Cyfrowy finishing etykiet z urządzeniami Grafmasz
1 Dec 2021 09:32

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Druk cyfrowy etykiet należy do rozwijających się segmentów rynku poligrafii. Dzięki elastyczności możliwe jest realizowanie nisko- i średnionakładowych zleceń dotychczas nieopłacalnych w technologii analogowej. Możliwe jest wykonanie etykiet i naklejek niestandardowych, personalizowanych, uszlachetnionych laminatem bądź lakierem.  Wraz z rozwojem druku popularność zyskują cyfrowe maszyny do wykańczania etykiet. Grafmasz, polski producent i dystrybutor urządzeń poligraficznych, w 2021 r. wprowadził do swojej oferty urządzenia do  cyfrowego finishingu etykiet.

Pierwsze z oferowanych urządzeń - ploter tnący za pomocą noży VD 320 III - umożliwia wycinanie etykiet i naklejek drukowanych na roli. Charakteryzuje się prostą obsługą, przezbrojenie maszyny pod konkretną pracę trwa ok. 15 min.  Urządzenie standardowo wyposażone jest w 4 głowice tnące i 6 rozcinających  (z możliwością rozbudowy do 15 noży rozcinających), co znacząco przyspiesza pracę w stosunku do ploterów jednogłowicowych. Ploter standardowo posiada możliwość uszlachetniania poprzez laminację na zimno. Opcjonalnie może zostać również wyposażony w gilotynę do cięcia arkuszy, która pracuje w linii, dzięki czemu zyskuje jeszcze większe możliwości cięcia materiału z roli na arkusze. Zintegrowany system wałków prowadzących wstęgę gwarantuje jej proste prowadzenie w całym procesie wycinania. Maszyna posiada bardzo korzystny stosunek wydajności do kosztu początkowego inwestycji. W połączeniu ze specyfikacją stanowi ciekawe rozwiązanie do automatyzacji procesu cięcia.

Kolejne z oferowanych urządzeń to maszyna do cyfrowego wykrawania (finishingu) etykiet VD3350.  Urządzenie również wycina użytki za pomocą kilku głowic wyposażonych w noże tnące. Ploter posiada stosunkowo wysoką wydajność do ok. 9 m/min i może stanowić alternatywę dla cięcia laserem dzięki zastosowaniu aż 4 głowic tnących, przy czym koszt  początkowy inwestycji jest znacznie niższy niż w przypadku lasera.  Może być wyposażony w noże rozcinające z możliwością rozbudowy do 15 szt. Charakteryzuje się również automatyczną zmianą pracy na kolejną poprzez odczyt kodu za pomocą kamery CCD, automatyczne ustawienie rozstawu głowic i automatyczną kontrolę naciągu. Poprzez optymalizację przejazdów głowic za pomocą zastosowanego oprogramowania możliwa jest redukcja zużycia noży. Maszyna wyposażona jest również w markowy system BST do kontroli prowadzenia wstęgi. W standardzie możliwe są laminacja na zimno oraz zintegrowany komputer PC z dotykowym ekranem.

Opracowano na podstawie informacji firmy Grafmasz