Intergraf w służbie biogospodarki UE
2 May 2023 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stowarzyszenie Intergraf dołącza do międzysektorowej koalicji wspierającej wybory cyrkularne na rzecz biogospodarki UE (Circular Choices for the EU’s Bioeconomy). Celem jest integracja wysiłków podejmowanych przez wszystkich interesariuszy reprezentujących przemysł leśny.

Koalicja reprezentuje zrównoważony, zintegrowany europejski łańcuch wartości o obiegu zamkniętym, który będzie miał kluczowe znaczenie dla umożliwienia UE osiągnięcia celu zerowej emisji do 2050 r. Koalicja ogłosiła już swoje zalecenia i plan do 2030 r.

Zrównoważone dostawy i efektywne wykorzystanie surowców

Koalicja wzywa państwa UE do priorytetowego traktowania zasad zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym przez zapewnienie silnej i rosnącej podaży odnawialnego drewna i włókien. Można to osiągnąć poprzez opracowanie przepisów ułatwiających przejście na zrównoważone produkty drewnopochodne i bioenergię.

Prawodawcom UE zaleca się również uznanie wartości drewna jako cennego zasobu, uznanie wkładu materiałów odnawialnych w neutralność klimatyczną oraz poprawę wykorzystania surowców. Koalicja apeluje również o wspieranie funkcjonalnego rynku wewnętrznego produktów z drewna i włókien poprzez prowadzone na dużą skalę systemy recyklingu.

Aby uczynić UE bardziej samowystarczalną i zdolną do stawienia czoła globalnym wyzwaniom, biogospodarka musi zostać włączona do europejskiego łańcucha wartości, z elastycznym i zintegrowanym jednolitym rynkiem, aby przemysł mógł pozostać konkurencyjny. Oznacza to również, że UE musi bronić swoich interesów handlowych na zewnątrz. Aby to osiągnąć, koalicja rekomenduje utworzenie sojuszu przemysłowego opartego na drewnie i włóknach w celu poprawy wydajności materiałowej i zapewnienia uczciwej konkurencji na rynkach światowych.

Biogospodarka o obiegu zamkniętym i środowisko UE powinny uznać wkład zainteresowanych stron koalicji w unijną biogospodarkę o obiegu zamkniętym i zapewnić, aby obrót drewnem, produktami na bazie włókien i papieru był regulowany w kontekście ekologii, zrównoważonego rozwoju i uzupełniał rozwiązania oparte na recyklingu.

Opracowano na podstawie informacji stowarzyszenia Intergraf