Seria lakierów antycovid i antybakteryjnych o skuteczności potwierdzonej badaniami laboratoryjnymi
15 Feb 2021 08:24

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pandemia COVID-19 wywiera negatywny wpływ na światową gospodarkę, dochody gospodarstw domowych, łańcuchy dostaw, służbę zdrowia, szkoły. Strategie takie jak dystans społeczny i środki higieny, w tym częste mycie rąk i dezynfekcja, mogą być trudne do wdrożenia dla milionów ludzi.

Udowodnione jest, że wirus SARS-CoV-2 przenosi się zarówno drogą kropelkową, jak i powietrzną, po kaszlnięciu lub kichnięciu pojawia się na przedmiotach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyznaje, że czas utrzymywania się koronawirusa COVID-19 na powierzchni jest z całą pewnością uzależniony od wilgotności i temperatury otoczenia. Liczne badania naukowe i najnowsze eksperymenty wykazują, że w warunkach laboratoryjnych koronawirus może przetrwać nawet do 28 dni w temperaturze 4°C, a dezaktywuje się w 70°C. Ze względu na rodzaj struktury powierzchni ten okres jest wartością zmienną. Dla najczęściej stosowanych materiałów wyniki badań przedstawiają się odpowiednio:
– plastik (np. torby, butelki, zabawki, karty kredytowe, włączniki/wyłączniki światła, klawiatura i myszka komputerowa) – od 3 do 7 dni;
– papier (np. banknoty, ręczniki, gazety, papier toaletowy) – od 3 godzin do 4 dni;
– drewno (np. meble) – do 2 dni;
– metal (np. klamki, biżuteria, klucze) – od 3 do 7 dni (jednak należy tu zaznaczyć, że na miedzianych przedmiotach, do których możemy zaliczyć monety czy biżuterię, koronawirus utrzymywał się o wiele krócej – około 4 godzin); 
– szkło (np. lustra, telewizory, szyby) – do 4 dni.

W aktualnych wytycznych WHO stwierdza się, że „dokładne czyszczenie powierzchni środowiskowych wodą i detergentem oraz stosowanie powszechnie stosowanych środków dezynfekujących na poziomie szpitalnym jest skuteczną i wystarczającą procedurą” [https://www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/]. Środki dezynfekujące odgrywają bardzo ważną rolę w zwalczaniu i inaktywacji mikroorganizmów na różnych nieożywionych powierzchniach, jednak jeśli nie są stosowane zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, mogą pozostawić szkodliwe pozostałości na powierzchniach mających kontakt np. z żywnością. Dodatkowo efektywność tego zabiegu jest krótkotrwała. Rozwiązaniem może być stosowanie powłok zabezpieczających na materiałach codziennego użytku, z długotrwałą ochroną przeciwbakteryjną i przeciwwirusową. 

Firma Print Coatings Polska Sp. z o.o. we współpracy z brytyjską firmą Addmaster Ltd. opracowała serię lakierów dyspersyjnych i UV ANTIVIR zawierających w składzie specjalnie wprowadzone dodatki, zapewniające właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Lakiery te są przeznaczone dla branży poligraficznej, a ich działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe jest potwierdzone w laboratorium mikrobiologicznym w W. Brytanii i we Włoszech.

Bezpieczeństwo druków – szeroko pojętych, w tym również opakowań do kontaktu z żywnością – od dawna było tematem numer jeden w kontekście oczekiwań klientów. Do tej pory bezpieczeństwo odnosiło się do spełnienia szeregu wymagań zapisanych w formie rozporządzeń, dyrektyw oraz norm w zakresie bezpieczeństwa wydruków dla zdrowia i życia człowieka oraz coraz dalej idących działań na rzecz minimalizowania skutków działalności poligraficznej na środowisko. Dzisiaj, w dobie pandemii, dochodzi do tego idea włączenia poligrafii do pomocy w walce z rozprzestrzenianiem SARS-CoV-2. 

Pomimo że technologie związane z bioaktywnością znane są już od kilkunastu lat, wcześniej były traktowane raczej jako naukowe projekty, które niespecjalnie sprawdzały się w branży poligraficznej. Obecnie znajdują coraz większe zastosowanie w różnych wyrobach konsumenckich, począwszy od tekstyliów i kosmetyków aż do urządzeń gospodarstwa domowego, a teraz również w przemyśle poligraficznym. Wychodząc naprzeciw aktualnej sytuacji pandemicznej Print Coatings Polska wprowadziła na rynek gamę lakierów, która skutecznie eliminuje nie tylko mikroorganizmy, ale też wirusa COVID-19 z wydruków poligraficznych.

Jak działają lakiery ANTIVIR?

Warstwa lakieru z serii ANTIVIR, zawierającego wyselekcjonowane w trakcie długotrwałych testów substancje bioaktywne, naniesiona na podłoża drukowe chroni je przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych, jak również przed przenoszeniem zakażeń poprzez kontakt konsumentów z takim wydrukiem. Zapewnienie tych dobrych właściwości bioaktywnych w tym przypadku nie ma wpływu na inne funkcje powłoki wydruku. 

To, co odróżnia lakiery z serii Print-Coat ANTIVIR od lakierów konkurencji, to przede wszystkim wyniki oparte na analizie skuteczności na różnych materiałach, różnymi dostępnymi metodami. Przeprowadzono badania powierzchni porowatych materiałów takich jak papier czy karton, stosowanych najczęściej w przemyśle poligraficznym. Badania zadrukowanych podłoży zostały przeprowadzone na podstawie dwóch norm:
– ISO 20743:2013 (norma dotycząca przeciwbakteryjnych właściwości materiałów porowatych), 
– ISO 22196:2011 (norma dotycząca przeciwbakteryjnych właściwości na tworzywach sztucznych i innych nieporowatych powierzchniach). 

Testy zostały przeprowadzone na dwóch typach bakterii: 
– pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która należy do grupy bakterii gram-ujemnych (fot. 1 A),
– gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), który należy do grupy bakterii gram-dodatnich (fot. 1 B).

Badania w niezależnym laboratorium mikrobiologicznym potwierdziły skuteczność antybakteryjną na poziomie 99,97 proc. oraz 99,95 proc. w przypadku pierwszej metody, natomiast w przypadku drugiej wyniki wynosiły odpowiednio 99,94 proc. oraz 99,93 proc. 

Najnowsze wyniki badań potwierdzają dodatkowo skuteczność lakierów w kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Badania zostały przeprowadzone we włoskim laboratorium badawczym. Zastosowano zmodyfikowaną metodę ISO 21702:2019- „Pomiar aktywności przeciwwirusowej na tworzywach sztucznych i innych nieporowatych powierzchniach”.

Badania w laboratorium potwierdziły redukcję wirusa SARS-CoV-2 względem wstępnego szczepienia/posiewu na poziomie 99,92 proc., natomiast względem powłoki niemodyfikowanej – 87,98 proc.

Dokładniejsze testy wykazują, że lakier dyspersyjny ANTIVIR na nieporowatym podłożu wykazywał 60 proc. redukcję SARS-CoV-2 w ciągu 2 godzin i ponad 99 proc. w 24 godziny. Tak więc proces ochronny rozpoczyna się od momentu aplikacji lakieru na podłoże drukowe i po 24 h osiąga niemal szczytową efektywność. Na fot. 2 uchwycono obraz wirusa przy użyciu transmisyjnego mikroskopu elektronowego.

Głównym celem lakierów ANTIVIR jest zapobieganie przenoszeniu się wirusów i namnażaniu bakterii na zadrukowanych podłożach, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowników. 

Dzięki potwierdzonemu działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwwirusowemu z całą pewnością możemy polecić lakiery dyspersyjne z serii ANTIVIR Print Coatings na opakowania spożywcze i farmaceutyczne, ulotki, karty menu, gry planszowe, książki i książeczki dla dzieci oraz wszelkie inne materiały poligraficzne dostępne w komercyjnym, a przede wszystkim wielokrotnym użyciu. Dodatkowo warto wspomnieć, że lakiery z tej serii spełniają najbardziej restrykcyjne wymagania odnoszące się do opakowań spożywczych, m.in. art. 3 Rozporządzenia 1935/2004 [Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27.10.2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylające dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG (Dz. U. L 338 z 13.11.2004)] i, co bardzo ważne, nie zaburzają procesu recyklingu wydruków. Zastosowanie takich powłok na opakowaniach poligraficznych nie zwiększa znacząco kosztów produkcji, natomiast zapewnia finalną ochronę mikrobiologiczną każdemu potencjalnemu użytkownikowi.

Laboratorium Print Coatings Polska Sp. z o.o.