Książki wracają do łask
24 Apr 2023 11:50

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Brytyjskie Stowarzyszenie Wydawców poinformowało o rekordowej sprzedaży książek na Wyspach Brytyjskich w 2022 r., choć jednocześnie przyznało, że ten sukces po części może wynikać z wyprzedaży zapasów z lat ubiegłych.

Brytyjski przemysł wydawniczy cieszy się dobrą kondycją, wynika z danych opublikowanych przez Publishers' Association. Pomimo rosnącej sprzedaży książek w formatach cyfrowych to tradycyjny druk pozostaje królem sprzedaży – można przeczytać w raporcie zatytułowanym „A Year in Publishing”.

Raport donosi, że rynek wydawców książek zanotował w 2022 r. obroty w wysokości 6,9 mld funtów, co oznacza 4 proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, a na pozycje drukowane przypadła ponad połowa tej kwoty. To również najwyższy ogólny poziom obrotów odnotowany mimo stałej presji ekonomicznej, wojny w Ukrainie oraz rosnących kosztów życia.

Brytyjscy wydawcy książek wydali na druk 3,8 mld funtów – o 3 proc. więcej niż w 2021 r. - co przełożyło się na liczbę 669 mln woluminów. Sprzedaż książek cyfrowych wzrosła o 5 proc. - najwięcej spośród wszystkich formatów niedrukowanych – i osiągnęła wartość 3,1 mld funtów.

Wzrosty dotyczą książek popularnych- szczególnie beletrystyki – a w mniejszym stopniu tych przeznaczonych dla sektorów edukacyjnego i akademickiego. Sektor książek o charakterze naukowym również został zdominowany przez technologię cyfrową. Z ogólnych przychodów w wysokości 3,5 mld funtów formaty cyfrowe przyniosły 2,6 mld funtów, a mniej niż 1 mld funtów książki i czasopisma drukowane. Jest to również sektor, w którym dominuje eksport; sprzedaż za granicę przyniosła 2,5 mld funtów wpływów. Sektor akademicki odnotował w ciągu roku wzrost o 3 proc., przy czym sprzedaż w formie cyfrowej wzrosła o 5 proc. w porównaniu z 4 proc. spadkiem sprzedaży książek i czasopism drukowanych.

Wzrost poziomu sprzedaży odnotowano również w przypadku szerzej pojętego rynku edukacyjnego, choć w tym przypadku w większym stopniu odpowiadał za to eksport niż ograniczony rynek lokalny. Tutaj dominuje format książek drukowanych (sprzedaż w wysokości 539 mln funtów, 17 proc. wzrostu), przy całkowitej wartości szacowanej na 634 mln funtów.

Należy jednak podkreślić, że wspomniany wzrost sprzedaży był po części napędzany przez wyprzedaż zapasów zgromadzonych w poprzednich latach, a zatem w ograniczonym stopniu wpłynął na wzrost zamówień w brytyjskich drukarniach.

Rynek eksportowy wzrósł o 26 proc., osiągając poziom 440 mln funtów, w stosunku do spadku o 2 proc.  - do 194 mln funtów – na rynku krajowym. Trzy największe rynki eksportowe - Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt – zwiększyły poziom zamówień w 2022 r.

Największy poziom sprzedaży na Wyspach Brytyjskich notują książki popularne, na które wydano 2,3 mld funtów; w tej kwocie mieści się sprzedaż eksportowa (825 mln funtów, 13 proc. wzrostu). Pomimo obaw, że czytniki do książek elektronicznych spowodują odejście tradycyjnych woluminów drukowanych do lamusa, druk nadal dominuje w tym sektorze ze sprzedażą o wartości 1,8 mld funtów, 4-krotnie większą niż książek cyfrowych (423 mln funtów).

W 2022 r. sprzedano książki beletrystyczne za kwotę 797 mln funtów (9 proc. wzrostu); książki z nurtu literatury faktu za 1 mld funtów (2 proc. spadek); książki dla dzieci za 429 mln funtów (1 proc. wzrostu); audiobooki za 164 mln funtów (8 proc. wzrostu). W podsumowaniu autorzy raportu stwierdzają: „Druk pozostaje królem, ze wzrostami sprzedaży tego formatu napędzanymi przez rynek wydawnictw specjalistycznych”.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Business