Jubileusz Sekcji Poligrafów w Kaliszu
12 May 2023 10:50

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniu 22.04.2023 w siedzibie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbyła się uroczysta sesja z okazji 50-lecia działalności Oddziału Kaliskiego Sekcji Poligrafów SIMP.

Obradom przewodniczyła prezes Sekcji Poligrafów w Kaliszu, mgr Irena Czech, która powitała uczestniczących w obradach: prezesa Zarządu Głównego Sekcji Poligrafów mgr. inż. Andrzeja Szaefera, prezesa Zarządu Oddziału Kaliskiego SIMP mgr. inż. Stanisława Adamczaka oraz prezesa Zarządu Koła Terenowego SIMP w Kaliszu, Karola Kurasza.

Historia powstania oddziału kaliskiego Sekcji Poligrafów rozpoczęła się w 1973 r., kiedy na terenie Kaliskiej Drukarni Akcydensowej powstało koło SIMP. Koło liczyło 10 członków,  a  przewodniczącym zarządu został Henryk Czech. Równocześnie złożono akces przynależności do Oddziału Poznańskiego Sekcji Poligrafów, w którego strukturach koło pozostawało do 1976 r., kiedy to powstał Oddział Kaliski SIMP.                                                      

Działalność Sekcji Poligrafów w Kaliskiej Drukarni Akcydensowej była w miarę aktywna do roku 1976. KDA stała się przedsiębiorstwem wielozakładowym i działała na terenie całego województwa kaliskiego w miastach takich jak Ostrów Wlkp., Kępno, Krotoszyn. W tych miastach Sekcja miała też swoje koła. Wówczas Sekcja Poligrafów liczyła 40 członków i prowadziła dzięki poparciu finansowemu dyrekcji intensywną działalność włączając się czynnie w rozwój przedsiębiorstwa. Powstała Przyzakładowa Szkoła Poligraficzna o specjalnościach: introligator przemysłowy, maszynista offsetowy i typograficzny, maszynista kopista offsetowy. W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kaliszu powstało natomiast Studium Poligraficzne. Absolwenci zostawali członkami Sekcji Poligrafów. Odbywały się konferencje, sympozja, odczyty dla szerokiego grona zainteresowanych pracowników. Członkowie Sekcji uczestniczyli w naradach, sympozjach organizowanych przez krajowych i zagranicznych przedstawicieli.                      W latach 1976-1979 w Kaliskiej Drukarni Akcydensowej powstał oddział druku offsetowego zatrudniający około 300 pracowników. Podstawowy profil tego zakładu stanowiła produkcja kartograficzna. Członkowie Sekcji byli organizatorami, kierownikami i wykonawcami tej produkcji.

Ten dynamiczny rozwój został zatrzymany wskutek reformy ustroju. Działalność fiskalna państwa postawiła KDA w 1994 r. w stan upadłości. Sekcja działała jednak nadal i Oddział Kaliski SIMP udzielił swej siedziby kołu z KDA, finansując jego działalność. Koło liczyło 13 członków. Jego członkowie w ramach prac społecznych drukowali wiele wydawnictw dla Oddziału Kaliskiego SIMP.

Podczas uroczystej sesji prezes Irena Czech wygłosiła obszerne sprawozdanie z okresu od 2015 r. do chwili obecnej, w którym pełniła funkcję prezesa Oddziału Kaliskiego Sekcji Poligrafów.

W swoim wystąpieniu prezes Zarządu Głównego Sekcji Poligrafów Andrzej Szaefer powiedział: Chciałbym podziękować za zaproszenie na jubileusz 50-lecia Sekcji Poligrafów w Kaliszu. To niezwykłe wydarzenie jest okazją do spotkania wielu ludzi zaangażowanych w działalność Sekcji i wspomagających ją. Cieszę się, że mogę wziąć udział w tym jubileuszu.

Prezes Oddziału Kaliskiego SIMP Stanisław Adamczak złożył gratulacje okolicznościowe. Podziękował też kol. Irenie Czech za długoletnią aktywność na rzecz Sekcji Poligrafów i wręczył jej Złotą Honorową Odznakę SIMP.

Prezes Oddziału Wrocławskiego SIMP kol. Jerzy Okupnik także wygłosił okolicznościowe gratulacje, życząc dalszych sukcesów w działalności Sekcji.

Korporacja Poligrafów Poznańskich również przyłączyła się do gratulacji, wręczając okolicznościową statuetkę „50-lecie Sekcji Poligrafów w Kaliszu” i życząc kolejnych lat owocnej pracy na rzecz Sekcji Poligrafów.

Listy gratulacyjne przesłali również: prezes Drukarni POZKAL Artur Chęsy –  jednocześnie prezes Koła Zakładowego SIMP; Adam Ciechanowicz – prezes Koła SIMP w Nowej Rudzie i kol. Bogdan Kostecki.

Następnym punktem jubileuszowego spotkania był odczyt dr Bogumiły Celer pt. „420 lat drukarstwa kaliskiego”. W sali obrad były wystawione eksponaty: starodruki kaliskie, o których była mowa w odczycie. Były również prezentowane wydawnictwa współczesne mówiące o życiu kulturalnym miasta i regionu różnych kaliskich wydawców, a drukowane przez kaliskich drukarzy, firmy Edytor i Dangraf.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na uroczysty obiad z szampanem w restauracji „Emilia”.

Obecnie Oddział Kaliski Sekcji Poligrafów liczy 34 członków. Kadencja trwa od 2022 do 2026 roku. Zarząd stanowią prezes mgr Irena Czech i wiceprezes Ryszard Rokicki.

Opracowała mgr Irena Czech