Prix odbywający się w Europie, a później również w Azji w latach 90. ubiegłego wieku, który jednoczył drukarzy flekso, producentów płyt i właścicieli marek z całej Europy wybierających doskonałości w druku fleksograficznym na tekturach, opakowaniach giętkich oraz etykietach. Swoją obecnością zaszczycili konkurs znamienici goście, m.in. Hans-Dietrich Genscher oraz astronauta Neil Armstrong. 

Urodzony na Śląsku – wtedy jeszcze niemieckim, obecnie polskim – Reinhard skupił swoją uwagę na Wschodzie po upadku Muru Berlińskiego w 1989 r. Skoncentrował się na rozwoju druku flekso w byłych demoludach oraz w Rosji i na wspieraniu rozwoju ekonomicznego tego obszaru po klęsce socjalizmu. Nawet na emeryturze często podróżował do Moskwy, biorąc udział w promowaniu kursów flekso na moskiewskiej Politechnice, która nagrodziła go za to doktoratem honoris causa.

Ponieważ obecne ograniczenia wynikające z ryzyka zarażenia koronawirusem wykluczają gromadzenie się większej liczby osób, rodzina, przyjaciele i znajomi dra Ulbricha planują uczcić jego pamięć spotkaniem zorganizowanym jesienią tego roku we Frankfurcie, by wyrazić swoją wdzięczność za jego życie i osiągnięcia.

Dr Ulbrich pozostawił żonę Katrin oraz dwie córki, Barbarę i Caroline, a także wnuki Alicię i Gabriela.

Na podstawie informacji firmy DuPont opracował TK