Wzrost cen farb drukarskich
22 Feb 2021 10:09

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Producenci farb stoją w obliczu zmian, które nieuchronnie prowadzą do podwyżek ich cen. Firma Sun Chemical, o czym informowaliśmy,  ogłosiła już nowy cennik, który będzie obowiązywał od 1 marca. Do Sun dołączył Siegwerk, powołując się na kombinację gwałtownych wzrostów cen pigmentów, żywic i rozpuszczalników spowodowany pandemią oraz rosnącymi kosztami transportu.

W 2021 roku obserwujemy wpływ wielu czynników powiązanych z kryzysem COVID-19, który poważnie odbił się na całym łańcuchu dostaw surowców - powiedział dr Arash Babai, dyrektor ds. zakupów globalnych w firmie Siegwerk. Według badania opublikowanego w „The Economist” koszty transportu kontenera z Chin do Europy wzrosły z 2200 USD w październiku ub.r. do 8000 USD obecnie.

Popyt odegrał również znaczącą rolę w podnoszeniu kosztów pigmentów, w tym dwutlenku tytanu – mówią przedstawiciele federacji EuPIA, zrzeszającej europejskich producentów farb. Popyt na kluczowy biały pigment wzrósł wywierając dalszą presję na dostawy dla branży zaopatrzenia w farby.

Produkcja oleju palmowego jest opisywana jako najniższa od trzech lat, podczas gdy światowe zapasy są niskie. Natomiast produkcja oleju sojowego ucierpiała na skutek niekorzystnej pogody w USA i suszy w Ameryce Łacińskiej. Sytuację potęguje rosnący popyt ze strony Chin, który miał wpływ na koszt olejów roślinnych i ich pochodnych, takich jak żywice i estry, które są głównym składnikiem farb stosowanych zarówno w druku opakowań, jak i publikacji – mówią przedstawiciele EuPIA.

Opracowano na podstawie informacji Print Business

 

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>