Ciekawostki o druku
22 Oct 2020 11:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku firma Brother przedstawia 4 ciekawe informacje z branży druku, o których rzadko słyszymy.

Gutenberg i jego „fortuna”

Jako oficjalną datę narodzin druku przyjmuje się rok 1439. Właśnie w tym roku niemiecki rzemieślnik Johannes Gutenberg stworzył mechaniczną prasę drukarską z ruchomymi czcionkami, dzięki czemu zyskał przydomek „ojca druku”. Jednak warto zauważyć, że ten wynalazek nie przyniósł mu fortuny – wręcz przeciwnie. Stałe udoskonalanie prasy drukarskiej i plan wydania 2-tomowej Biblii kosztowały Gutenberga blisko 20 tys. guldenów. Chcąc nadal rozwijać swój wynalazek, rzemieślnik zaciągnął znaczny kredyt, co w konsekwencji doprowadziło do jego bankructwa oraz utraty majątku – w tym warsztatu.

Światowy bestseller

Ten tytuł był jako pierwszy wydrukowany przez Gutenberga oraz jako pierwszy został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną – mowa o Biblii, która uznawana jest za światowy bestseller. Szacuje się, że liczba sprzedanych i rozdystrybuowanych egzemplarzy tego tytułu wynosi 5 miliardów. Dodatkowo warto odnotować, że jest to również najczęściej drukowana książka świata, która została przetłumaczona na 349 języków, a w 2123 językach jest co najmniej jedna z jej ksiąg.

Najstarsza zachowana drukowana książka na świecie

Diamentowa Sutra – to chiński przekład sanskryckiego dzieła Vajracchedika-prajnaparamitasutra. Data wydruku to 11 maja 868 r. Zwój tworzy 7 sklejonych kart, które wydrukowano osobno, a następnie złączono. Długość tego zwoju wynosi aż 5 metrów. Co ciekawe, Diamentowa Sutra to jeden z najważniejszych buddyjskich tekstów, ponieważ zaopatrzona jest w pierwsze drukowane oblicze Buddy, który siedzi na tronie w otoczeniu świętych mężów. Ta nietypowa książka przez wieki leżała w jednej z jaskiń prowincji Danhuang.

Antydrukarki

5-7 – tyle razy można poddać procesowi recyklingu papier wykorzystywany do druku biurowego. Niestety podczas obróbki tego tworzywa włókna celulozy stają się krótsze i niemożliwe jest wykorzystanie ich do ponownego stworzenia jednolitego arkusza. Jednak inżynierzy z Uniwersytetu w Cambridge pracują nad antydrukarką, która umożliwi usuwanie toneru z zadrukowanego papieru. Działanie tego urządzenia ma być oparte na laserze, który przy kontakcie z zadrukowaną stroną będzie podgrzewał toner zawarty w wydruku aż do jego odparowania. Ten wynalazek pozwoli nie tylko na ponowne wykorzystanie milionów zadrukowanych stron, ale również na zaoszczędzenie niezliczonej ilości drzew.

Opracowano na podstawie informacji firmy Brother