Kompap z wyższymi przychodami i zyskiem po I półroczu 2021
3 Sep 2021 09:18

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Grupa Kompap SA, do której należą dwie wiodące drukarnie dziełowe w Polsce, gdzie główną produkcją są książki - BZGraf i OZGraf - oraz drukarnia offsetowo-rolowa Kompap w Laskowicach, w pierwszym półroczu 2021 r. wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości 44,55 mln zł, tj. wyższe o 11 proc. w porównaniu do tych przed rokiem. Jednocześnie grupa o 56 proc. zwiększyła zysk netto – do poziomu 3,39 mln zł. Kolejna poprawa wyników to efekt rosnących zamówień, w tym z zagranicy, wyższej wydajności produkcji oraz sprzyjających grupie trendów rynkowych.

Drukarnie Kompapu – w Białymstoku, Olsztynie i Laskowicach – należą do największych zakładów poligraficznych w Polsce. To tu drukują swoje nakłady wiodące krajowe wydawnictwa, w tym Dwie Siostry, PWN, C.H. Beck, Egmont czy Burda, oraz wiele wydawnictw zagranicznych. Oprócz tego Kompap przygotowuje materiały drukowane dla PZU, Tauronu, Energi czy Totalizatora Sportowego.

Ostatnie lata to w Kompapie inwestycje w nowe maszyny do wszystkich naszych zakładów, dzięki czemu możemy drukować o wiele więcej i szybciej. W I półroczu, w marcu, kwietniu i maju, podpisaliśmy umowy na zakup kolejnych urządzeń introligatorskich i poligraficznych. Jednocześnie szkolimy naszych pracowników i zmieniamy organizację pracy w zakładach, by jak najlepiej wykorzystać nowy park maszynowy. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać coraz większym zamówieniom z Polski i zagranicy. Mamy solidny portfel klientów, który nadal rozbudowujemy. Rynek książki ciągle rośnie, a dodatkowo zagraniczni wydawcy dziś bardziej niż kiedykolwiek doceniają zalety druku w Polsce zamiast np. w Azji. Dzięki złożeniu się tych elementów nasze przychody i wyniki skokowo rosną. Zysk netto za I półrocze 2021 przewyższa zysk za cały 2019 rok – mówi Waldemar Lipka, prezes zarządu Kompap SA.

Sprzedaż zagraniczna Kompapu wzrosła w I półroczu o ok. 10 proc. wobec analogicznego okresu sprzed roku. Główne zagraniczne kierunki handlowe grupy to Wielka Brytania, Włochy i Niemcy. Eksport stanowi ponad połowę przychodów Kompapu za I półrocze 2021.

Trendy rynkowe nam sprzyjają, ale my też potrafiliśmy dobrze wykorzystać szanse, bo wcześniej sami stworzyliśmy ku temu warunki, unowocześniając się i zmieniając organizacyjnie. Mamy więc przestrzeń, by dalej rosnąć. Drugie półrocze w naszej branży ze względów sezonowych jest zwyczajowo lepsze, jesteśmy więc dobrej myśli, jeśli chodzi o dalsze wzrosty i efekty za cały 2021 rok. Jednocześnie zamierzamy nadal rozwijać się technologicznie, zwłaszcza w dziedzinie druku cyfrowego. Nie wykluczamy w przyszłości pozyskania do grupy podmiotu zajmującego się tym obszarem poligrafii – informuje prezes Kompapu.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Kompap