Zapraszamy do lektury styczniowego wydania „Poligrafiki”!
28 Jan 2021 16:29

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nasz pierwszy tegoroczny numer rozpoczynamy – jak przystało na nowy rok – od przedstawienia głównych trendów na rynku druku 2021, a o tym, jakie one będą, zachęcamy, aby Państwo sami się przekonali.

Wiodącym tematem styczniowego wydania jest druk wielkoformatowy. Polecamy lekturę wywiadu z dyrektorem zarządzającym federacji FESPA, Neilem Feltonem, który mówi o niezwykłym  poczuciu wspólnoty branży w tych trudnych czasach i podkreśla, że nawet tradycyjni konkurenci współpracują ze sobą, aby sprawić, że biznes pozostanie zrównoważony. Przypomnijmy, że targi FESPA Global Print Expo mają się odbyć w tradycyjnej formie w październiku br. Poza tym sporo piszemy o innowacjach w tym sektorze, m.in. firm Durst i Roland, nowych ekologicznych podłożach, a także korzyściach z posiadania drukarki przemysłowej.

O tym, że inwestycje mogą być sposobem na kryzys, przekonają się Państwo czytając o wdrożeniu systemu Xerox Versant 4100 w drukarni DELA, a także o pierwszej na świecie instalacji technologii Screen SAI.

O potencjale, jaki kryje się w drukowanej elektronice, przekonuje Fons Put z Niderlandzkiego Innowacyjnego Centrum Komunikacji Graficznej tłumacząc, czym jest druk funkcjonalny; wspomina też o polskiej firmie, która może się pochwalić sukcesami na tym polu.

Rozwiązania na czas pandemii (i nie tylko) proponuje Manroland Polska.

W dziale Materiały przedstawiamy m.in. niezwykłą folię Sandy Matte z wykończeniem o strukturze piasku – do podziwiania na okładce tego wydania „Poligrafiki” - oraz nową serię lakierów antycovid i antybakteryjnych o skuteczności potwierdzonej badaniami w niezależnych laboratoriach.

Wyjątkowo dużo miejsca poświęcamy w tym numerze nowościom wydawniczym, bo też są one wyjątkowe. Monografia autorstwa dr. Wiesława Cetery „Poligrafia w okresie pandemii. Zapaść i reanimacja polskiego sektora poligraficznego” to pierwsze analityczne opisanie polskiej branży poligraficznej, skłaniające także do refleksji na temat przyszłości branży.

Z kolei wydana przez COBRPP „Poligrafia – sztuka, techniki, technologie” to książka zarówno dla tych, którzy chcą poznać technologie współczesnej poligrafii, jak i tych, którzy swoją wiedzę poligraficzną uzupełniają i porządkują.

I wreszcie „Li(t)tera Romana” – antologia tekstów z czasopisma „Litera” wydawanego w latach 1966-1978 pod redakcją Romana Tomaszewskiego (do 1974 r. stanowiło ono dodatek do „Poligrafiki”). Teksty do antologii wybrali i opracowali Monika Marek-Łucka i Andrzej Tomaszewski, syn Romana. „Litera” była swoistym typograficznym vademecum, a jej teksty pozostały aktualne do dziś.