„Drukarnia Dziełowa Roku 2019/2020” wybrana!
6 Nov 2020 12:50

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

5 listopada br. poznaliśmy ostateczne wyniki tegorocznego Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych. Zamiast tradycyjnego wręczenia dyplomów podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie laureaci zostali ogłoszeni w internecie.   

Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiega w dwu etapach:

  1. WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE
  2. DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU

W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen to 1-6.

W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Rozstrzygnięcie Rankingu oraz wręczenie dyplomów zawsze odbywało się pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie. W tym roku ze względu na pandemię Targi zostały odwołane, a wyniki ogłoszono w internecie (patrz https://www.youtube.com/watch?v=dzjjOBjjeJk&feature=youtu.be).

Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2018/2019 przeszło 17 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych uzyskano od 9 z nich.

Które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?

Po raz pierwszy pojawiła się w Rankingu i od razu na czołowym miejscu ‒ lubelska drukarnia Petit Skład ‒Druk ‒ Oprawa. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,69, do tego świetne wyniki produkcyjne (wzrost o 45,8 proc.) i najwyższa wielkość inwestycji przyniosły tej drukarni zaszczytne miejsce.

Poznański ABEDIK w tym roku musiał zadowolić się drugim miejscem. Choć uzyskał najwyższą ocenę wydawców (5,90) i może szczycić się najwyższą wydajnością produkcji na jednego pracownika, to jednak „tylko” drugie miejsce w ocenie samej drukarni i w rezultacie - utrata pozycji lidera.

Trzecie miejsce zajęła kolejna drukarnia z Lublina ‒ AKAPIT. To miejsce zakład zawdzięcza głównie bardzo wysokiej ocenie wydawców (5,86) i ubiegłorocznym inwestycjm.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronem medialnym Rankingu od lat jest miesięcznik „Poligrafika”. AP