Współpraca Arctic Paper i Rottneros w zakresie produkcji opakowań w Polsce
22 Oct 2021 12:38

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rottneros i Arctic Paper podpisały list intencyjny dotyczący zawiązania spółki joint venture (50/50) w Kostrzynie, której celem jest budowa fabryki tacek z formowanego włókna celulozowego. Uruchomienie fabryki, która według szacunków będzie generować 9-11 mln EUR (40-50 mln PLN) przychodów rocznie, planowane jest na koniec 2023 roku. Oczekuje się, że koszt inwestycji wyniesie 12-15 mln EUR (55-70 mln PLN).

W nowej fabryce będą produkowane opakowania wysokobarierowe, np. służące do pakowania w atmosferze modyfikowanej, zapewniającej wydłużony okres przydatności do spożycia, a także opakowania o mniejszych wymaganiach funkcjonalnych, wszystkie w oparciu o włókno celulozowe wytwarzane przez Rottneros. Produkty tego typu są odporne na wysoką temperaturę i doskonale nadają się do dań gotowych – zarówno mrożonych, jak i schłodzonych – których rynek dynamicznie rośnie. Zdolność produkcyjna nowej fabryki szacowana jest na 60-80 mln tacek.

Dla porównania wydajność istniejącego zakładu Rottneros Packaging w Sunne (Szwecja) wynosi obecnie 15-20 mln tacek tego typu. Poza dostarczaniem na rynek opakowań przyjaznych środowisku i klimatowi celem jest również wykorzystanie nowego zakładu jako przykładu wysokiej jakości, skalowalnej i konkurencyjnej metody produkcji.

Inwestycja będzie ważnym krokiem w realizacji naszej nowej strategii 4P, w ramach której Grupa Arctic Paper obok produkcji papierów graficznych i celulozy rozwinie dwa kolejne segmenty działalności w dynamicznie rosnących obszarach. Zawsze wierzyliśmy w Rottneros jako strategiczną inwestycję i czekamy na rozwój wspólnego biznesu w zakresie produkcji tacek z włókna celulozowego. Fabryka Arctic Paper w Kostrzynie spełnia wszystkie warunki, zarówno techniczne, jak i geograficzne, by móc szybko rozpocząć produkcję – mówi Michał Jarczyński, prezes zarządu, CEO Arctic Paper.

 To doskonały kolejny krok, aby pokazać, co Rottneros Packaging może zrobić na drodze do zmiany w kierunku opakowań z surowców odnawialnych, w którym działa cała branża. Niezwykle ekscytujące będzie obserwowanie, jak będziemy dążyć do osiągnięcia wiodącej pozycji w produkcji tacek z formowanego włókna celulozowego, spełniających najwyższe możliwe wymagania dotyczące opakowań - mówi Lennart Eberleh, prezes zarządu i CEO Rottneros.

Opracowano na podstawie informacji firmy Arctic Paper

error: Kopiowanie zabronione!
cript>