Obliczanie wartości makulatury wytwarzanej przez drukarnie
31 May 2023 16:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ostatnim okresie zauważamy znaczne wahanie cen makulatury, zarówno na rynku polskim, jak i w całej Europie. Biorąc pod uwagę znaczącą wartość tego rodzaju surowca, niesie  to za sobą konieczność ciągłej analizy cen makulatury przez podmioty ją wytwarzające.  Działania takie wymagają jednak dużej wiedzy specjalistycznej i trzeba im poświęcać coraz więcej czasu. Z naszego wieloletniego doświadczenia na rynku poligraficznym oraz z sygnałów dochodzących od naszych klientów wynika, że bardzo często firmy muszą poświęcić dużo czasu i zaangażować w ten proces duże zasoby ludzkie w celu comiesięcznego uaktualnienia realnej wartości wytwarzanej przez siebie makulatury.

Na rynku obecnie istnieje rozwiązanie ułatwiające ten skomplikowany i czasochłonny proces. Od dłuższego czasu są w użyciu wskaźniki wartości makulatury EUWID i PIX. Niestety wskaźniki te sprawdzają się głównie przy bardzo zawężonych rodzajach makulatury. Tak jak świetnie sprawdzą się w przypadku makulatury typu tektura czy gazeta, tak zupełnie nie sprawdzają się w przypadku szeroko pojętego rynku poligraficznego, gdzie występują bardziej złożone rodzaje makulatur.

Biorąc pod uwagę naszą wiedzę o sektorze poligraficznym w Polsce popartą szeroką wiedzą z rynku  papierniczego na świecie, podjęliśmy decyzję o stworzeniu wskaźnika oddającego realną i bieżącą wartość makulatury wytwarzanej przez drukarnie w Polsce – Indeks SCR. Wskaźnik ten poprzez dostosowanie do konkretnego rodzaju makulatury może być stosowany praktycznie przez każdy zakład wytwarzający makulaturę. Indeks SCR istnieje dla pięciu jakości makulatury: makulatura jasna mało zadrukowana, makulatura zadrukowana, mix drukarski, CEK, karton. Te pięć jakości pokrywa praktycznie 100 proc. rynku wytwarzanej makulatury.

Kurs Indeksu SCR oparty jest na realnej wartości sprzedaży makulatury w danym miesiącu i opiera się na średniej wartości sprzedaży około 80 000 ton makulatury miesięcznie zarówno do papierni w Polsce, Europie, jak i na świecie.

Na wykresie widoczna jest wartość Indeks 3 SCR – mix drukarski. Bierze on pod uwagę strumień makulatury najczęściej występujący w drukarniach dziełowych w Polsce. Skalkulowany jest w oparciu o grupy jakościowe (makulatura biała, ścinka, makulatura zadrukowana,  karton) składające się w określonych proporcjach na wartość Indeksu.

Coraz więcej naszych klientów decyduje się na podpisanie umów i rozliczenia w oparciu o nasz wskaźnik. Daje to naszym klientom  gwarancje utrzymania cen odzwierciedlających bieżącą wartość makulatury  bez konieczności comiesięcznego badania rynku, aneksowania umów itd.

Po ponadrocznej analizie Indeksu możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nie tylko sprawdza się w bieżącej współpracy z klientami, ale jest też znakomitym narzędziem do analizy rynku makulatury w Polsce.

Firma SCR będzie publikować wskaźniki co miesiąc.  

Artykuł sponsorowany

Łukasz Waśniewski, Dyrektor ds. Rozwoju
Stołeczne Centrum Recyclingu Sp. z o.o.
e-mail: l.wasniewski@scr-recykling.pl
tel. kom.:  669 113 429