Małe kroki w stronę lepszego świata
9 Jul 2021 10:55

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chcemy osiągnąć równowagę pomiędzy biznesem, cyfryzacją, sztuczną inteligencją i sprzedażą a pozytywnym wpływem na klimat i społeczeństwo. Dlatego odpowiedzialne działania na rzecz środowiska i społeczności są integralną częścią naszych metod zarządzania, projektowania i produkcji – stwierdził Jaap van ’t Ooster, dyrektor zarządzający Canon 4CE podczas konferencji Związku Cyfrowa Polska. Producent może pochwalić się wdrażaną od lat w Europie kompleksową strategią dotyczącą zrównoważonego rozwoju, szczególnie na polu wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym, cyfryzacji przedsiębiorstw, ale również edukacji i aktywizowania młodych obywateli.

Działaniom Canon przyświeca filozofia Kyosei, co w języku japońskim oznacza życie oraz pracę dla wspólnego dobra. U podstaw biznesu Canon znajduje się dążenie do harmonii między celami biznesowymi a minimalizowaniem wpływu na środowisko. Realizowane to jest zarówno w ramach cyklu życia produktów, jak i wspierania lokalnych społeczności w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności. Filozofia ta pokrywa się w pełni z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W naszej firmie wykorzystujemy je jako ramy do określenia zobowiązań w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz działań na rzecz klimatu mówi Jaap van ’t Ooster.

Jak przyznaje dyrektor zarządzający Canon 4CE (region obejmujący Czechy, Słowację, Węgry i Polskę),­ praca w oparciu o takie zasady pozwoliła firmie nie tylko przejść stabilnie przez okres pandemii, utrzymując miejsca pracy i niezakłócenie wspierając klientów, ale również dalej udzielać się na polu edukacji. Jako firma z sektora technologii i obrazowania dzielimy się naszą wiedzą, doświadczeniem i know how z młodym pokoleniem. Wspieramy ich w tworzeniu lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich. Dzięki sile opowiadania historii obrazem pomagamy im zaangażować się w takie wyzwania jak ubóstwo, nierówności społeczne, zmiany klimatu, degradacja środowiska, pokój i sprawiedliwość. To są problemy,
z którymi stykają się na co dzień i które kształtują ich jako ludzi oraz wpływają na ich życie
­– zauważa Jaap van ’t Ooster, przypominając, że od 2016 r. w warsztatach organizowanych w ramach Canon Young People Programme wzięło udział już ponad 4,5 tys. młodych osób z Europy (także z Polski), Bliskiego Wschodu i Afryki.

To również dzięki swojej filozofii i zaangażowaniu Canon przedstawił swoje dobre praktyki dotyczące zrównoważonego rozwoju podczas konferencji „#CyfryzujemyPolskę: Środowisko, Biznes, Konsument” zorganizowanej 15 czerwca przez Związek Cyfrowa Polska – branżową organizację sektora nowych technologii. W czasie prowadzonej pod auspicjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii dyskusji na temat globalnych działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym i roli branży cyfrowej Jaap van ’t Ooster przedstawił misję i cele, a także prace podejmowane przez producenta na rzecz środowiska - np. na polu cyfryzacji przedsiębiorstw.

Zrównoważone środowisko pracy

Canon konsekwentnie wspiera transformację cyfrową biznesu m.in. poprzez budowanie hybrydowych modeli w miejscach pracy, łączących pracę zdalną ze stacjonarną. To dla nas oczywiste, że tworzenie efektywnych przestrzeni roboczych to coś więcej niż pojedyncze urządzenia, oprogramowanie czy usługi. Klienci potrzebują ekosystemu technologii i usług, który pomoże im znaleźć rozwiązania odpowiadające ich zmieniającym się wymaganiom. Dlatego ściśle współpracujemy z naszymi klientami po to, by rozumieć te potrzeby. To pozwala nam stale wprowadzać innowacje i opracowywać najlepsze rozwiązania – wyjaśnia Jaap van ’t Ooster. Jaki jest efekt tej współpracy? Dziś urządzenia i usługi Canon pomagają pracownikom wydajnie realizować zadania w modelu hybrydowym, np. dzięki uniFLOW Online – technologii, która niezależnie od miejsca pracy pozwala im łączyć się z danymi i aplikacjami w chmurze. To z kolei ułatwia w biznesie cyfryzację, przetwarzanie, przechowywanie i udostępnianie dokumentów.

Otwarte przedsiębiorstwo, zamknięty obieg

Canon dostrzega też stale rosnące znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego aspekty zamkniętego obiegu uwzględnione są na każdym etapie cyklu życia produktów: od projektu, przez logistykę, efektywne użytkowanie, recykling sprzętu, ponowne użycie i regenerację urządzeń. Gospodarka o obiegu zamkniętym powinna zostać włączona do długofalowych strategii biznesowych i produktowych przedsiębiorstw. Wierzę, że każda firma i organizacja ma obowiązek kierować się dziś nie tylko wskaźnikami finansowymi, ale również zestawem zasad i wartości, które nadają kierunek jej działaniom – zaznacza dyrektor zarządzający Canon 4CE.

Jaap van ’t Ooster podkreśla, że jego firma tworząc swoje urządzenia w dużym stopniu uwzględnia założenia „circular economy”. Dziś to już nie tylko ciekawostka w świecie biznesu, lecz przede wszystkim kompleksowe rozwiązanie pozwalające ograniczyć produkcję odpadów, zarówno na poziomie indywidualnych gospodarstw, jak i całego rynku. Klienci rozumieją, że wartościowy produkt jest trwały, a w razie potrzeby kwalifikuje się do serwisowania, odnowienia lub podlega recyklingowi – zauważa dyrektor zarządzający Canon 4CE. Producent stale rozwija rozwiązania cyrkularne w ramach swojego portfolio produktowego. Globalnie od 2008 r. Canon ponownie wykorzystał 30 690 ton produktów i części oraz przejął 37 917 ton tworzyw sztucznych ze zużytych produktów do ponownego przetworzenia.

Według Jaapa van ’t Oostera znajdujemy się obecnie w sytuacji, w której potrzebne są zaangażowanie i współpraca konsumentów, przedsiębiorstw, producentów oraz rządów w zakresie działań na rzecz klimatu
i gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszyscy, jako interesariusze tego procesu, powinniśmy wziąć odpowiedzialność za ochronę naszej wspólnej przyszłości poprzez podejmowanie zrównoważonych działań już teraz – apeluje Jaap van ’t Ooster.

Wystąpienie MD Canon 4CE można zobaczyć tutaj.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon

error: Kopiowanie zabronione!
cript>