Sappi odczuwa skutki inflacji
18 Aug 2022 11:43

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Sappi opublikowała rekordowe wyniki za III kwartał, ale jednocześnie zasygnalizowała skutki trwającego kryzysu energetycznego, wskazując potencjalne ryzyko dla europejskiego biznesu.

Przedstawiciele Grupy Sappi w rozmowie z portalem Print Week stwierdzili, że rekordowy wynik EBITDA w trzecim kwartale (z wyłączeniem wyjątkowych pozycji) został osiągnięty w warunkach zawirowań geopolitycznych, trudności w łańcuchu dostaw i nadzwyczajnej globalnej presji inflacyjnej.

Blokady związane z Covid w Chinach i trwający konflikt rosyjsko-ukraiński wywarły presję na globalne łańcuchy dostaw i ceny energii, co doprowadziło do dalszej szeroko zakrojonej inflacji – stwierdzają.

W ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 czerwca grupa osiągnęła sprzedaż w wysokości 1,82 mld USD  (III kw. 2021 r. zakończył się wynikiem 1,39 mld USD), a zyski operacyjne wzrosły z 53 mln USD do 266 mln USD. W działalności europejskiej sprzedaż wzrosła o 12 proc. w porównaniu z drugim kwartałem i osiągnęła poziom 943 mln euro, podczas gdy EBITDA po wyłączeniu pozycji specjalnych wzrosła z 14 mln euro w 2021 r. do 200 mln euro.

Jak twierdzą specjaliści z Sappi, rynki papieru graficznego pozostały napięte w trzecim kwartale pomimo zakończenia strajku w fińskich fabrykach UPM. Wielkość sprzedaży była o 4 proc. wyższa niż w poprzednim roku, ale podwyżki cen sprzedaży wprowadzone w ciągu kwartału zrównoważyły ​​rosnące koszty i przyczyniły się do wzrostu marży w tym segmencie – podała spółka.

W działalności związanej z opakowaniami i papierami specjalnymi wolumeny sprzedaży wzrosły o 16 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrost sprzedaży nowych papierów etykietowych w zakładzie Gratkorn postępuje szybciej niż oczekiwano. Natomiast segment etykietowy bardzo odczuł niedobór materiałów spowodowany strajkiem w UPM.

Ponowne wahania cen energii pod koniec kwartału były podsycane obawami o potencjalne niedobory gazu związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Na ceny wywierają też wpływ koszty chemikaliów, pulpy i dostaw, które ostatnio znacznie wzrosły.

Nadzwyczajna inflacja we wszystkich kategoriach, w tym zwłaszcza energii, zwiększyła koszty zmienne o 47 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Koszty stałe były o 14 proc. wyższe rok do roku z powodu rosnących kosztów personelu i utrzymania – podkreślają specjaliści z Sappi.

Europejska firma Sappi ma siedzibę w Belgii i dziewięć papierni na kontynencie. Odnosząc się do trwającego kryzysu energetycznego i wpływu zmniejszonych dostaw rosyjskiego gazu, przedstawiciele spółki ostrzegają: Trwałe zagrożenie dla dostaw gazu i energii w Europie stanowi potencjalne ryzyko dla naszego europejskiego biznesu. Do tej pory nasze strategie ograniczania ryzyka związanego z energią skutecznie neutralizowały wpływ na koszty; będziemy nadal monitorować rozwój sytuacji i podejmować odpowiednie działania.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Week