Mondi inwestuje w zakład w Polsce
25 Jul 2023 12:36

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowy papier barierowy, który zastąpi folie z tworzyw sztucznych, ma być produkowany przez firmę Mondi w ilościach komercyjnych w zakładzie w Polsce. Spółka zamierza przejść na komercyjną produkcję papierów barierowych Functional Barrier i Paper Ultimate przeznaczonych do zastosowań opakowaniowych.

Firma zobowiązała się do zainwestowania 16 milionów euro w zakład działający w miejscowości Solec. Uznano tym samym zapotrzebowanie na materiał, który ma funkcjonalność tworzywa sztucznego, potrafi zapewnić trwałość i zapobiec przedostawaniu się tlenu oraz pary wodnej w przypadku szerokiej gamy produktów, od suszonej żywności po produkty higieny osobistej.

Papiery przeszły pozytywnie testy przeprowadzone zarówno wśród przedstawicieli marek, jak i konsumentów końcowych. Dirk Gabriel, dyrektor operacyjny Mondi ds. giętkich opakowań konsumenckich, mówi: Jako światowy lider w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych od pewnego czasu koncentrujemy się na wyzwaniu związanym z barierą aluminiową. Wiedzieliśmy, że dzięki badaniom, rozwojowi i inwestycjom w nowe technologie znajdziemy skuteczny zamiennik, który zapewni niezbędną ochronę produktów spożywczych naszych klientów.

Oprócz zadowolenia klientów nowy materiał musiał spełniać wymagania dotyczące recyklingu, których wymagały niektóre materiały opakowaniowe. Mondi twierdzi, że produkt można poddać recyklingowi w całej Europie w ramach standardowych procedur dotyczących odpadów papierowych.

Zakład Mondi Solec specjalizuje się w produkcji i przetwarzaniu wysokiej jakości zadrukowanych monofolii i laminatów typu  cold seal, stosowanych do pakowania słodyczy oraz przekąsek. Oprócz tego obsługuje klientów w segmentach suchej żywności i napojów, chemii gospodarczej, mleczarskim oraz kosmetycznym.

Dirk Gabriel kontynuuje: Functional Barrier Paper Ultimate pomaga naszym obecnym i nowym klientom produkującym żywność przejść na bardziej zrównoważone rozwiązanie opakowaniowe, a tym samym przyczynić się do realizacji celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to namacalny przykład naszego zaangażowania w ramach „Planu działania Mondi 2030” polegającego na tym, aby wszystkie nasze rozwiązania opakowaniowe nadawały się do ponownego użycia, recyklingu i kompostowania.

Inwestycja w Polsce jest kontynuacją ogłoszonych w zeszłym roku wydatków w wysokości 5 milionów euro, które mają być przeznaczone na nowe centrum badawczo-rozwojowe w Steinfeold w Niemczech. Działania będą się koncentrować na opracowywaniu nowych podłoży do opakowań z folii, tworzyw sztucznych i papieru, opracowywanych we współpracy z klientami. W obiekcie mają znaleźć się linie pilotażowe przeznaczone do wytłaczania i powlekania, napełniania bocznego i górnego oraz wiele maszyn drukarskich. Takie rozwiązania mają umożliwić klientom przeprowadzanie prób i testów bez konieczności przerywania pracy we własnych zakładach produkcyjnych.

Oczekuje się, że nowy materiał będzie gotowy do dostaw komercyjnych w pierwszym kwartale 2024 r. Ten rodzaj produktu ma być kluczowym elementem w procesie upowszechnienia druku cyfrowego na opakowaniach giętkich i umożliwiania tego typu transformacji.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Business