Przychody grupy Koenig & Bauer przekraczają 1 mld euro
26 Feb 2021 09:34

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Grupa Koenig & Bauer AG informuje, że na podstawie wstępnych danych osiągnęła przychody w roku obrotowym 2020 w wysokości 1 029 mln euro oraz skonsolidowane zyski przed odliczeniem odsetek i podatków (EBIT) w wysokości 68 mln euro. Wyniki oznaczają, że przychody grupy znacznie przewyższają prognozę, która wskazywała na kwotę od 900 do 950 mln euro.

Przyczyną wyższych przychodów i odpowiadającego im wpływu na poziom EBIT jest korekta wewnętrznej polityki sposobu raportowania przychodów w grupie. W toku sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego spółka zdecydowała się, po konsultacji z nowymi biegłymi rewidentami, zastosować retrospektywnie zmienioną politykę ujmowania przychodów grupy, która została wcześniej ogłoszona 28 września 2020 r. Zmiana obowiązuje również z mocą wsteczną i dotyczy ubiegłorocznych danych liczbowych, co powoduje, że przychody z wcześniejszych okresów, w tym odpowiadający im efekt EBIT, są przesuwane na przyszłość.

Zgodnie ze zmienioną polityką przychody ze sprzedaży nowych maszyn są w przeważającej mierze identyfikowane dopiero po oddaniu ich do eksploatacji. Oczekujemy zmniejszenia zmienności w rozpoznawaniu przychodów z naszej nowej działalności w zakresie maszyn drukarskich dzięki nowej polityce rachunkowości. Powinno to również pozwolić na bardziej zrównoważone budżetowanie w przyszłości. Korekta retrospektywna zapewnia nam większą przejrzystość i porównywalność z poprzednimi latami - mówi dr Stephen Kimmich, dyrektor finansowy w Koenig & Bauer AG.

W wyniku korekt przychody grupy wzrosły o ok. 51 mln euro netto, a skonsolidowany EBIT o ok. 8 mln euro w 2020 r. Oprócz wspomnianego pozytywnego efektu zmiany rozpoznawania przychodów (+8 mln euro), raportowany skonsolidowany EBIT za rok obrotowy 2020 pokazuje też inne różnice: wydatki specjalne w związku z programem efektywnościowym „P24x” (- 58 mln euro) i dochody specjalne z pomyślnego zakończenia sporu prawnego (4 mln euro) oraz ze sprzedaży nieruchomości we Frankenthal (5 mln euro).

Prognoza: organiczny wzrost przychodów i zrównoważony EBIT

Na podstawie wstępnych danych Koenig & Bauer odnotował zamówienia w wysokości około 975 mln euro w roku finansowym 2020, czyli o 14,5 proc. mniej niż w roku 2019 (1141 mln euro). Spadek był zatem mniej wyraźny niż spadek liczby zamówień na maszyny drukarskie (21,9 proc.) opublikowany przez stowarzyszenie branżowe VDMA. Wartość zamówień w 4. kwartale wyniosła 262 mln euro, co wskazywało na kontynuację ożywienia, która nastąpiła w drugiej połowie 2020 roku.

Pomimo trwającej niepewności związanej z pandemią COVID-19 oraz obowiązujących obecnie ograniczeń w podróżowaniu, spółka przewiduje niewielki wzrost działalności w 2021 r. Prognoza ta opiera się na założeniu, że postęp w szczepieniach, które zapewniają również ochronę przed mutacjami wirusa, doprowadzi do zniesienia pewnych ograniczeń. W obecnej sytuacji niższy spadek liczby zamówień w 2020 r. w porównaniu z całą branżą jest postrzegany jako solidny punkt wyjścia do nowego roku finansowego.

W tym kontekście przedstawiciele grupy Koenig & Bauer przewidują niewielki organiczny wzrost przychodów o ok. 4 proc. do 1070 mln euro w 2021 r. związany z udanym uruchomieniem programu wydajnościowego P24x i jego oczekiwanymi efektami w postaci oszczędności. Analitycy spodziewają się, że ponownie wprowadzone ograniczenia podróżowania - przede wszystkim ze względu na pojawienie się mutacji wirusa COVID-19 - będą nadal wywierać presję odczuwalną w 1. kwartale 2021 roku.

Koenig & Bauer potwierdza też średniookresowe cele przychodów w wysokości 1,3 mld euro, marżę EBIT na poziomie co najmniej 7 proc. oraz obniżenie kapitału obrotowego netto do maksymalnie 25 proc. poziomu rocznych przychodów, co ma zostać osiągnięte po zakończeniu programu wydajnościowego.

Program P24x

Program ogłoszony pod koniec września 2020 r. ma na celu osiągnięcie rocznych oszczędności rzędu ponad 100 mln euro do 2024 r. przy jednoczesnym kontynuowaniu i przyspieszaniu wszystkich procesów innowacyjnych, a także opracowywaniu nowych produktów.

Obecnie nacisk kładziony jest na redukcje etatów określone w założeniach programu, co w  perspektywie krótko- i średnioterminowej wpłynie na 700-900 miejsc pracy w grupie Koenig & Bauer. W związku z tym spółka prowadzi negocjacje z przedstawicielami pracowników na temat społecznie akceptowalnej formy, jaką mają przyjąć zwolnienia.

P24x to nasza droga do planowanego wzrostu grupy w średnim okresie. Koncentrujemy się na opakowaniach, strategii produktowej skierowanej na atrakcyjne rynki, intensywnych badaniach i rozwoju, efektach synergicznych w produkcji, a także na dalszym rozwoju działalności usługowej - mówi dr Andreas Pleßke, rzecznik zarządu Koenig & Bauer.

Koenig & Bauer planuje opublikować zweryfikowane przez biegłego rewidenta sprawozdanie finansowe i raport roczny za 2020 rok 24 marca 2021 r.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer