Cyfrowe wycinanie etykiet w drukarni PRINTMA
22 Jun 2022 11:10

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

PRINTMA to kolejna drukarnia, która zainwestowała w cyfrowe wykańczanie etykiet. Firma zakupiła ploter do wycinania etykiet VD 320 III od polskiego dystrybutora Grafmasz.

PRINTMA z Lublina posiada własny park maszynowy, m.in. maszynę drukującą XEROX Versant. Od pewnego czasu drukuje również w technologii cyfrowej etykiety dzięki inwestycji w maszynę Konica Minolta AccurioLabel 230. Wraz z tym wdrożeniem pojawiła się również potrzeba zakupu cyfrowego rozwiązania do wycinania etykiet w niższych nakładach.

Potrzebowaliśmy rozwiązania do wykonywania niewielkich zleceń o krótkim czasie przezbrojenia. Wycinamy głównie etykiety foliowe, najczęściej w kształcie prostokątnym o wymiarach ok. 200x90 mm. Zmiana projektu odbywa się w zakupionym urządzeniu bardzo sprawnie, gdyż nowy projekt jest odczytywany poprzez marki naniesione na wydruku. Nie ma również konieczności stosowania kosztownych wykrojników, a koszt stosowanych nożyków jest marginalny. Ploter posiada aż 4 głowice tnące. Prędkość maksymalna pracy jest w zupełności wystarczająca pod potrzeby druku cyfrowego i oferuje kilkunastokrotnie większą wydajność niż np. rozwiązania bazujące na pojedynczej głowicy - mówi Patrycjusz Mamczarz, właściciel drukarni PRINTMA.

VD 320 III  to zautomatyzowany, cyfrowy ploter wyposażony w 4 głowice tnące za pomocą noży i maksymalnie pozwalający na pracę z prędkością do 6 m/min. Urządzenie zalecane jest do wycinania, nacinania etykiet i naklejek. Posiada czujniki kontroli prowadzenia wstęgi, stół z podsysem. Wczytywanie programów odbywa się za pomocą odczytania znaczników. Standardowo wyposażone jest również w laminowanie na zimno z regulacją pasowania wstęgi. Hamulec elektromagnetyczny (proszkowy) na odwijaku i nawijakach gwarantuje stały naciąg. Możliwość cięcia i rozdzielania na bobiny (standard - 6 noży = 7 bobin; opcjonalnie - maks. 15 noży = 16 bobin). Moduł do łączenia wstęgi podczas zmiany rolek minimalizuje straty materiału. Maszyna posiada pneumatyczne wałki rozprężne (odwijak/nawijak) ułatwiające wymianę roli.

Firma Grafmasz umożliwiła nam przetestowanie urządzenia w swoim warszawskim showroomie.  Podczas  wizyty wykonaliśmy niezbędne próby. Instalacja plotera w naszej firmie została przeprowadzona terminowo, a następnie odbyło się przeszkolenie z obsługi maszyny i software’u  przez technika Grafmasz. Od kilku lat używamy foliarki MATRIX również dostarczonej przez tego samego dostawcę. Mam nadzieję, że nasza współpraca z firmą Grafmasz będzie kontynuowana, a poziom świadczonych usług będzie równie profesjonalny jak przy tej instalacji – powiedział Patrycjusz Mamczarz.

Opracowano na podstawie informacji firmy Grafmasz