DNT przenosi druk z Polski do Norwegii
5 Nov 2020 13:13

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Fjell og Vidde” - magazyn członkowski Norweskiego Stowarzyszenia Trekkingowego (DNT) od kilku lat znajduje się wśród czasopism o najwyższym nakładzie w Norwegii. Niedawno stowarzyszenie zleciło firmie konsultingowej Endrava analizę, która miała wskazać, gdzie stowarzyszenie powinno drukować swoje czasopismo, aby maksymalnie zminimalizować emisję dwutlenku węgla. Informacja o tej inicjatywie po raz pierwszy została opublikowana w norweskiej gazecie „Stavanger Aftenblad”.

Wniosek był jednoznaczny - druk w Ålgård Offset, drukarni zlokalizowanej w Norwegii oznacza znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla w porównaniu z Polską, gdzie magazyn  jest drukowany obecnie. W wyniku tej analizy prace zostały przeniesione z Polski do Ålgård Offset (Rogaland, Norwegia).

W ramach analizy obliczono emisje dwutlenku węgla związane z transportem papieru od dostawcy do drukarni oraz transportem wydrukowanych czasopism do użytkowników końcowych. Emisje dla druku w Polsce wyniosły 249 ton CO2 rocznie, podczas gdy te same obliczenia wykazały emisje 105 ton CO2 rocznie w przypadku Ålgård w Norwegii.

„Najważniejszym dla nas czynnikiem nie jest sam fakt zmniejszenia poziomu emisji, ale skala tego zjawiska” – podkreśla Trygve Sunde Kolderup, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w DNT i dodaje: „Koszt druku w Norwegii kształtuje się mniej więcej na tym samym poziomie co w Polsce, do czego przyczyniają się słaba norweska waluta i wybór lżejszego rodzaju papieru”.

„Klimat stał się argumentem handlowym!” – stwierdza Gaute Jakobsen, kierownik operacyjny w Ålgård Offset, potwierdzając, że ​​kwestia klimatyczna stała się ważnym argumentem handlowym dla firmy. „Świadomość dotycząca zrównoważonego rozwoju rośnie, a nasi klienci znacznie ograniczają emisje CO2, gdy drukują lokalnie. […] Wiele z tego, co produkujemy, jest transportowane koleją z Ganddal do Oslo i aż do Bodø na północy. To jest najbardziej przyjazny dla klimatu środek transportu.  Ale największą zaletą Ålgård jest fakt, że nasza produkcja opiera się przede wszystkim na czystej energii wodnej” - zapewnia Jakobsen.

Na podstawie informacji Grafkom opracowała BZ