PrintCYC wnosi wkład w projekt wytycznych dotyczących recyklingu
8 Dec 2021 12:17

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Farby drukarskie mają kluczowy wpływ na recyklowalność folii plastikowych, procesy ich odzysku, jakość regranulatów oraz potencjał przetwórczy surowca. Inicjatywa PrintCYC została uruchomiona przed dwoma laty w celu bliższego przyjrzenia się tej kwestii oraz wspierania gospodarki obiegu zamkniętego. Obecnie po raz kolejny zapewnia ona wgląd w swoje projekty badawcze: aktualnie koncentruje się na wpływie pigmentów na proces odzysku surowców.

PrintCYC odkryło, że standardowe pigmenty dla fleksografii oraz wklęsłodruku wykazują doskonałą kompatybilność z procesami recyklingu i pozwalają na pozyskanie recyklatu o własnościach zbliżonych do folii pierwotnych. Otwiera to szeroki zakres możliwości ponownego wykorzystania surowca w różnych rozwiązaniach foliowych i opakowaniowych.

Konsorcjum PrintCYC zostało utworzone w 2019 roku w celu wspierania transformacji drukowanych folii opakowaniowych na bazie poliolefin w kierunku gospodarki cyrkularnej dzięki  prowadzeniu prób przemysłowych opartych na sprawdzonych danych. Jego głównymi interesariuszami są wiodący producenci maszyn, tacy jak Brückner Maschinenbau, Erema, Kiefel i PackSYS Global, producent farb drukarskich hubergroup Print Solutions oraz Profol, jeden z liderów rynku polipropylenowych folii wylewanych. Inicjatywa jest koordynowana przez dr Annett Kaeding-Koppers, niezależną ekspertkę ds. opakowań i konsultantkę ds. zrównoważonego rozwoju. PrintCYC jest powiązana z przetwórcami i prowadzi stały dialog z właścicielami marek, firmami zajmującymi się recyklingiem oraz platformami takimi jak Ceflex i Forum Rezyklat, aby dzielić się wynikami.
W początkowej fazie projektu, w latach 2019-2020, PrintCYC z powodzeniem wyprodukowało próbki folii i opakowań z polipropylenu i polietylenu, które zawierały ponad 50 proc. recyklatu pozyskiwanego ze źródeł poprzemysłowych. Na podstawie oceny potencjału odzysku spoiw z nitrocelulozy, poliuretanu i PVB inicjatywa ustaliła, że spoiwa PU – jako najbardziej odporne na wpływ temperatury – stanowią najlepsze rozwiązanie dla mechanicznego recyklingu niewymagającego odfarbiania.

Na początku 2021 r. PrintCYC wkroczyło w nową fazę projektu i rozpoczęło badania wpływu pigmentów na recyklowalność zadrukowanych folii opakowaniowych. Pigmenty nieorganiczne są w większości stabilne temperaturowo i dlatego powinny nadawać się do recyklingu bez degradacji. Jednakże organiczne pigmenty azowe, takie jak większość standardowych czerwonych i żółtych pigmentów, są bardziej wrażliwe na temperaturę i tym samym mogą ponownie rozdzielić się na krytyczne składniki. Pigmenty żółty (Pigment Yellow 17) i czerwony (Pigment Red 57:1) są komercyjnie dostępnymi, standardowymi pigmentami do druku fleksograficznego i wklęsłego i zostały wybrane do testów recyklingu.
Oba pigmenty wykazały doskonałą recyklowalność i pozwoliły uzyskać bezzapachowe, pozbawione defektów i stabilne kolorystycznie recyklaty polipropylenowe. Własności materiałowe kolorowych recyklatów zostały przeanalizowane pod kątem technicznym i analitycznym.

Po poddaniu surowca procesom recyklingu PrintCYC nie stwierdziło znaczącego wpływu na właściwości materiału w porównaniu z pierwotnym materiałem referencyjnym. Na podstawie specjalnego testu migracji renomowane szwajcarskie laboratorium badania jakości SQTS oceniło recyklaty PP zgodnie z limitami określonymi w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 10/2011 i szwajcarskim rozporządzeniu 823.023.21 w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Pozytywne wyniki otwierają szerokie możliwości ich ponownego wykorzystania w różnych zastosowaniach foliowych i opakowaniowych.

Obecnie PrintCYC poszukuje partnerów do udziału w kolejnych fazach projektu i testowania oraz oceny obiegu zamkniętego zadrukowanych opakowań z polipropylenu, a także dalszego doskonalenia odpowiednich wytycznych dotyczących projektowania z myślą o recyklingu.

Opracowano na podstawie informacji hubergroup Print Solutions

error: Kopiowanie zabronione!
cript>