Xeikon Prepress poszerza rodzinę Catena
4 Jun 2020 10:18

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

3 czerwca br. firma Xeikon Prepress wchodząca w skład Flint Group i reprezentująca markę ThermoFlexX ogłosiła premierę nowego modułu z linii Catena przeznaczonej do produkcji fleksograficznych form drukowych – Catena-DLS. Nowe urządzenie to moduł suszący wyposażony w robotyczne ramię do automatycznego układania płyt.

Prace nad stworzeniem zoptymalizowanego środowiska dla prepressu trwają od 2015 r., czyli od momentu dołączenia Xeikon Prepress do Flint Group. Wynikiem kooperacji są kolejno prezentowane rozwiązania. Najpierw w 2019 r. na rynku pojawił się  system naświetlania diodami LED Catena-E z całkowicie automatycznym podawaniem płyt do wywoływarek ThermoFlexX. Z kolei w marcu br. Xeikon poinformował o stworzeniu myjki Catena-W oraz suszarki Catena-DL.

Pierwsza z nich została zaprojektowana z myślą o najwyższej wydajności, co udało się osiągnąć dzięki specjalnemu ułożeniu płyt zapobiegającemu ich przechylaniu się podczas transportu, jak również dzięki zaawansowanemu, zintegrowanemu systemowi ich kolejkowania. Umożliwia on jednemu operatorowi łatwą obsługę płyt wielkoformatowych, a minimalny odstęp pomiędzy kolejkami zwiększa liczbę przetwarzanych płyt.

Z kolei suszarka Catena-DL do suszenia i doświetlania płyt została wyposażona w automatyczny podnośnik, który pozwala na łatwe i bezpieczne przenoszenie dużych płyt z wózka do szuflad suszarni i dalej do części doświetleniowej. Dzięki temu operator nie musi dotykać płyt, nie trzeba też ich przebijać zaciskami (co często powoduje zakleszczenie cząstek polimeru w systemie).

Teraz Uwe Stebani, dyrektor generalny Xeikon Prepress, mógł z dumą zapowiedzieć kolejną premierę w postaci Catena-DLS, nowego modułu suszącego połączonego z automatycznym transportem płyt.

„Przez ostatnie dwie dekady fleksografia wykonała niesamowity progres w sektorze druku opakowań, z jednej strony wskutek błyskawicznego rozwoju samej branży opakowaniowej, z drugiej - ogromnego postępu jakościowego, dzięki czemu obecnie nie ustępuje pod tym względem offsetowi i wklęsłodrukowi. Flekso stało się standardem w druku opakowań, ale nadal musi radzić sobie z wyzwaniami: popytem właścicieli marek na najwyższą jakość druku, skracaniem czasu dotarcia na rynek oraz szukaniem oszczędności. Teraz doszedł kryzys związany z epidemią koronawirusa, w rezultacie którego wzrosło znaczenie automatyzacji produkcji, zdalnego dostępu do danych produkcyjnych oraz stałego monitorowania kondycji maszyn - mówił Uwe Stebani. - W tym miejscu wkraczamy z serią Catena (łac. łańcuch, sieć), czyli linią powiązanych ze sobą produktów i usług serwisowych.”

Ogromną zaletą Catena jest możliwość połączenia wszystkich modułów w kompletną, automatyczną linię produkcyjną, która obejmuje wszystkie etapy produkcji form fleksograficznych, poczynając od rejestracji obrazu w systemie ThermoFleX CtP. Zarządzanie i kontrola są realizowane za pomocą oprogramowania Catena-Cockpit, które zapewnia możliwość monitorowania procesów w czasie rzeczywistym, a także gromadzenia i przechowywania wszystkich danych niezbędnych do dalszej poprawy wydajności produkcji i proaktywnego wsparcia serwisowego. Catena-ProServX zapewnia zdalny dostęp do stanu technicznego wszystkich podłączonych urządzeń oraz umożliwia konserwację i serwis.

„Cały ten sprzęt został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Xeikon, choć naturalnie należy pamiętać o udziale w pracach naszych kolegów z Flint Group Flexographic, którzy podzielili się swoją rozległą wiedzą z dziedziny chemii płyt flekso, ich przetwarzania oraz konserwacji sprzętu. Dodam, że opracowując Catena uzyskaliśmy ponad 10 patentów na stworzone przy okazji innowacyjne rozwiązania i funkcje” - wyjaśniał Uwe Stebani.

Obecnie trwają końcowe testy nowych modułów. Oficjalna sprzedaż rozpocznie się w październiku br., ale firma poinformowała już o pierwszych instalacjach realizowanych u klientów.

Na podstawie informacji firmy Xeikon opracował TK

error: Kopiowanie zabronione!
cript>