Nagroda drupa Prize 2023 przyznana Acelyi Bakir
11 Sep 2023 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Za swoją wybitną pracę doktorską historyk Acelya Bakir otrzymała nagrodę drupa Prize 2023. Co roku drupa honoruje i promuje, przez przyznanie tej nagrody, wybitnych młodych naukowców na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie.

Drupa Prize jest nagrodą pieniężną w wysokości 6000 EUR i została wręczona przez Wolframa N. Dienera, prezesa i dyrektora generalnego Messe Düsseldorf; Erharda Wienkampa, dyrektora zarządzającego Messe Düsseldorf; dr. Martina Gocha, kanclerza Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie i dr. Franka Meiera, dziekana Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie, podczas ceremonii w dniu 28 sierpnia 2023 r. w Messe Dusseldorf. Dr Andreas Pleßke, rzecznik zarządu Koenig & Bauer i przewodniczący komitetu drupa, pogratulował laureatce nagrody w osobistej wiadomości wideo.

Innowacyjne podejście do tematu

Praca doktorska oceniona z notą summa cum laude nosi tytuł „Sehen, Hören, Mitmachen: Die mediale Inszenierung der Moskauer Schauprozesse und die Mobilisierungskampagne in der Sowjetunion, 1936-1938” („Widzieć, słyszeć i uczestniczyć: medialna inscenizacja procesów moskiewskich oraz kampania mobilizacyjna w Związku Radzieckim, 1936-1938”) i była nadzorowana przez prof. dr Beate Fieseler. Acelya Bakir zastosowała w swoich badaniach szczególnie innowacyjne podejście: po raz pierwszy umieściła moskiewskie procesy pokazowe w roli centralnego elementu kampanii mobilizacyjnej, a tym samym nie tylko ich inscenizację na sali sądowej, ale również towarzyszące im treści medialne skierowane do lokalnego społeczeństwa.

Praca Bakir zapewnia nie tylko ważny i innowacyjny wgląd w komunikację polityczną i mobilizację w erze Stalina, ale także wiele ważnych bodźców do lepszego zrozumienia teraźniejszości, zauważa Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Heinricha Heinego w związku z nominacją do nagrody drupa Prize.

O laureatce nagrody drupa 2023

Acelya Bakir urodziła się w Krefeld w 1985 roku. W latach 2005-2008 z powodzeniem ukończyła studia licencjackie z historii i germanistyki na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie, w 2012 roku obroniła tytuł magistra historii. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie z historii Europy Wschodniej na Wydziale Filozoficznym i ukończyła pracę doktorską „Sehen, Hören, Mitmachen: Die mediale Inszenierung der Moskauer Schauprozesse und die Mobilisierungskampagne in der Sowjetunion, 1936-1938” w lutym 2022 r. po pomyślnej obronie, uzyskując ogólną ocenę summa cum laude. Acelya Bakir mieszka i pracuje w Berlinie. Jest asystentką naukową w Fundacji „Haus der Geschichte der Bundesrepublik” i rzecznikiem prasowym oraz koordynuje public relations (PR) dla członka niemieckiego parlamentu w niepełnym wymiarze godzin.

 Informacje o drupa Prize

Od 1978 roku Messe Düsseldorf co roku przyznaje drupa Prize o wartości 6000 EUR za wybitną pracę doktorską powstałą na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie. Nagroda pieniężna służy promowaniu publikacji i rozpowszechnianiu doskonałej pracy doktorskiej w naukach humanistycznych. Ta nagroda jest przyznawana przez panel ekspertów składający się z prezydenta i wiceprezydenta Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie (HHU), przewodniczącego komitetu drupa oraz prezesa i dyrektora generalnego Messe Düsseldorf.

Opracowano na podstawie informacji Messe Düsseldorf