Intergraf i FTA Europe publikują wytyczne dla drukarzy opakowań
27 May 2021 09:24

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Efektem współpracy federacji Intergraf i FTA Europe, stowarzyszenia reprezentującego europejski przemysł druku fleksograficznego, jest najnowszy z serii dokumentów z wytycznymi dotyczącymi materiałów wchodzących w kontakt z żywnością, zatytułowany „Intergraf and FTA Europe Guide to Applying Food Contact Materials Legislation”. Przewodnik jest skierowany do firm poligraficznych i przetwórczych produkujących opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością i jest publicznie dostępny na stronie internetowej Intergraf.
Oba podmioty wspólnie przygotowały przewodnik po obowiązujących przepisach i podstawowych wymaganiach prawnych dla drukarń opakowań do żywności, aby pomóc im w wykazaniu, że działają zgodnie z przepisami legislacyjnymi. Dokument należy traktować jako zbiór podstawowych wskazówek dotyczących najlepszych praktyk, których powinni przestrzegać wszyscy drukarze.

Niezależnie od swej wielkości wszyscy producenci w całym łańcuchu dostaw materiałów do kontaktu z żywnością muszą wypełniać obowiązki wynikające z przepisów unijnych i krajowych. Przewodnik zawiera uporządkowaną listę kontrolną, dzięki której drukarnie mogą się upewnić, że podjęły wszystkie wymagane kroki i zminimalizowały ryzyko zanieczyszczeń.

Wysoki poziom skomplikowania procesu zapewniania zgodności wynika po części z braku zharmonizowanych przepisów na poziomie UE dotyczących wszystkich podłoży. Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu wszystkich przepisów poświęconych materiałom przeznaczonym do kontaktu z żywnością i przedstawi nowe wytyczne im poświęcone w 2022 r. Obecny przewodnik ma na celu zebranie wszystkich wymogów prawnych w obliczu aktualnego braku jasnych ram prawnych.
Opakowalnictwo to wysoce innowacyjna i szybko rozwijająca się branża w Europie. Autorzy dokumentu wskazują konieczność aktualizacji przepisów, w szczególności w związku z koniecznością zapewnienia małym drukarniom i firmom przetwórczym możliwości łatwego wykazania zgodności z zasadami bezpieczeństwa żywności.

Przewodnik jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej Intergrafu i można go pobrać tutaj:

 https://www.intergraf.eu/images/pdf/Guidelines_FCM_Final.pdf

Opracowano na podstawie informacji Intergraf

cript>