ML Polyolefins wśród laureatów konkursu na najlepsze produkty
2 Aug 2022 11:35

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po raz kolejny podczas Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL zaprezentowano laureatów konkursu na najlepsze produkty. Nagrodę w kategorii „Technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych” uzyskało konsorcjum w składzie: Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa, ML Polyolefins, Politechnika Bydgoska i Technische Universität Chemnitz.

Partnerzy opracowali technologię wtórnego wykorzystania granulatu odpadów folii polipropylenowej i gumy z opon samochodowych w wyrobach wielkogabarytowych typu krata do umacniania gruntów. Za to rozwiązanie konsorcjum otrzymało nagrodę w kategorii „Technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych”.

Jesteśmy bardzo dumni z uzyskanego wyróżnienia. Ideą działalności naszego przedsiębiorstwa jest ochrona środowiska poprzez minimalizację ilości odpadów i ich recykling. Nasz dział R&D wciąż pracuje nad nowymi recepturami recyklatów zagospodarowując odpady trudnoprzetwarzalne tak jak w przypadku tego projektu, gdzie użyto regranulatów folii i gumy z opon samochodowych. Jest to odpowiedź naszej branży na wyzwania środowiskowe obecnych czasów – wskazuje Tomasz Mikulski, prezes ML Polyolefins.

Projekt wpisuje się w rozwiązania gospodarki cyrkularnej, według której wyprodukowane już tworzywa powinny znajdować się w obiegu gospodarczym jak najdłużej. Do takiego modelu dąży Unia Europejska wprowadzając Zielony Ład i założenie osiągnięcia neutralności klimatycznej kontynentu do 2050 roku.

To duże osiągnięcie dla Klastra i naszych partnerów. Wspieranie działalności B+R, oprócz takich zagadnień jak integracja, wspólna promocja, współpraca międzynarodowa i edukacja, jest jednym z kluczowych obszarów naszej działalności. Natomiast współpraca nauki z biznesem jest podstawą dalszego rozwoju firm – mówi Piotr Wojciechowski, dyrektor zarządzający Bydgoskiego Klastra Przemysłowego Dolina Narzędziowa.

Granulat odpadów folii polipropylenowej i gumy z opon samochodowych został wykorzystany do stworzenia prototypu gotowego produktu, czyli kraty przeznaczonej do umacniania gruntów sypkich. Jest to przykład praktycznego zastosowania opracowanej technologii.

Projekt zakładał użycie jednorodnego proszku gumy oponowej o wielkości ziarna poniżej 0,5 mm jako napełniacza regranulatu polipropylenu. Przygotowana kompozycja rPP-GTR stanowiła materiał wsadowy w procesie wtryskiwania. Trudność polegała na tym, że mieszanka zawierała minimum 50 proc. napełniacza gumowego. Gruntowne badania parametrów technicznych materiału pozwoliły wykonać i dostosować formę wtryskową – tłumaczy prof. Dariusz Sykutera z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej.

Podmiotem łączącym uczestników i kierującym pracami był Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawowała Politechnika Bydgoska zapraszając jednocześnie do współpracy specjalistów z Professorship of Lightweight Structures/Polymer Technology w Chemnitz. Natomiast wdrożenie technologii oraz zastosowanie opracowanej mieszanki w produkcie ostatecznym było po stronie partnera biznesowego ML Polyolefins.

Opracowano na podstawie informacji firmy ML Polyolefins

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>