UPM przystępuje do Deklaracji Klimatycznej
17 Feb 2021 11:04

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma UPM podpisała akces do Deklaracji Klimatycznej, międzysektorowego stowarzyszenia firm o globalnym zasięgu, które podejmują wspólne działania na rzecz zapobiegania kryzysowi klimatycznemu oraz zmniejszenia uzależnienia gospodarki od paliw kopalnych. Dążą one do osiągnięcia z wyprzedzeniem celów Porozumienia Paryskiego. Pierwszymi sygnatariuszami Deklaracji Klimatycznej były firmy Amazon oraz Global Optimism.

UPM zapewnia wartość dodaną jako twórca rozwiązań dla przyszłości nieopartej na surowcach kopalnych. Dumą napawa nas fakt, że jako pierwsza firma z branży leśnej zostaliśmy zaproszeni do przyłączenia się do Deklaracji Klimatycznej i sieci globalnych liderów zrównoważonego rozwoju - mówi Jussi Pesonen, prezes i dyrektor generalny UPM.

Jako sygnatariusz Deklaracji Klimatycznej UPM zobowiązuje się do:

- regularnych pomiarów i raportowania emisji gazów cieplarnianych;

- wdrożenia strategii dekarbonizacji zgodnej z Porozumieniem Paryskim na drodze rzeczywistych zmian i innowacji w biznesie, poprzez poprawę wydajności, stosowanie energii odnawialnej, ograniczenie zużycia surowców oraz wdrożenie innych strategii eliminacji emisji CO2;

- neutralizacji wszelkich pozostałych źródeł emisji CO2 w celu osiągnięcia do 2040 r. zerowej rocznej emisji dwutlenku węgla - dekadę przed terminem zapisanym w Porozumieniu Paryskim (2050 r.).

W czasie, gdy Stany Zjednoczone robią ważny krok w walce ze zmianami klimatycznymi i oficjalnie przystępują w tym tygodniu do Porozumienia Paryskiego, z radością witam 20 nowych firm zgłaszających akces do Deklaracji Klimatycznej, które chcą działać jeszcze szybciej – mówi Jeff Bezos, założyciel i dyrektor generalny Amazon. - W 2019 r. Amazon był współtwórcą Deklaracji, która zachęca przedsiębiorstwa do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego 10 lat przed terminem, i widzimy, jak niesamowicie się ona rozpędza, z 53 firmami z 12 krajów reprezentującymi 18 branż, które już zostały jej członkami. Wspólnie możemy wykorzystać zbiorowy potencjał do wsparcia dekarbonizacji gospodarek i zachowania Ziemi dla przyszłych pokoleń.

Podpisanie Deklaracji to naturalny, kolejny krok na klimatycznej mapie drogowej UPM. W styczniu 2020 r. firma zobowiązała się do realizacji globalnej inicjatywy ONZ „Business Ambition”, zmierzającej do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C. Celem UPM jest spowolnienie zmian klimatycznych i tworzenie wartości dodanej dzięki wdrażaniu innowacyjnych produktów, odpowiedzialnej uprawie lasów oraz zmniejszeniu o 65 proc. emisji CO2 do 2030 r.

Przystępując do dwóch cenionych globalnych inicjatyw UPM zamierza odgrywać aktywną rolę przy wdrażaniu zmian oraz współpracować z naukowcami i innymi partnerami, aby osiągnąć możliwie największy pozytywny wpływ na klimat i ludzi.

Opracowano na podstawie informacji firmy UPM