30-lecie ESMA
20 Jul 2020 11:35

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kończąc 30 lat Europejskie Stowarzyszenie ESMA zrzeszające producentów specjalistycznych rozwiązań druku reprezentuje to, co najlepsze w technologiach sitodruku i druku atramentowego i patrzy z optymizmem na następną dekadę. To, co przed laty zaczęło się jako wspólna działalność największych europejskich dostawców sitodruku, rozwinęło się i ewoluowało, by stać się obecnie centrum szeroko pojętego druku przemysłowego.

Stowarzyszenie ESMA zostało założone w 1990 r. w Wielkiej Brytanii jako inicjatywa dostawców, mająca na celu stymulowanie rozwoju i potencjału technologii sitodrukowej. Derek Down, ówczesny Sekretarz Generalny FESPA, przyjął dodatkową odpowiedzialność Sekretarza Generalnego ESMA i pełnił tę funkcję do 2002 roku, kiedy to zastąpił go Bryan Collings.

„Praca dla ESMA była przywilejem, owocowała kontaktami z wieloma przedsiębiorcami i biznesmenami aktywnymi w naszej specjalistycznej społeczności poligraficznej” - wspomina Bryan Collings. W 2007 r. siedziba Stowarzyszenia została przeniesiona do Belgii, a nowym dyrektorem generalnym mianowano Petera Buttiensa. Peter Buttiens wniósł wiele entuzjazmu  i skutecznie rozwinął organizację doprowadzając ją do miejsca, w którym znajduje się obecnie. „Priorytetem było zawsze służenie naszym sympatykom, ale także uczynienie ESMA atrakcyjnym miejscem dla nowych członków i ukierunkowanie Stowarzyszenia na innowacje branżowe - stwierdza Buttiens i dodaje: „Połączenie pracy całego zespołu i szersze zaangażowanie w rozwój konferencji uplasowało ESMA w czołówce europejskiego sektora druku przemysłowego. Sitodruk i druk atramentowy to dwa filary, które niosą ze sobą synergię i napędzają nasze ciągłe poszukiwanie nowych ekscytujących zastosowań technologii - od dekoracji przemysłowych po druk funkcjonalny”.

Do największych osiągnięć ESMA należą konferencje, cenione za wysoki poziom technicznych treści i możliwości tworzenia sieci międzynarodowych kontaktów. Od 2005 roku ESMA organizuje istotne dla branży wydarzenia, między innymi: GlassPrint (we współpracy z Chameleon Business Media); Advanced Functional and Industrial Printing Conference - konferencję poświęconą zaawansowanemu drukowi funkcjonalnemu i przemysłowemu, której najbliższa edycja odbędzie się w przyszłym roku (IV) oraz Inkjet Conference (we współpracy z Digital Direct Technologies), zapowiedzianą na jesień 2020 r. (VII edycja).

Zainaugurowana w 2017 r. Akademia ESMA to seria edukacyjna organizowana w Instytucie Inżynierii i Automatyzacji Produkcji (Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation). „Przez ponad trzydzieści lat Stowarzyszenie ESMA z powodzeniem dostosowywało się i jednocześnie zmieniało dzięki innowacjom i partnerstwom, aby nadal dostarczać cenne usługi, nie tylko członkom, ale także szerszej społeczności poligraficznej za pośrednictwem „Centrum wiedzy ” oraz konferencji. Członkostwo mogło się zmieniać na przestrzeni lat, ale cel ESMA zawsze pozostawał taki sam - promowanie specjalistycznych procesów drukowania, zarówno sitodrukowych, jak i atramentowych, z jednakowym naciskiem” - komentuje Debbie Thorp z Global Inkjet Systems, obecna przewodnicząca Rady ESMA.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 67 firm członkowskich, a najnowszymi spółkami w tym gronie są Zeller + Gmelin i Ricoh. „Ricoh postanowił dołączyć do ESMA, aby zaangażować się w silną sieć promującą zarówno technologie sitodrukowe, jak i cyfrowe. Jako dostawca technologii dla przemysłu atramentowego, dział druku przemysłowego Ricoh chce pomóc klientom w generowaniu korzyści z przejścia na technologię cyfrową, szczególnie w sektorze tekstylnym. Kontakty ułatwiane przez ESMA pomogą Ricoh zrozumieć szczegółowe potrzeby tego rynku” - mówi Dominiek Arnout, dyrektor ds. rozwoju biznesu w regionie EMEA w Ricoh Europe.

Od momentu powstania ESMA druk przemysłowy przeszedł długą drogę, a Stowarzyszenie stanowi konsekwentne wsparcie dla uczestników tej podróży, oferując im spotkania i wymianę specjalistycznej wiedzy w zakresie różnych technologii, profesjonalne doradztwo na temat przepisów dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

„Ile zmieniło się w naszej branży w ciągu tych trzydziestu lat? Prawie wszystko!” - podkreśla Walter Frick, jeden z „ojców założycieli” Stowarzyszenia ESMA i dodaje: „Technologia została ulepszona, maszyny i materiały całkowicie się zmieniły, a rynki przeniosły się z aplikacji graficznych na zaawansowane technologicznie operacje przemysłowe.”

Z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii Stowarzyszenie przesunęło obchody 30. jubileuszu na przyszły rok.

Opracowano na podstawie informacji ESMA