Heidelberg wkracza do sektora elektroniki drukowanej i organicznej
21 Jul 2020 10:22

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) uruchomiła nowy dział biznesowy, który będzie koncentrował swoją aktywność na rozwijaniu, wytwarzaniu i sprzedaży elektroniki drukowanej oraz organicznej. Firma zainwestowała ok. 5 mln euro w kompletną linię czujników drukowanych i rozpoczęła ich produkcję w swej fabryce Wiesloch-Walldorf. Sensory opracowane w InnovationLab (iL) w Heidelbergu z myślą o technikach dentystycznych mają być drukowane w pierwszej kolejności. Te innowacyjne czujniki po raz pierwszy w historii umożliwią cyfrową  rejestrację rozkładu sił zgryzu obu szczęk; trójwymiarowa wizualizacja na tablecie oraz archiwizacja danych pozwolą na wykrycie wad zgryzu i ich późniejszą korektę. Wybiegając w przyszłość Heidelberg przewiduje wykorzystanie najnowszych technik druku w swym technologicznym kampusie do produkcji sensorów nadających się do innych zastosowań cyfrowych – w szczególności w ochronie zdrowia i logistyce, jak również w sektorze sprzedaży i motoryzacji.

„Start tworzenia i produkcji elektroniki drukowanej i organicznej na przemysłową skalę stanowi krok milowy dla Heidelberga oraz dla całych Niemiec (…). Uważamy, że zaangażowanie się w produkcję supernowoczesnych czujników otwiera szanse rozwoju biznesu liczonego w dziesiątkach, a nawet setkach milionów euro” - wyjaśnia dyrektor generalny Heidelberga, Rainer Hundsdörfer.

Wkroczenie na rynek przemysłowego druku elektroniki organicznej i związany z nim rozwój oprogramowania oraz urządzeń zapewni firmie nieskończony potencjał rozwojowy. Innowacyjna technologia elektroniki drukowanej i organicznej pozwala na produkcję czujników w oparciu o farby przewodzące oraz materiały funkcjonalne. Zintegrowane w bezprzewodowe węzły czujników (czyli czujniki wraz z węzłami komunikacyjnymi), stanowią kluczowy element rozwiązań stosowanych przez Przemysł 4.0 oraz Internet Rzeczy. Nowa technologia druku doprowadzi w konsekwencji do rozwoju cyfrowych modeli biznesowych i nade wszystko zainicjuje powstanie nowych, inteligentnych produktów. Popyt na tego typu rozwiązania, obserwowany zwłaszcza w branży ochrony zdrowia i logistyki, ale też sprzedaży detalicznej, motoryzacyjnej oraz elektroniki użytkowej, mobilnych technologii i automatyki budowlanej, stale rośnie.

Elektronika drukowana i organiczna – nazywane również zieloną elektroniką – zapewniają wiele korzyści dla użytkowników. Energo- i materiałooszczędne procesy produkcyjne oraz produkcja na skalę przemysłową gwarantująca niezmienną jakość przy dużych nakładach i relatywnie niskich kosztach to kluczowe wymogi zachowania konkurencyjności na międzynarodowych rynkach. Z myślą o zabezpieczeniu czołowej pozycji na tym rynku w przyszłości, Heidelberg – obecnie największy producent maszyn drukujących – szeroko otwiera drzwi do nowego świata cyfrowej technologii i wkracza w zupełnie nowe dla siebie obszary działalności biznesowej.

Obecny sukces nie byłby możliwy bez wieloletnich badań naukowców z Niemiec i innych krajów prowadzonych w InnovationLab w Heidelbergu. Do akcjonariuszy iL należą firmy notowane na niemieckiej giełdzie DAX (BASF i SAP), Uniwersytet w Heidelbergu, Instytut Technologiczny w Karlsruhe oraz Heidelberg. Ten ostatni ustalił ambitne cele współpracy z iL i wspólnie z nim chce odegrać czołową rolę w sektorze elektroniki drukowanej. Innowacyjne produkty pozwolą obu firmom wkraczać na nowe rynki i nawiązywać współpracę z firmami z każdej branży. Eksperci upatrują ogromny potencjał handlowy w sensorach drukowanych oceniając, że w nadchodzącej dekadzie ich sprzedaż osiągnie wartość liczoną w miliardach euro.

Na podstawie informacji firmy Heidelberg opracował TK