Trend spadku cen makulatury w Polsce i Europie
31 Aug 2023 16:01

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Lipiec i sierpień to kolejne miesiące, w których zauważamy kontynuację spadków cen makulatur poligraficznych zarówno na rynku polskim, jak i europejskim.  Podyktowane jest to w znacznej mierze dużym spadkiem produkcji papieru, a co za tym idzie mniejszym zapotrzebowaniem papierni na surowiec do jego produkcji. Obserwujemy większą podaż makulatur na rynku w stosunku do popytu.

Jak widzimy na wykresie obrazującym ceny makulatury (mix drukarski), od początku tego roku do końca sierpnia  średnia cena sprzedaży tego rodzaju makulatury spadła o około 500 zł/tonę. Niestety prognozy nie są optymistyczne i musimy się liczyć z dalszymi spadkami cen tego surowca. Zauważamy również bardzo niepokojące zjawisko  sprowadzania coraz większych ilości makulatury z Ukrainy po bardzo zaniżonych cenach. W zderzeniu z coraz mniejszym zapotrzebowaniem na makulaturę będzie to czynnikiem wpływającym na coraz niższe ceny zakupu proponowane przez papiernie.

Oczywiście nie mniej znaczącymi czynnikami determinującymi rynek makulatury są spadek produkcji przemysłowej i zmniejszona konsumpcja. Dla przykładu: spadek sprzedaży detalicznej na rynku gazet i książek wyniósł około 19 proc.

Wszystkie sygnały z rynku mówią nam, że w najbliższym okresie od 3 do 6 miesięcy musimy być przygotowani na mniejsze zapotrzebowania papierni na makulaturę i idące za tym spadki jej cen.

***

Od dłuższego czasu są w użyciu wskaźniki wartości makulatury EUWID i PIX. Niestety wskaźniki te sprawdzają się głównie przy bardzo zawężonych rodzajach makulatury. Tak jak świetnie sprawdzą się w przypadku makulatury typu tektura czy gazeta, tak zupełnie nie sprawdzają się w przypadku szeroko pojętego rynku poligraficznego, gdzie występują bardziej złożone rodzaje makulatur.

Indeks SCR to wskaźnik stworzony przez Stołeczne Centrum Recyclingu w oparciu o wiedzę na temat sektora poligraficznego w Polsce popartą szeroką wiedzą z rynku  papierniczego na świecie, oddający realną i bieżącą wartość makulatury wytwarzanej przez drukarnie w Polsce. Wskaźnik ten poprzez dostosowanie do konkretnego rodzaju makulatury może być stosowany praktycznie przez każdy zakład wytwarzający makulaturę. Indeks SCR istnieje dla pięciu jakości makulatury: makulatura jasna mało zadrukowana, makulatura zadrukowana, mix drukarski, CEK, karton. Te pięć jakości pokrywa praktycznie 100 proc. rynku wytwarzanej makulatury. Kurs Indeksu SCR oparty jest na realnej wartości sprzedaży makulatury w danym miesiącu i opiera się na średniej wartości sprzedaży ok. 80 000 ton makulatury miesięcznie zarówno do papierni w Polsce, Europie, jak i na świecie. Na wykresie widoczna jest wartość Indeks 3 SCR – mix drukarski. Bierze on pod uwagę strumień makulatury najczęściej występujący w drukarniach dziełowych w Polsce. Skalkulowany jest w oparciu o grupy jakościowe (makulatura biała, ścinka, makulatura zadrukowana, karton) składające się w określonych proporcjach na wartość Indeksu. Coraz więcej klientów SCR decyduje się na podpisanie umów i rozliczenia w oparciu o ten wskaźnik. Daje to klientom  gwarancje utrzymania cen odzwierciedlających bieżącą wartość makulatury  bez konieczności comiesięcznego badania rynku, aneksowania umów itd. Po ponadrocznej analizie Indeksu można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nie tylko sprawdza się w bieżącej współpracy z klientami, ale jest też znakomitym narzędziem do analizy rynku makulatury w Polsce. Firma SCR publikuje wskaźniki co miesiąc.  

Łukasz Waśniewski
Dyrektor ds. Rozwoju

Artykuł sponsorowany