24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
24 Feb 2021 10:57

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” mawiał Heraklit z Efezu, a obserwując świat wokół trudno się z nim nie zgodzić. Rok 2020 dobitnie pokazał, że każdy, nawet najlepszy plan nie zawsze da się zrealizować. Zmiany uczą elastyczności, dodają odwagi i sprawiają, że szybciej adaptujemy się do nowych okoliczności. Takie właśnie będą Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – dostosowane do aktualnych potrzeb wydawców i czytelników. Tegoroczna 24. edycja odbędzie się w dniach 14-17 października w EXPO Kraków.

Potrzeba kontaktu

Pandemia spowodowała, że zaczęliśmy funkcjonować w dwóch światach równocześnie – tym realnym i tym w internecie. Nasze życie w dużej mierze przeniosło się przed ekran monitora. Praca,  nauka, rozmowy online stały się codziennością. Zmiany zaszły również w branży wydawniczej. Spotkania autorskie, które od zawsze były ważnym punktem w strategii wydawnictw, organizowano głównie w sieci. Po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie oraz Gala Konkursu im. Jana Długosza odbyły się wirtualnie. I choć z jednej strony wydarzenia na chwilę zaspokoiły głód spotkań, to z drugiej przypomniały, jak cudownie było się spotykać w realnym świecie. Pomimo wielu przemian jedno bowiem pozostało niezmienne – potrzeba bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Ludzie tęsknią za emocjami i niezapomnianymi wrażeniami. Chcą dzielić się przeżyciami, poznawać się wzajemnie i zdobywać wiedzę inaczej niż zadając pytania na czacie. Miesiące izolacji pokazały, jak ważna jest empatia w życiu prywatnym i zawodowym. Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie ma sprawić, że czytelnicy z całego kraju poczują, iż nie są sami. Literatura łączy ludzi i sprawia, że samotność odchodzi na drugi plan. Możliwość rozmowy z drugim człowiekiem, wymiana uśmiechu, ciepłe spojrzenie potrafią zdziałać cuda.

Nowa szata graficzna Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oddaje charakter nadchodzącej edycji. Z odwagą patrzymy w przyszłość, jesteśmy otwarci na zmiany, ale nie zapominamy o tym, co jest dla nas najważniejsze – tradycyjnych spotkaniach offline – podkreśla Zuzanna Oettingen, project manager.

Porozmawiajmy o przyszłości

O przyszłości, rozwoju technologii i jej wpływie na życie człowieka można rozmawiać nie tylko wirtualnie, ale również stacjonarnie. Wielokrotnie gościem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie był najwybitniejszy polski futurolog Stanisław Lem. Jego obecność  za każdym razem wprawiała w zachwyt wielu oddanych czytelników. We wrześniu br. będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji przygotowano konkurs, który rozpocznie się dokładnie 24 tygodnie przed targami, a o szczegółach organizatorzy będą informować na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Słowa Stanisława Lema z książki „Summa technologiae”: „O tym, że się jest szczęśliwym, wie się dopiero potem, kiedy to minęło. Człowiek żyje zmianą” idealnie wpisują się w atmosferę przygotowań do nadchodzącej edycji. Od listopada z niecierpliwością czekamy na ponowne „odmrożenie branży”. Zdalnie przygotowujemy targi, spędzamy wiele godzin na łączach ze słuchawkami w uszach i każdego dnia tęsknimy za możliwością kontaktu offline – dodaje Zuzanna Oettingen.

Tłumacząc i obrazując świat

Książka jest efektem pracy wielu osób. Podczas minionych edycji poznawaliśmy bliżej pracę ilustratorów, przyglądaliśmy się ich warsztatowi, a dzięki specjalnie przygotowanej ściance mogliśmy na bieżąco przeglądać przypinane przez twórców grafiki. Ścianka miała również swój odpowiednik w internecie. W ramach akcji „Targi Książki to My” nadesłane prace były publikowane m.in. na Instagramie @bookfairinkrakow. Nowością tegorocznej edycji będzie specjalna przestrzeń dla tłumaczy książek. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić ich ogromną rolę w procesie twórczym. W końcu to właśnie od nich często zależy odbiór treści. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytania: jak zostać tłumaczem, co jest najważniejsze w pracy nad tekstem i z jakimi problemami mierzą się w codziennej pracy?

Znajdźmy czas na literaturę naukową

Nieodłącznym wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie jest prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, mający na celu popularyzację książek naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. W ubiegłym roku pomimo przeszkód organizatorzy otrzymali 48 zgłoszeń. Tegoroczna edycja rozpocznie się w marcu, a laureata poznamy 14 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie www.dlugosz.krakow.pl

Szczegółowe informacje na temat Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dostępne są na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Opracowano na podstawie informacji organizatora