Oficjalna prezentacja nowego plotera Agfa Avinci CX3200
30 Jun 2021 10:21

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Czas podnieść kurtynę” – pod takim tytułem 22 czerwca br. odbyło się wirtualne wydarzenie, zorganizowane przez firmę Agfa w związku z wprowadzeniem nowego plotera skierowanego na rynek soft signage – Avinci CX3200. Urządzenie, bazujące na technologii sublimacyjnej, umożliwia bezpośrednie zadrukowywanie podłoży tekstylnych, jak również papierów transferowych. Jako następca modelu Avinci DX3200 jest zatem – co podkreślano podczas webinarium – bardziej uniwersalny, a jednocześnie dwa razy szybszy od swojego poprzednika. Rozwiązanie to zostanie po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności podczas targów Viscom Italia w Mediolanie. Ma być również jedną z „gwiazd” stoiska Agfa podczas dwóch wydarzeń wystawienniczych zaplanowanych na październik br. – Fespa w Amsterdamie i Printing United Exposition w Orlando (stan Floryda, USA).
Wydarzenie, odbywające się w ramach Studia 5D10 (serii webinariów dedykowanych rozwiązaniom inkjetowym Agfy), tym razem zostało w całości poświęcone ploterowi Avinci CX3200. Poprowadził je Koen Steert – szef sprzedaży działu Sign & Display w firmie Agfa, zaś wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele producenta bezpośrednio zaangażowani w proces powstawania, rozwijania i sprzedaży nowego plotera: Philip Van der Auwera – product manager Sign & Display, Dries Hublin – specjalista ds. aplikacji inkjetowych oraz Jelena Kovacevic – product manager, odpowiedzialna za serię Avinci. Tradycyjnie już w przypadku wirtualnych wydarzeń firmy Agfa nie zabrakło licznych pytań ze strony uczestników – klientów z całego świata.

Avinci CX3200 – odpowiedź na rosnące potrzeby rynku soft signage
Argumentując pojawienie się Avinci CX3200 w ofercie firmy Agfa, Philip Van der Auwera wskazywał na liczne sugestie ze strony obecnych, ale też potencjalnych jej klientów, którzy już działają na rynku soft signage bądź też – będąc aktywnymi w segmencie Sign & Display – chcą rozszerzyć portfolio swoich usług o zadrukowywanie materiałów tekstylnych. Jego zdaniem ta część branży poligraficznej posiada wciąż bardzo duży potencjał, choć już obecnie notowane są tu roczne wzrosty rzędu 30 proc. Philip Van der Auwera podkreślał, że podłoża znajdujące zastosowanie w segmencie soft signage to przede wszystkim tekstylia bazujące na poliestrze, charakteryzujące się bardzo dużą uniwersalnością w kontekście zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Wymienił przy tym główne czynniki decydujące o rosnącej popularności tego nośnika: łatwość w obsłudze, zredukowane koszty transportu (wynikające z gramatury i elastyczności – materiał można zwijać czy składać bez ryzyka jego uszkodzenia), proekologiczność (podłoże to można poddać recyklingowi) oraz wysoką żywotność reprodukowanych kolorów, zwłaszcza przy bezpośrednim nanoszeniu atramentu na materiał.
W tym miejscu Philip Van der Auwera nawiązał do wcześniejszego modelu Avinci, opatrzonego symbolem DX3200. „D” w jego przypadku oznaczało „direct”, a więc możliwość wyłącznie bezpośredniego zadrukowywania podłoży. Nowy model Avinci CX3200 pozwala też na zastosowanie papierów transferowych („C” oznacza w tym przypadku „combined”, a więc możliwość łączenia procesów), jakie w niektórych aplikacjach są nieodzowne.

Wymieniając przewagi rynkowe firmy Agfa jako dostawcy nowego plotera, Philip Van der Auwera wskazał nie tylko na jego zaawansowanie technologiczne, ale też na kompleksowość oferty zapewnianą przez belgijskiego producenta. Poza urządzeniem, jak podkreślał, użytkownik ma też do dyspozycji dedykowane mu wodne atramenty sublimacyjne, sterujące całym rozwiązaniem oprogramowanie workflow – Asanti, a także globalne wsparcie zespołów firmy Agfa zajmujących się wdrażaniem rozwiązań z działu Sign & Display, a także wspieraniem klientów w rozwiązywaniu ewentualnych problemów technicznych. Dodał też, że model Avinci CX3200 jest już dostępny w skali globalnej i może być zamawiany przez zainteresowanych nim klientów z całego świata.

Wszechstronność, jakość, prędkość
Jelena Kovacevic zapoznała uczestników webinarium z najważniejszymi funkcjonalnościami plotera Avinci CX3200, zaprezentowała też kluczowe parametry techniczne, które cechują to rozwiązanie. Podkreślała jego wysoką prędkość (od 100 m2/h w trybie HQ do 270 m2/h w trybie ekspresowym), bardzo dobre odwzorowanie reprodukowanych barw (a zarazem szeroki gamut kolorystyczny, osiągany dzięki oprogramowaniu Color Management wchodzącemu w skład systemu Asanti), dużą wygodę w użytkowaniu i znikomą potrzebę ingerowania ręcznego ze strony użytkownika.
Ploter Avinci CX3200 jest dedykowany zastosowaniom zewnętrznym i wewnętrznym. W ploterze mogą być instalowane zwoje z materiałem o wadze do 300 kg i szerokości maksymalnej 3,2 m. Jak podkreślała Jelena Kovacevic, wymiana zwoju na nowy zajmuje operatorowi zaledwie kilka minut, co wpływa na efektywność rzeczywistego wykorzystania czasu pracy urządzenia. Wskazała też na specjalnie opracowany system transportu podłoża oraz zastosowanie systemu wdmuchiwania powietrza, mającego zagwarantować szybkie i wydajne schnięcie atramentów.
Ploter Avinci CX3200 jest wyposażony w cztery wysokowydajne głowice sublimacyjne Kyocera (działające w trybie CMYK), które – jak zapewniała Jelena Kovacevic – są optymalnym rozwiązaniem przy tego typu aplikacjach, jakie są realizowane w maszynie. Dodała, że w połączeniu z funkcjami oferowanymi przez system Asanti stanowią one gwarancję wysokiej jakości reprodukcji i żywotności odwzorowywanych kolorów.

Mnogość aplikacji, kalandrowanie w trybie off-line
O aplikacjach, jakie mogą być realizowane w maszynie Avinci CX3200, także w kontekście wykańczania, opowiedział Dries Hublin. Podkreślił przy tym, że projektując nowy model, jego konstruktorzy z pełną świadomością wybrali opcję kalandrowania off-line, dzięki czemu zachowano wysoką prędkość samego procesu drukowania, a jednocześnie zapewniono wyższą elastyczność produkcji w przypadku firm, które korzystają z kilku maszyn drukujących i obsługującego je wszystkie urządzenia kalandrującego. Takie rozwiązanie pozwala też – jak dodał Dries Hublin – na zredukowanie strat materiałowych.
Wskazał także na potencjalne zastosowania opcji druku bezpośredniego oraz transferowego. Wymieniając różne materiały tekstylne, jakie można poddać obróbce w ploterze Avinci CX3200, wskazał m.in. taftę jako szczególnie delikatny i podatny na procesy wytwórcze. Dries Hublin zapewniał, że dzięki „inteligentnemu” systemowi prowadzenia mediów nawet tak wrażliwy materiał może być z powodzeniem zadrukowywany w nowej maszynie firmy Agfa.
Adriana Piotrowska-Ineksiak, kierująca działem druku inkjetowego Agfa w Polsce, tak komentuje pojawienie się nowego plotera w ofercie firmy: Potencjał rynku soft signage jest ogromny, więc wszechstronność urządzenia i możliwość obsługi jak najszerszego spektrum podłoży jest tu niezmiernie ważna. (…) O licznych zaletach Avinci CX3200 mówiono podczas webinarium bardzo dużo: funkcjonalność, jakość, wydajność, proekologiczność. Niezależnie od wirtualnej, oficjalnej premiery polscy klienci będą mogli zapoznać się z jego działaniem w naszym belgijskim showroomie. Zapraszamy też już dziś na stoiska firmy Agfa podczas jesiennych wydarzeń branżowych, gdzie model Avinci CX3200 będzie prezentowany. Tym zaś, którzy nie byli obecni podczas wirtualnej premiery urządzenia, polecamy stronę internetową, gdzie można obejrzeć materiał wideo z tego wydarzenia https://www.agfa.com/int/studio5d10/.

Więcej – w lipcowej „Poligrafice”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa