GRAFPRESS to cyfrowa drukarnia z Olkusza, która w ostatnich latach mocno postawiła na rozwój i produkcję etykiet. Specjalizuje się przede wszystkim w druku cyfrowym etykiet w małym i średnim nakładzie. Aby sprostać stale rosnącym potrzebom klientów, firma nieustannie się rozwija inwestując w nowoczesne technologie, co w rezultacie przekłada się na wysoką jakość i wzrost jej efektywności przy zachowaniu konkurencyjnej oferty.
Kilka lat temu drukarnia wdrożyła jedno z pierwszych w Polsce urządzeń Konica Minolta AcccurioLabel 230 do cyfrowej produkcji etykiet. Pierwotnie firma korzystała wyłącznie z mało wydajnego finiszingu za pomocą ploterów jednonożowych, które szybko okazały się jednak zbyt mało produktywne wobec rosnącej ilości zleceń. We współpracy z firmą GRAFMASZ w latach 2020-2021 wdrożono trzy plotery nożowe. Najpierw były to dwa plotery VD320III wycinające z prędkością do 6 m/min za pomocą 4 noży. To rozwiązanie również okazało się być wkrótce niewystarczające przy dynamicznym wzroście produkcji drukarni. Właściciel Łukasz Kajda podjął decyzję o wdrożeniu kolejnego plotera VD3350 z oferty GRAFMASZ, urządzenia o większej prędkości pracy oraz pełnej automatyzacji ustawień noży – idealnego dla często zmieniających się zleceń. Drukarnia obecnie wykonuje różnorodne typy etykiet samoprzylepnych na rolce w różnych kształtach oraz na różnych podłożach. Zapewnia również wykonanie projektu i kompleksową obsługę zlecenia od projektu poprzez druk po własne wykończenie.
W 2022 roku GRAFPRESS zainwestował dodatkowo w cyfrowy druk inkjetowy z urządzeniem SCREEN Truepress L350 UV zapewniającym najwyższą jakość druku na wybranych podłożach. Ta inwestycja wymusiła niejako kolejny krok: rozwój procesu wykończenia etykiety.
Podjęliśmy decyzję o następnym usprawnieniu procesu wycinania etykiet z roli na rolę - mówi Łukasz Kajda. - Po raz kolejny postawiliśmy na rozwiązania z oferty GRAFMASZ, który sprawdził się jako partner w poprzednich latach. Ponieważ byłem zadowolony z wdrożenia plotera VD3350, ponownie wybraliśmy ten model, tyle że w wariancie z dwiema stacjami roboczymi, czyli aż 8 nożami. W przypadku niektórych zleceń zapewnia to praktycznie dwukrotny wzrost produktywności. Ploter posiada również odczyt kodów za pomocą kamery dla zmiennych zleceń oraz zautomatyzowany narząd, co istotne w cyfrowej produkcji. Oba urządzenia - VD3350 i VD3350 II - zapewniają nam dużą elastyczność i wydajność. Grafmasz przeprowadził instalację oraz profesjonalne szkolenie z obsługi, co umożliwiło szybkie włączenie maszyny do produkcji.
VD3350 II to urządzenie pozwalające na cyfrowe wycinanie etykiet i naklejek drukowanych na roli. Posiada zautomatyzowane: zmianę pracy na kolejną poprzez odczyt kodu za pomocą kamery CCD, ustawienie rozstawu głowic na żądany format, kontrolę naciągu. Zintegrowany system wałków prowadzących wstęgę gwarantuje jej proste prowadzenie w całym procesie wycinania. W standardzie możliwa jest laminacja na zimno z regulacją pasowania folii do wstęgi, a także możliwość cięcia i rozdzielania na mniejsze gilzy, jak również indywidualna regulacja głębokości. Stół do łączenia wstęgi podczas zmiany rolek minimalizuje straty materiału. Pneumatyczne wałki rozprężne (odwijak/nawijak) ułatwiają wymianę roli. Obsługa projektów jest realizowana za pomocą zintegrowanego komputera z oprogramowaniem producenta. Opcjonalnie urządzenie może zostać również wyposażone w gilotynę do cięcia arkuszy, która pracuje w linii, dzięki czemu zyskuje jeszcze większe możliwości cięcia materiału z roli na arkusze. Ploter posiada zintegrowany moduł laminowania na zimno oraz automatyczne separowanie matrycy etykiet.
Urządzenia serii VD oferowane są na polskim rynku przez firmę GRAFMASZ.
Opracowano na podstawie informacji firmy Grafmasz