UPM Raflatac stawia na gospodarkę o obiegu zamkniętym
3 Nov 2020 13:07

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Globalny producent etykiet samoprzylepnych, firma UPM Raflatac przetestowała narzędzie Circulytics oferowane przez Fundację Ellen MacArthur i otrzymała ogólną ocenę B, co wskazuje na znaczące postępy w zakresie wdrażania rozwiązań obiegu zamkniętego.

Firmy na całym świecie w coraz większym stopniu wykorzystują gospodarkę o obiegu zamkniętym jako szansę tworzenia dobrze prosperujących przedsiębiorstw, które sprostają wyzwaniom takim jak zmiana klimatu i zanieczyszczenie środowiska. Jako jeden z liderów w dziedzinie zrównoważonego etykietowania, UPM Raflatac kontynuuje działania w kierunku podnoszenia wydajności produkcji w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Circulytics to narzędzie, które za pomocą zestawu wskaźników zapewniających wynik na poziomie ogólnym dla danej firmy pozwala ocenić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo działa cyklicznie. Wynik ten, wraz ze spostrzeżeniami i analizami zgłaszanymi przez Fundację Ellen MacArthur, pomaga firmom zrozumieć zakres wykorzystywania możliwości biznesowych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedstawia kompleksowy obraz wyników przedsiębiorstwa wykraczając poza przepływy produktów i materiałów, jednocześnie podkreślając najważniejsze obszary rozwoju, na których należy się skoncentrować.

W raporcie przedstawionym przez Fundację Ellen MacArthur stwierdzono: ​​„Firma UPM Raflatac podjęła szeroko zakrojone działania, aby umożliwić przejście do zamkniętego modelu biznesowego. Zalecamy kontynuację realizacji programu gospodarki o obiegu zamkniętym i dalsze zaangażowanie w pracę z zewnętrznymi interesariuszami, a zwłaszcza dostawcami.”

Ponadto raport uznaje za sukces pozyskiwanie przez firmę UPM Raflatac odnawialnych i zrównoważonych materiałów, ale jednocześnie zachęca do ulepszenia systemów informatycznych. Poprawa tego obszaru ma na celu bardziej precyzyjne śledzenie zakresu zróżnicowania źródeł surowców takich jak: pierwotne, odnawialne i pochodzące z recyklingu.

„Etykiety mają dla nas strategiczne znaczenie, jeśli chodzi o obieg opakowań i sposób, w jaki realizujemy postulat gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesteśmy zadowoleni z naszego wyniku, ale przyznajemy, że musimy zrobić jeszcze więcej”- mówi Oona Koski, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w UPM Raflatac.

W dalszej części raportu zachęcano do wykorzystywania większej ilości energii odnawialnej w zakładach produkcyjnych firmy. Obecnie 5 z 10 fabryk na całym świecie (w tym 3 w Stanach Zjednoczonych) jest w pełni zasilanych energią odnawialną.

Fundacja Ellen MacArthur niedawno wprowadziła nowe, ulepszone narzędzie Circulytics 2.0, które ma oferować zaawansowane funkcjonalności i bardziej holistyczne spojrzenie na cykliczność organizacji. Robert Taylor, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, który brał udział w pracach nad tym rozwiązaniem, skomentował: „Cieszymy się mogąc przyczynić się do rozwoju Circulytics i nie możemy się doczekać, kiedy dowiemy się, jak wpłynie ono na naszą punktację w ramach kolejnej ewaluacji.”

„Firma UPM Raflatac była zaangażowana w opracowywanie i testowanie Circulytics 2.0, a jej przedstawiciele wchodzili w skład rady konsultacyjnej. Cieszę się, że końcowe oceny okazały się pozytywne i z niecierpliwością czekamy na kolejne kroki zmierzające do transformacji”- mówi Jarkko Havas, kierownik ds. analiz w Fundacji Ellen MacArthur.

UPM Raflatac jest sygnatariuszem The New Plastics Economy Global Commitment (Globalnego Zobowiązania w zakresie Gospodarki Tworzywami Sztucznymi), kierowanego przez Fundację Ellen MacArthur i członkiem sieci tej Fundacji.

Na podstawie informacji firmy UPM Raflatac opracowała BZ