Nowa 7-kolorowa Rapida 106 w drukarni Akomex
1 Jul 2021 12:03

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zwiększenie wydajności i jakości produkowanych opakowań oraz możliwość realizacji projektów uwzględniających szerszy gamut kolorystyczny leżały u podstaw najnowszej inwestycji sprzętowej, zrealizowanej przez drukarnię Akomex ze Starogardu Gdańskiego. Ten, stanowiący część Akomex Group, zakład poligraficzny specjalizuje się od wielu lat w wysokojakościowych opakowaniach dla branży spożywczej, z których coraz większa część trafia na rynki zagraniczne. Jak przyznaje Grzegorz Łajca – prezes Akomex Group, zakup maszyny Rapida 106-7+LTTL SPC ALV3 firmy Koenig & Bauer ma pomóc w dalszej ekspansji całej grupy, głównie na rynki Unii Europejskiej i USA.

Specjalizacja: opakowania z tektury litej
Akomex Group składa się obecnie z trzech firm: drukarń Akomex w Starogardzie Gdańskim (działającej od 1993 roku) i Drukpak w Aleksandrowie Kujawskim (której początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku) oraz zakładu konwertującego tacki dla przemysłu rybnego – PlanoPack z siedzibą w Herning (Dania). Na przestrzeni ostatnich lat w grupie zachodziły przekształcenia własnościowe, które zakończyły się w kwietniu 2020 r. Od 2018 roku realizujemy systematyczne wzrosty – mówi Grzegorz Łajca. – Rok 2020 był dla nas pod tym względem rekordowy, mimo trudności związanych z pandemią.
Jak podkreśla prezes Akomex Group, specjalizacja z podziałem na poszczególne zakłady jest dość klarowna i wynika z uwarunkowań historycznych: Drukpak od dekad produkował opakowania farmaceutyczne z tektury litej i tak jest do dzisiaj. Akomex z kolei od wielu lat specjalizuje się w obsłudze klientów z branży spożywczej, również w zakresie opakowań z tektury litej. PlanoPack wspiera ekspansję grupy na rynku skandynawskim. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Akomex Group jest zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o produkcję tacek dla przemysłu rybnego  w naszym kraju, zaś wdrożone przez nas rozwiązanie – tacka skin – znajduje coraz większe uznanie wśród polskich i międzynarodowych producentów opakowań spożywczych.

Innowacyjne rozwiązania, stabilna grupa klientów
Tacka skin bazuje na proekologicznej koncepcji łatwego oddzielenia części spodniej, wykonanej z kartonu, od specjalnej powłoki barierowej, na której znajduje się produkt spożywczy – kontynuuje Grzegorz Łajca. –  Całość pokrywana jest dodatkową folią we własnym zakresie przez naszego klienta w dedykowanej maszynie pakującej, więc inwestycja z jego strony w tego typu specjalistyczny sprzęt determinuje powodzenie całego przedsięwzięcia. Ponieważ jednak tego rodzaju tacka – poza coraz istotniejszą proekologicznością – spełnia też funkcje marketingowe (dzięki możliwości zadrukowania obu stron części kartonowej), przekonuje się do niej coraz szersze grono naszych odbiorców.
Stabilne portfolio klientów to jeden z filarów sukcesów, jakie odnosi Akomex Group. Jak podaje firma, ok. 60 proc. z nich współpracuje z nią od ponad 10 lat, zlecając tu przede wszystkim opakowania z tektury litej, tacki i arkusze laminowane, a także ulotki i etykiety.
Tacki skin to jedno z innowacyjnych rozwiązań, jakie Akomex wprowadził do oferty z myślą o swoich klientach. Kolejne to m.in. pokrywanie wydruków offsetowych specjalnym lakierem Antyvir o charakterze antypatogenowym, nanoszenie niedostrzegalnych dla oka cyfrowych kodów kreskowych – Digimarc (dzięki czemu można wykorzystać dodatkową powierzchnię opakowania np. na cele informacyjne czy marketingowe) oraz drukowanie z szerszym gamutem kolorystycznym – Ako7Color. Z myślą o tym ostatnim rozwiązaniu został zrealizowany niedawny zakup maszyny Rapida.

7-kolorowy druk z szerszym gamutem w maszynie Rapida
Druk siedmiokolorowy, uwzględniający system CMYK i trzy kolory dodatkowe był naszym „oczkiem w głowie” od dawna i próby z nim związane czyniliśmy już od pewnego czasu – przyznaje Grzegorz Łajca. – Jednak dopiero implementacja specjalistycznego oprogramowania oraz – wkrótce potem – maszyny Rapida 106 pozwoliła na pełne wdrożenie tej technologii. Dla celów marketingowych ochrzciliśmy ją mianem Ako7Color i muszę przyznać, że zdobywa ona coraz większe uznanie u naszych klientów.
Realizowany w maszynie Rapida druk 7-kolorowy umożliwia – jak podaje firma Akomex – pokrycie 95 proc. kolorów Pantone, a wszystko dzięki konwersji barw specjalnych (na bazie standardowych plików przesłanych przez klienta) na kolory z palety CMYKOGV. Wśród korzyści z zastosowania tego rozwiązania drukarnia wymienia także oszczędność czasu, większą proekologiczność opakowania (dzięki redukcji zużycia energii, wody i środków do czyszczenia maszyny), a także stabilność i powtarzalność produkcji. W kontekście dwóch ostatnich parametrów duże znaczenie ma – co podkreśla Grzegorz Łajca – maszyna Rapida, w której realizowane są opakowania w systemie Ako7Color: Nieprzypadkowo na jej wyposażenie składają się liczne systemy kontrolno-pomiarowe, gwarantujące odpowiednią jakość i wydajność produkcji. Korzystamy z nich przy większości zleceń, jakie trafiają do tej maszyny. Pracuje ona u nas od około ośmiu miesięcy i działa obecnie w systemie trzyzmianowym. Jest zatem obłożona w stopniu bardzo nas satysfakcjonującym.
Dostarczona do Starogardu Gdańskiego maszyna to Rapida 106-7+LTTL SPC ALV3. Pracująca w technologii konwencjonalnej, pozwala na zadrukowywanie podłoży o grubości do 1,2 mm. Jej konfiguracja uwzględnia m.in. specjalny format płyt; systemy SPC, PlateIdent i SRW oraz bogatą technikę kontrolno-pomiarową (Ergotronic ColorControl + QualiTronic ColorControl + ACR oraz LogoTronic Professional).

Koenig & Bauer: nie tylko maszyna
Grzegorz Łajca dodaje, że na decyzję o wyborze maszyny Rapida wpłynęły z jednej strony jej parametry i testy przeprowadzone w centrum demonstracyjnym w Radebeul, z drugiej zaś – bardzo pozytywne doświadczenia z serwisem tego dostawcy: Przy podejmowaniu decyzji o wyborze maszyny 7-kolorowej braliśmy pod uwagę rozwiązania trzech producentów. W każdym przypadku wykonane były zaawansowane testy, uwzględniające także trudne prace. Po przeanalizowaniu wszystkich trzech ofert doszliśmy do wniosku, że Rapida 106 będzie maszyną, która spełni nasze oczekiwania w największym stopniu. Ponadpółroczne doświadczenia potwierdzają, że wybór był słuszny. Jest to najszybsza, najbardziej rozbudowana i zaawansowana maszyna w parku sprzętowym drukarni Akomex. Dzięki niej potencjał produkcyjny naszego starogardzkiego zakładu wzrósł o ok. 10 proc. Jednak równie istotnym czynnikiem była nasza wieloletnia współpraca z autoryzowanym serwisem Koenig & Bauer, który wielokrotnie wspierał nas rozwiązując problemy techniczne. To zaufanie do profesjonalizmu i znajomości rzeczy zaprocentowało, gdy nadszedł czas na wybór dostawcy nowej maszyny.
Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu Koenig & Bauer (CEE) dodaje: Aspekty, jakie wymienia pan Grzegorz Łajca w kontekście wyboru naszej oferty, to szczególny powód do satysfakcji. W naszej branży znane jest powiedzenie, że „pierwszą maszynę sprzedaje dział handlowy, drugą – serwis”. Trawestując je, można zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku firmy Akomex pierwszą maszynę w dużej mierze „sprzedał” właśnie nasz serwis dzięki swoim referencjom i wcześniejszemu wsparciu technicznemu dla drukarń z tej grupy. Drugi aspekt to technologiczne zaawansowanie samej maszyny, która okazała się optymalnym rozwiązaniem w kontekście realizowanego przez Akomex projektu Ako7Color. Miło nam, że mogliśmy pomóc we wprowadzeniu go w życie.
Grzegorz Łajca zapowiada, że realizowane w ostatnich miesiącach inwestycje, m.in. w maszynę Rapida i urządzenia wykańczające, będą kontynuowane. Grupa ma również plany związane z dalszą ekspansją, nie tylko w obszarze wzrostu organicznego: Jesteśmy jednym z nielicznych przypadków w naszej branży, gdy to podmiot polski przejął spółkę zagraniczną – mam tu na myśli zakład PlanoPack w Danii, zakupiony przez nas w 2018 roku. Zwiększenie udziału eksportu, który obecnie wynosi ponad 40 proc. obrotów, jest jednym z naszych strategicznych celów. Bogate wyposażenie sprzętowe wszystkich trzech zakładów, wykwalifikowana kadra, innowacyjne rozwiązania i proklienckie podejście sprawiają, że z optymizmem patrzymy w przyszłość. Co więcej, jesteśmy również otwarci na negocjacje w sprawie przejęcia kolejnych podmiotów związanych z branżą opakowań kartonowych zarówno w Polsce, jak i za granicą – podsumowuje prezes Akomex Group.  

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>