Innowacje Mimaki na targach ITMA
9 Jun 2023 11:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Mimaki Europe wzmacnia zaangażowanie w zrównoważone i przyjazne dla środowiska rozwiązania w branży drukowania na tekstyliach oferując dwie rewolucyjne technologie: Textile Pigment Transfer Printing System i Neo-Chromato Process. Innowacje te zostały zaprezentowane po raz pierwszy jeszcze przed komercyjną premierą na trwających obecnie targach ITMA w Mediolanie. Goście ITMA jako pierwsi mogą zapoznać się z kompletnym systemem druku transferowego wyposażonym w nowy moduł urządzenia Mimaki TS330-1600, nowe atramenty i pionierski papier Texcol.

Nowy system transferowego druku na tekstyliach firmy Mimaki jest zdaniem producenta odpowiedzią na potrzebę rozwijania ekologicznego zadrukowywania tekstyliów. Tradycyjny proces barwienia włókien naturalnych generuje niepokojącą ilość odpadów i zanieczyszczeń – około 2 miliardów ton dziennie w procesach przed farbowaniem i po nim na całym świecie, przez co w znacznym stopniu przyczynia się do emisji CO2 — powiedział Arjen Evertse, dyrektor generalny sprzedaży, Mimaki Europe i dodał: Proces barwienia jest skomplikowany pod względem etapów i sprzętu, natomiast zagraniczny transport wyrobów tekstylnych z głównych krajów produkujących tekstylia emituje duże ilości CO2. System druku transferowego tekstyliów minimalizuje zużycie wody i upraszcza proces drukowania. Ponadto niewielkie rozmiary i przystępna cena umożliwiają rozwój lokalnej produkcji tekstyliów w małych seriach, co prowadzi do znacznego zmniejszenia jej wpływu na środowisko.

Metoda druku transferowego jest bardziej zrównoważona niż techniki analogowe i tradycyjne cyfrowe metody drukowania na tekstyliach. Do tego dochodzą zerowe zużycie wody i znacznie niższe emisje CO2. System, który jest prezentowany na stoisku firmy Mimaki, składa się z trzech elementów: atramentu do tekstyliów, systemu transferowego oraz papieru transferowego do tekstyliów Texcol.

Texcol to rewolucyjny papier transferowy, który umożliwia przenoszenie wydruku cyfrowego przy użyciu przyjaznego dla środowiska 3-etapowego procesu transferu w celu stworzenia wysokiej jakości aplikacji na różnych materiałach, w tym na włóknach naturalnych. Projekt jest początkowo drukowany na papierze przy użyciu urządzenia TS330-1600 — wysokonakładowej, termosublimacyjnej maszyny firmy Mimaki — oraz nowych atramentów Mimaki opracowanych specjalnie na potrzeby tego procesu. Moduł, który dostosowuje urządzenie TS330-1600, będzie dostępny jako opcja dla obecnych i nowych klientów firmy Mimaki w trzecim kwartale 2023 r. Goście stoiska mogą zobaczyć, jak wysoce wydajny system druku może zostać przekształcony w najbardziej zrównoważone rozwiązanie przeznaczone do produkcji odzieży, tekstyliów domowych i miękkich oznakowań.

Nowość na skalę światową

Na targach ITMA firma Mimaki prezentuje także unikalny proces Neo-Chromato, który rewolucjonizuje ponowne wykorzystanie kolorowych tekstyliów poliestrowych.

Arjen Evertse mówi: Rosnąca świadomość zrównoważonego rozwoju doprowadziła do poważnego problemu utylizacji w przemyśle tekstylnym, gdzie tekstylia poliestrowe stanowią około 60 proc. z 92 milionów ton wyrzucanych materiałów tekstylnych na całym świecie. Z tej ogromnej ilości odpadów poliestrowych obecnie tylko około 15 proc. jest poddawane recyklingowi. Proces Neo-Chromato firmy Mimaki rozwiązuje ten problem bezpośrednio, wykorzystując technologię odbarwiania atramentów sublimacyjnych. Proces ten nie tylko eliminuje potrzebę spalania odpadów poliestrowych, ale także zmniejsza zużycie energii związane z recyklingiem tekstyliów.

Dzięki odbarwianiu tekstyliów poliestrowych, które były barwione przy użyciu technologii sublimacji, proces umożliwia natychmiastowe ponowne zadrukowywanie lub farbowanie materiałów, działając na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Nie ma ograniczeń co do tego, ile razy ponownie wykorzystany poliester można poddać obróbce w procesie Neo-Chromato, a sam proces minimalizuje zużycie wody i zanieczyszczenie, umożliwiając utylizację chłonnego papieru i rozpuszczalników odbarwiających używanych w procesie jako odpadów palnych.

Obowiązkiem każdego gracza w branży tekstylnej jest zapewnienie bardziej zrównoważonej przyszłości. Firma Mimaki aktywnie współpracuje z markami detalicznymi i odzieżowymi w celu zbadania pełnego potencjału naszych najnowszych zrównoważonych technologii. Chociaż te innowacje przyczynią się do znaczących postępów w zrównoważonej produkcji tekstyliów, nadal koncentrujemy się na wprowadzaniu na rynek kolejnych rozwiązań, które wspierają pilne potrzeby naszych klientów, projektantów, marek i, co ważne, planety – podsumowuje Arjen Evertse.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki